Anasayfa / İnsan İlişkileri / Etkili Konuşmak İçin

Etkili Konuşmak İçin

Etkili Konusmak1- Erken başlayın
Bir konuşma yapmak zorundaysanız, daha sonra değil, hemen işe başlayın. Hazırlanmak için ne kadar çok zamanınız olursa, kendinizden o kadar emin olursunuz.

2- Dinleyicilerinizi tanıyın
KİME konuşacağınız hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi edinin. Dinleyicilerinizin ortak özellikleri nelerdir? Eğitim düzeyleri nasıldır? Bu tür sorulara ne kadar çok yanıt bulabilirseniz, konuşmanızı onların duymak isteyeceklerine o kadar çok odaklayabilirsiniz.

3- Orijinal olmak konusunda endişelenmeyin
Heyecanlı ve kalpten gelen bir konuşma yapar ve söylediklerinize inanırsanız, seçtiğiniz konu hakkında konuşan ilk ya da 15. kişi olmanız fark etmez. Tüm orijinalliğiniz SESİNİZdir.

4- Basit olun
Kısa ve öz bilgi parçacıkları, dinleyicilerin söylenenleri daha kolay algılamalarını sağlar.

5- Onlara bir fırsat sunun
Dinleyicilerinizin sorunlarına çözüm bulun; onların düşünce ve eylem biçimlerini zorlayacak bir iddia öne sürün ya da onlara yeni bir şey öğrenme fırsatı sunun. Konuşmanızı, sunduğunuz fırsatın çevresinde şekillendirin. (?Bugün size işlerinizi sürekli erteleme eğilimini yaşamınızdan sonsuza dek silmeniz için 3 araç sunacağım.?)

6- Bir diyalog yaratın
Yaptığınız işi ?bir konuşma yazmak? şeklinde düşünmeyin. Bunu, sizinle dinleyiciniz arasında bir diyalog yaratmak olarak değerlendirin.

7- Dinleyiciyi konuşmanın içine alın
Diyalog hissini yaratmak için dinleyicinizle etkileşimde bulunun. Onlara soru sorun (?Kaçınız bu konuda hemfikir??); yapacak iş verin (?Bir sonraki gerçeği yazmanızı istiyorum??).

8- Kendinizi dinleyin
Konuşmanızın kulağa nasıl geldiği, nasıl okunduğundan daha önemlidir. Konuşmanızı göze değil, kulağa hitap edecek biçimde oluşturun.

9- Prova, prova, prova!
Konuşmanızı mümkün olduğunca sık prova edin; sürekli tekrarlayın. Böylece, mükemmel bir sunum yapabilirsiniz.

10- Eğlenin
Konuşmanızı oluşturma sürecinin kolay ve zahmetsiz geçmesine özen gösterin. Süreci eğlenceli kılarsanız, bu durum konuşmanıza da yansır ve süper bir sunum yapmış olursunuz!

 

kaynak Jim Allen

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

22 yorum

 1. bu oneriler iş adamları, yöneticilere göre filan hazırlanmış; onlar zaten ekonomik gücün verdiği cesaretle etkili konuuşma konusunda sıkıntı cekmiyorlar.onlara ancak daha saygılı daha insancıl olmaları önerilmeli,biz sıradan vatandaslar ne yapmalıyız siz asıl onu anlatın bize .hele insanların kürke onem verdiği şu günümüzde….

 2. ilyas bey haklı daynakları para ondan kendine güveni sağlıyorlar zaten

 3. telefonda nasıl etkili konuşma yaparız

 4. bilgisayara ilk girisim TRT.de özgür sahinin sayfayi tanitimiyla basladi girmis oldum sayfanin basligi ilgimi cekti güzelmis zaman buldukca giriyorum.

 5. Bir öğrenci olarak bunları değerlendireceğim ( zaten yarın okulda konuşma yapacaktık =) )

 6. yha ben daha fazla bilgi istiyoorumm ben kendimii daha fazla geliştirmek istiyorumm bunun içinn testlerr istiyorumm burda testler var ama işaretlenmiyoo o yüzdnen işaretlene bilcekk vee
  puanlıı birr test istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm buuu sözlerimmii yapmanızıı arzz edrim

 7. Nermin Kızıl

  Yazını çok beğendim. İlyas çok doğru söyluyorsun. Zengin insanlar ekonomik gücün verdiği cesaretle her türlü alanda kendilerini güçlü hissediyorlar zaten. Asıl onlara sıradan insanlara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda destek olunmalı.

 8. bence etkili konuşmanın en iyi yolu insanın kendine inanması ve güvenmesidir insan kendine inanmasa güvenmese başkalarınında ona bakış açısı aynı onunki gibi olur saygılar diliyorum sayın dinleyiciler hepinizi saygı ve sevgiyle kucaklıyorum hoşçakalın sağlıcakla kalın…

 9. Bu güzel bilgilerle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.ayrıca güzel konuşmak tüm insanlara gerekli iş adamı veya müdür vb. gibi makamlarda bulununanlara değil sizlere bizlere ve herkese gerkli çünkü bu bir ihtiyactır ..

 10. bence etkili konusmak ıcın bol bol kıtap okumalı.. okumalı kı kelıme dağarcığımız gelıssın. boylece bır konusma yapmamız gerektıgınde panık yapmayız. cunku normal konusmamız da etkılı ve akıcı olacaktır. etkılı ve akıcı konusmamızın bozulmaması ıcın rahat olmalıyız. kekeleme, tekleme olmaması ıcın.. bunun dısında cok kıtap okuyup rahat ve yavas konusmaya ozen gostermelıyız…

 11. ilyas beye hak veriyorum.

 12. çok güzel bir site, fakat diger okuyucuların da belirtiği gibi daha fazla bilgi verilmesi bizler için cok daha verimli olur…

 13. insanları kendime karsı nasıl çekici kılarım…

 14. Inanın bu siteye girdiğim zaman vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorum hepinizin eline sağlık

 15. Ben aklımı doldurdum o cebimi kendisi dolduruyor

 16. Slm bu kadar konuşmaya göre gerçekten güzel bir siteymiş sitedeki arkadaşlarımız kendince güzel ve mantıkmen doğru sözler yazmışlar benim sözlerimse zenginin veya fakirn arsındaki tek fark nedir açıklması gerçekten mutlı edecektir bizleri tşk

 17. Bence ilyas yanlış konuşuyor . ekonomik gücün verdiqi cesaretle felan alakası yok. hem mesela bir patron düşün geliri sadece elemanları ve dükkan giderlerini karşılıyor ..sonucta patron diyeceksin ama böyle olması ekonomik gücün verdiği bir etki değilde iş ortamında sevilmesini ön plana çıkartıyor.
  rahat konuşmak zorunda zaten işlerinin yürümesi için işçilerinin bağlı kalması için.. daha insancıl daha saygılı’dır patronlar aslında, ama bizim yüzsüzlüğümüzüde es gecmemek lazım patron 2 laf söylese gevşeyip yanaşıp yüz göz olan bile vardır yani .. benim görüşüm bu yanlış düşünce diyen varsa mesajınızı bekliyorum

 18. Güzel bir site olduğu aşıkar. fakat daha açık bilgilerle bizi bilğilendirseler daha güzel olur diye düşünmekteyim… sadece sunum yaparken degil, farzedelimki sevgilimizle başbaşayız, nasıl konuşmalı durmalı etkilemeli vb.

 19. ilyas beye katılıyorum, konuşurken zengin olduğunuzu düşünmeye çalışın…

 20. İLYAS bey’in unutuğu bir nokta var oda şu : herhangi bir işe başvururken patron (işyer’i sahibi) hal hareketinizden çok konuşamnıza bakıyorr yada işe alınmak için patoru iyi etkileyici bir konuşma yaparak işe alınmak için bir nebzecik dahi olursa önceliğe kavuşmuş oluyorsunuuzz :DD

 21. ben güvenlik şirketinde koordinatörüm.ne kadar da etkili konuşşamda arkasında adamı olan,arkadaşlarımızın yukarudaki yazdıkları gibi kürke önem veren üst düzey oldugundan konuşmanın bir anlamı kalmıyor.cebinde paran varsa her seyi kapıyı açıyor açıkcası.saygılarımla

 22. arkadaslar etkili konusmak bence;paranın ve varlıgın verdigi cesarettir ekonomik gücü yüksek olan bir kişi ile dar gelirli bir kişinin konusması arasında cok büyük fark vardır o yüzden şöyle diyebiliriz herkes etkili konusabilir yalnız geliri ve ekonomik gücü yerindeyse saygılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.