Anasayfa / Başarı Yazıları / Ezber Bozmak Güzeldir!

Ezber Bozmak Güzeldir!

İş hayatımızda yaptığımız bazı işler standarta bağlanmış ve alışılagelmiştir. Hatta o işi o kadar çok tekrar edersiniz ki “gözlerini kapatsan, yaparsın” kıvamına  gelirsin. Çünkü bu tip işler beyne kazınır ve ezber hale gelir.

Peki ya ezber bozulursa…

Yönetim Danışmanı Tanzer Bilgen‘in TEDxReset Konferansı’nda anlattığı bir hikayeyle ezber nasıl bozuluyor sizlerle paylaşmak isterim.

“Söke Dünya’da en kaliteli pamuk yetiştirilen yörelerden bir tanesidir. Sökeli çiftçiler nesillerdir pamuk yetiştiriyorlar ve bu işte çok iyilerdir. O kadar üst üste yetiştirmişler ki artık bazı işleri ezbere yapar olmuşlar. Pamuğun başlıca düşmanı pembe kurttur ve bu kurt genelde temmuz ayının ilk haftasında çıkarak tüm tarlayı yerle bir etmektedir. Bunu önlemek isteyen çiftçiler ise her sene temmuz ayının ilk haftası ezbere ilaçlarını tarlalarına atıyorlar. 2010 yılında yine temmuzda ilaçlarını attılar ve bir bakmışlar ağustos ayı başında tarlalarda pamukların çiçekleri kurtlar tarafından yeniyor.”

Yaptığınız işlerde çok başarılı olabilirsiniz ancak yine de yaptığınız işi çok iyi gözlemlemek zorundasınız. Gözden kaçırdığınız en ufak bir detay yaptığınız tüm işin çöp olmasını sağlar. Bu sebeple bazen ezber bozmak iyidir, yaptığınız işin çöp olmasını engeller.

Yazan : Arzu Akyüz

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.