Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Farkındalık Kazanmak: Nasıl Biri Olmak İstiyorsunuz?

Farkındalık Kazanmak: Nasıl Biri Olmak İstiyorsunuz?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
131 1
farkındalık kazanmak

Geçmişte de, bugünde de ve gelecekte de hayatın her noktasındaki başarı için sorulacak bir soru var ise o da hayatınıza ‘Nasıl Bir Adam ve Kadın Olarak Yola Devam Etmek İstiyorsunuz?’ olacaktır. Her kim bu soruya yanıt verme eyleminde bulunursa bilsin ki hem iş hayatında hem de sosyal yaşamında arzu ettiği hayatı yaşaması için ilk ve en önemli adımı atıyor demektir. 

Öyle kolay değildir elbet bu soruya yanıt vermek. Her şeyden önce objektif olmak gerekir. Ve kendini her anlamda değerlendirmek için yalnız kalmaya ve odaklanmak için sessizliğe ihtiyaç vardır. Ve bilinmelidir ki; başarıya yalnızca herkesin tam anlamıyla odaklanmasına olanak sağlandığı sessiz anlarda ulaşılabilir. Ve kişi her gün en az 10 dakika bile olsa kendine böyle bir an yaratmalıdır.

Bu birinci adımı gerçekleştirdikten sonra bir diğer önemli adıma geçilebilir: “Kendimize soracağımız soruların gücü”. İnsanlar genelde ne yapamayacakları üzerine düşünürler ve bu düşünce bir süre sonra kişinin bütün enerjisini yok eder ve yapabilecekleri üzerine düşünemeden karamsarlık bulutu ile sarmalanmasına yol açar. Unutmamalı ki; hiçbir sorun, problem ya da başarısızlık kendini üreten düşünce tarzı ile çözülemez. Bu noktada kişinin yapabilecekleri üzerine düşünmesi, artılarını, eksilerini, değiştirebileceklerini, geliştirebileceklerini ve kabul etmesi gereken gerçeklerini iyice düşünüp, yazıya dökmesi gerekir. O zaman bu çalışmayı yaparken her zamankinden farklı olarak bir bakış açısı geliştirmek ikinci önemli adımımız.

farkındalık kazanmak

İnsan en çok kendi ile ilgili konuşmalarda, sorunlarda ve yüzleşmelerde zorlanır. Bu yüzdendir ki, hayatının çok büyük bir kısmı geride kalmış olmasına rağmen kişi kendi için böyle bir girişimde bulunmaz. İçinde bulunduğumuz yeni dünya düzeninde kişisel gelişim çalışmaları, kişisel gelişim kitapları, workshopları da bu farkındalığa dikkat çekmesi açısından büyük önem taşır.  Farkındalık çok sihirli bir kelimedir. Ve kişiyi değişime götürecek olan şey de içinde bulunduğu her anın bilinçli bir şekilde farkında olmasıdır. O zaman büyük bir farkındalıkla geç olmadan, yarına ertlemeden hemen şimdi bu eylemi gerçekleştirmek üçüncü adımımız. 

İnsan tutkularının ne olduğunu ve neye inandığını keşfetmelidir. İnsanın her hafta kendine ‘‘İlerleme kaydettim mi? Bu hafta, geçen haftadan daha çok şey başardım mı?’’ diye sorması gerekir. Herkes profesyonel hayatında birçok engelle karşılaşır. Önemli olan bu engellerden ve hatalardan ders çıkarmanın bir yolunu bulmak ve bunları kişisel tutkulara ulaştıracak şekilde kullanmaktır. O zaman dördüncü adımımız kişisel tutkularımızı keşfetmek ve yaşadıklarımızı bu tutkulara hizmet edecek şekilde değerlendirmektir.

Beşinci ve son adım da yeteneği yeşerten ve geliştiren bir iş ortamı içinde olmaktır. Böyle bir ortamda kişi kendini çok daha güçlü ve özgüvenli hisseder ve bunu etrafına yansıtır. Bazen kişinin çalıştığı ortam bunu sağlayamaz. Peki sizin bunu sağlamanıza engel olan şey nedir? Belki de fark edilmenizi sağlayacak en önemli adım da başından beri budur. 

Her kişi kendi potansiyelini bir yıldız gibi icra ederse, dünyanın geleceği noktayı düşünün. Sağlıklı ilişkiler, sağlıklı bireyler, sağlıklı organizasyonlar ve güzel bir dünya…

Tüm bu süreçler sizi kendiniz olmaya götürecektir. Ve bu gerçekte hayattaki en büyük başarıdır.

Yazan : Gökhan Dumanlı | HarwardBusinessReview

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar