Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Farkındalığın Sınırları

Farkındalığın Sınırları

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
5 1
farkındalik

Farkındalık hayatınızın birçok noktasında sizi farklı yere götürür. Fark yarattırır, farkına varmanızı sağlar. Eylemlerinizin olası sonuçlarından haberdar olmanızı bu önemli etkenler sınırlar.

1. Bilgisizlik.

Çoğu zaman, benzer koşullarla daha önce hiç karşılaşmadığınız için, sonuçlan öngörme olanaklarına sahip olamazsınız. Kör uçuş yaparsınız. Daha önce hiç püskürtme boya kullanmadınızsa, aleti duvara fazla yakın tuttuğunuzda boyanın akacağını bilemezsiniz. Yaptığınız ilk sufle, yumurta aklarını yeterince çırpmadığınız için kabarmayabilir.

farkındalik

2. Unutmak.

Yaptığınız her hareketin sonucunu anımsamanız da olanaksızdır. Pek çok olay yeterince acı vermedikleri ya da önemli olmadıkları için, akılda kalmaz. En son benzer bir durumda kaldığınızda işlerin nasıl gitmiş olduğunu anımsamadığınız için, hatalarınızı sık sık tekrarlarsınız. Ünlü bir yazar birkaç yıl kampa gitmeyince, sivrisineklerden neler çektiğini unutmuş ve son gidişinde yanına ilaç almayı unutmuştur.

3. Yadsıma.

İnsanlar bir ya da iki nedenle, yani korku ya da gereksinim yüzünden, önceki hatalarının sonuçlarını yadsır ya da dikkate almaz. Kimi zaman değişimden ya da işleri farklı yapmaktan öyle korkarlar ki, hatalarının olumsuz sonuçlarını küçümser ya da görmezden gelirler. Aynı seçimle yeniden yüz yüze geldiklerinde, diğer seçenekleri çok ürkütücü buldukları için, acı çektiren bir hatayı yinelerler. Buna bir örnek, buluştuğu her kadına başarıları hakkında uzun nutuklar atarak sıkıntı veren adamın durumudur. Bu yaptığının kimi insanları sıkabileceğinden kuşkulansa bile, övünmesinin getireceği sonuçları yadsır. Randevular birkaç kez yinelense de hiçbir ilişkisi yürümez. Gerçek bir iletişimden, samimi duygularını dile getirmekten öyle korkar ki, gerçeği yadsımaktan başka çaresi kalmaz. Baskın gereksinimler de aynı türden yadsımaya yol açar. Bir şeye gereksiniminiz çok fazlaysa, elde etmenin olumsuz sonuçlarını görmezden gelme eğiliminde olursunuz.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar