Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Geçmişin geçip gitmesine izin verin!

Geçmişin geçip gitmesine izin verin!

Hayatta ne yaşamış olursanız olun kendinizi affetmeyi ihmal etmeyin. Çünkü kendinizle barışmak özgüveninizi geri kazanmanızı sağlayacaktır. İçe kapanık, sessiz kalan, bastırılmaya alışmış ve kendini beğenmeyen biri olarak yaşamaya mahkum değilsiniz. İçe kapanık, sessiz, bastırılmaya alışmış ve kendini beğenmeyen biri olarak yaşamaya mecbur hissediyorsanız özgüveninizi geri kazanmak için size bazı yöntemler öneriyoruz…

KENDİNİZE GÜVENİNİZİ ARTTIRMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Bazı insanlar ne kadar da kendilerine güvenli görünüyorlar. Siz neden hep içe kapanık, sessiz kalan, bastırılmaya alışmış ve kendini beğenmeyen biri olarak yaşamaya mecbur hissediyorsunuz kendinizi? Bu hisse mahkum değilsiniz.

Geçmişin geçip gitmesine izin verin

Geçmişte aldatılma ya da herhangi bir kabalığa maruz kalma gibi üzücü olaylarla karşılaştıysanız, bu tür negatiflikleri hayatınızdan çıkarmak çok zordur. Öncelikle kendinizi suçlamayı bırakmanız gerekir. Olan bitenler sizin değil, karşınızdakinin sorunudur aslında. Eğer etrafınızda bu tarz olaylara sıkça maruz kalmanıza yol açan negatif kişiler varsa derhal onları hayatınızdan çıkarın.

İnsanların bu negatifliklerinin nedeni, kendilerine saygı gösterilmesi için mücadele ediyor olmalarıdır. Kendilerini daha iyi hissetmek için kendilerine kolay hedefler arıyorlardır. Bu durumun özrü olamaz ve siz buna katlanmak zorunda değilsiniz. Negatif insanları ve size yaşattıklarını maziye gömmelisiniz.

Olumlulukları açığa çıkarın

Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda sahip olduğumuz bütün olumsuzluklarımıza odaklanırız genelde. Aynaya

olumlu

baktığımızda tek gördüğümüz, eğri dişlerimiz, iri basenlerimizdir. Siz belki gülme şeklinizden ya da telaffuzunuzdan şikayetçisinizdir. Bu, sizin kendinizle ilgili algınızı etkiler ve kendinizle ilgili diğer olumlu özelliklerin üzerine de gölge düşürmeye neden olur.

Arkadaşlarınıza ve ailenize sizin en çok neyinizi sevdiklerinizi sorun. Espri anlayışınız, geniş yürekliliğiniz, öğrenmeye açık olmanız… Muhtemelen sizin hakkınızda sizin zannettiğinizden güzel şeyler düşünüyorlar. Siz de çok şaşırabilirsiniz.

Kendinizi kutlayın

Kendinizde keşfettiğiniz iyi özellikler için kendinizi tebrik edin. Mesela güzel bacaklarınızı açığa çıkarmak için etek giyin ya da gözlerinizi vurgulayan bir makyaj yapın. Aynaya her baktığınızda ne kadar eğlenceli, akıllı ve şefkatli olduğunuzu kendinize söyleyin. Kendinize bunu söylemekten daha çok buna inanmalısınız da. İşte o zaman kendinize güveniniz yerine gelecektir.

Kazandıklarınızı kaybetmeyin

Kendinize güven ve özsaygıyı oluşturmaya çalışıyorken, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin sizi yeniden aşağı çekmesine, geri adım attırmasına müsaade etmeyin. Negatif insanları hayatınıza sokmadığınızdan ve arkadaşlarınızın sizi destekleyip cesaret verdiklerinden emin olun.

Yeni ilişkinizde ya da var olan ilişkinizde partnerinizin sizi bastırmasına izin vermeyin. Aksi takdirde yeniden eskiye doğru bir kayma yaşayabilirsiniz. Oysaki siz en iyisine sahip olmaya layıksınız ve daha azıyla yetinmeye mecbur değilsiniz.

Herkes kabul edilen ve takdir edilen özelliklere sahiptir. Siz de bu özelliklerinizi keşfettiniz ve kendinize güvenmeyi öğrendiniz. Kimsenin bu yeni, özgüvenli halinizle dalga geçmesine izin vermeyin.

Kaynak : Pudra

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. Ben diğerlerinin lafınını çok dikkate aldığım için kötü birşey dediklerinde( demeselerde sanki dicekler gibi geliyor bu yüzdende ne deseler kötü bişe olarak algılıyorum )çok alınıyorum ve bellide edemiyorum hep içimde kalıyor ve kendime soruyorum dışa vursammı yoksa böylemi kalsa?? bana yardımcı olursanız sevinrim.

 2. keske o kadar basıt olsa

 3. güzel yazı geccmış kolayca gıtse süper olur

 4. güzel yazı evet..ama uygulamak zor bu hayatta..çünkü insan ne kadar dimdik ayakta durmak istese de, bir yerde anılar rahat bırakmıyor onu asla…
  güzel yazı..söylemek kolay da…..

 5. Mesele karar verip harekete geçip bir daha o karardan asla dönmemektir dolayısıyla zaten arkaya bakılmaz. Bu durumda olan bir kişiyi kararından döndürmek için her fırsatta kendinde konuşma hakkını bulan ukalalardan kurtulmak ise kolay olmayacaktır.
  Yazının son parağraflarında sanki mutsuz kişilerin bu duruma düşmesine yine karşıdki kişilerin neden olduğu izlenimi var. Hayır ben böyle birşeye inanmıyorum bir kişiyi ancak çok üzücü olaylar vuku bulursa yaşantısında çökertir ki ona dayanabilmekte bir yaşama sanatıdır.

 6. Bence gecmisimi takmiyorm ana bagli deilim dien biri olmaz(varsada karartersizdir)sorgulamadan nasıl yasarsin.isim yapmis insanlara bakın yy,lar önce yasams ama biyografilerinde hangisi demiski ben gecmisimi sildm yeni bir baslangc yaptm aksine isim yapmalarinn altnda da gecmisleri vardr.yani gecmisin olmazsa sen de yoksun bu öyle hicbir kural yasa taktik bunu deistiremez…zaten gecmisimi sildim demek bile gecmisi hatrlamaktr..kendimizi kandryrz abiy başka bisey deil..gecmisine baglı kalma onu anmsama rahat,huzurlu ve basarı icinde yasa :)bunu kim yapabilr gercktn merak ediyorm…bu ne oluyren yakın arkadsn seni dolandirck(belki ihtiyacı vardı)ugruna olecgn kız seni terk eder(belki bensiz mutlu olur)bi kazada aileni kaybedersn(takma baska ailen olur) vs. Vs.kim bunları düsünr yav.bırakn girmyn bu insanlarn aklına herkes kaderini yasasn neyi yapmk istiyrlarsa onu yapsn kisisel gelism kisisel gelisim die bisey tutturmussnz,böyle taktiklerlede insanlari kandrmayn gecmisine bagli kalmaymis yav.benim hayatta tek mirasım gecmisimdir…

 7. Arkadaşlar sandığınız kadar zor değil aslında geçmişi bir kenara bırakmak, unutmak, yoksaymak geçmişteki yaşanmışlıklar sizi sadece geriye götürür.Kendinizle barışık olmanızı engeller bunun yanında özgüven eksikliği meydana gelir.Geçmişe bir çizgi çekin ve herşeyi unutun ! sanki hiç yaşanmamış gibi tekrar deneyin.Kendini geliştirle hayatım ve ben çok değiştim sizinde bunların üstesinden geleceğinize inanıyorum bol şanslar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.