Anasayfa / Başarı Yazıları / Gemi Batarken İlk Kim Atlar?

Gemi Batarken İlk Kim Atlar?

Gemi batarken en önce kim atlar? Bu yazımızda klişeleşmiş olan bu sözü işlemek istedik. Bu soruyu halk arasında sorduğunuzda verilen ortak cevap “farelerin” olduğu son atlayanların da “kaptan” olduğu söylenir. Peki gerçekte böyle midir?

Aslında işin özü biraz farklıdır. Metaforsa, metafor. Gerçeklikse, gerçeklik. Gemi batarken ilk yüzme bilenler atlar. Bu sözü geçtiğimiz yıl Peryön kongrede bir konuşmacıdan duymuştum. (affına sığınarak konuşmacıyı hatırlayamadım) Söz o kadar güzel ki. İçinde derin bir anlam yatıyor.

gemi bataken ilk kim atlar

Batmaz denilen Titanic bile battı!

Gemi batarken en son yüzme bilmeyenler ve kendine güvenemeyenler atlıyor. Bu gerçekliği kurumlara uyarlarsak, kurumun geleceğini görmeyenler veya ilerleyişini beğenmeyenler ayrılırlar. Bir nevi gemi batmadan denize atlıyorlar. Öyle öngörülü kişiler de var ki, geminin batacağını anlamakla kalmıyor başka bir gemi buluyorlar denize düşmeden başka geminin güvertesine iniyorlar.

Gemilerden kastım kurumlar. Kurumların ömürleriyle ilgili yazımda detaylarına girmiştim. Kurumlar geçici, kişilerin kariyerleri baki diye. Kurum batar unutulur. Çalışan gider namı büyür.

Her sene kariyer dergilerinde transfer haberleri okuruz. Vay be bu adam gittiğine göre kurum bitmiş demektir. gibi yorumlar üretir veya duyarız. Aslında öyledir. Bir kişi giderse tüm prensipleri, iş