Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Gemi Batarken İlk Kim Atlar?

Gemi Batarken İlk Kim Atlar?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
10 0
gemi bataken ilk kim atlar

Gemi batarken en önce kim atlar? Bu yazımızda klişeleşmiş olan bu sözü işlemek istedik. Bu soruyu halk arasında sorduğunuzda verilen ortak cevap “farelerin” olduğu son atlayanların da “kaptan” olduğu söylenir. Peki gerçekte böyle midir?

Aslında işin özü biraz farklıdır. Metaforsa, metafor. Gerçeklikse, gerçeklik. Gemi batarken ilk yüzme bilenler atlar. Bu sözü geçtiğimiz yıl Peryön kongrede bir konuşmacıdan duymuştum. (affına sığınarak konuşmacıyı hatırlayamadım) Söz o kadar güzel ki. İçinde derin bir anlam yatıyor.

gemi bataken ilk kim atlar
Batmaz denilen Titanic bile battı!

Gemi batarken en son yüzme bilmeyenler ve kendine güvenemeyenler atlıyor. Bu gerçekliği kurumlara uyarlarsak, kurumun geleceğini görmeyenler veya ilerleyişini beğenmeyenler ayrılırlar. Bir nevi gemi batmadan denize atlıyorlar. Öyle öngörülü kişiler de var ki, geminin batacağını anlamakla kalmıyor başka bir gemi buluyorlar denize düşmeden başka geminin güvertesine iniyorlar.

Gemilerden kastım kurumlar. Kurumların ömürleriyle ilgili yazımda detaylarına girmiştim. Kurumlar geçici, kişilerin kariyerleri baki diye. Kurum batar unutulur. Çalışan gider namı büyür.

Her sene kariyer dergilerinde transfer haberleri okuruz. Vay be bu adam gittiğine göre kurum bitmiş demektir. gibi yorumlar üretir veya duyarız. Aslında öyledir. Bir kişi giderse tüm prensipleri, iş yapışı, fikirleri ve hatta öngörüleri gider. Yerine gelen aynı kalitede değilse kurum kaybeder. İşte onlar çoğu kişinin görmek istemediği buz dağını görenler. Ne gemiler battı bu sularda. Batmaz demeyin, Şansınızı deneyin!

sona kalan dona kalır
Sona kalırsan seçilme şansın azalır!

Siz siz olun geminin çatlama sesini duyarsanız hemen atlayın denize. Eğer başka bir gemi bulabiliyorsanız ona atlayın. Batan gemiden önce yüzme bilenler ve kendine güvenenler atlar. Sona kalan hezimet yaşar. Unutmayın batan geminin malları ucuza gider. Siz batmadan atlayın!

Yazan : Ali Cevat Ünsal | Blog

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar