Anasayfa / Başarı Yazıları / Gerçek bir bütün yaratmak

Gerçek bir bütün yaratmak

Parçaları kullanarak daha büyük ve gerçek bir bütün yaratın.

Bir yöneticinin gerçek yükümlülüğü parçalarından daha büyük bir bütün yaratmaktadır. Bununla ilgili analojilerden biri, bir senfoni orkestrası şefinin görevine dairdir. Şefin gayreti, liderliği ve vizyonu sayesinde farklı enstrümanlar müzikal performans sırasında yaşayan bir bütün haline gelirler. Fakat orkestra şefi bestecinin notalarını kullanır; o yalnızca bir yorumcudur. Yönetici ise hem besteci hem de orkestra şefidir.

Gerçek bir bütün yaratma işi, yöneticinin attığı her adımda girişimin hem performansını hem de sonuçlarını bir bütün olarak ele almasını ve eş zamanlı performans gerçekleştirilmesi için gerekli olan çok çeşitli faaliyetleri göz önünde bulundurmasını gerektirir. Belki de orkestra şefiyle ilgili benzetmenin en uygun düştüğü nokta burasıdır.

yarım olanı tamamlamak

Bir orkestra şefi her zaman için hem tüm orkestrayı hem de, sözgelimi ikinci obuayı duymalıdır. Benzer şekilde, bir yönetici hem girişimin genel performansını hem de, söz gelimi ihtiyaç duyulan piyasa araştırma faaliyetlerini göz önünde bulundurmalıdır.

Yönetici, bütünün performansını artırarak piyasa araştırması için alan ve istek yaratır. Piyasa araştırması performansını geliştirerek daha iyi genel iş sonuçlarını mümkün hale getirir. Yönetici eş zamanlı olarak şu iki çift yönlü soruyu sormalıdır: “Ne kadar iyi bir iş performansına ihtiyaç var ve bu hangi faaliyetler için ne gerektirir?” ve “Faaliyetler hangi daha iyi performansları mümkün kılar ve bunlar iş sonuçlarında ne gibi ilerlemeler sağlar?”

Öneri: Senfoninizi bestelediniz mi? Patronunuz kendi senfonisini besteledi mi? Orkestranızla provalara başladınız mı? İkinci obuayı duyabiliyor musunuz? Carnegie Hall’da konser vermeye hazır mısınız?

Kaynak : Peter Drucker

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.