Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Gerçekten ne istediğinizi bilmek: Kıskançlık hissetmek

Gerçekten ne istediğinizi bilmek: Kıskançlık hissetmek

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
12 3

Çoğu zaman hayatınızdaki eksikliklere işaret eden insani ve yaygın bir duygudur kıskançlık. Mutlu olmak istiyorsak, yenmemiz gereken en zor duygulardan biri olan kıskançlığın üstesinden mutlaka gelmeliyiz. Hayatın başkalarını ödüllendirirken, bize karşı adaletsiz olduğu duygusu içimizi kemirir. Eğer kıskandığımız kişi günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız biriyse, acımızı hissetmemiz ve onu iyileştirmemiz için ihtiyacımız olan mesafeyi korumamız da daha zor olur. Kardeşimizi, yakın bir arkadaşımızı ya da ünlü birini kıskanabiliriz. Hatta eşimizi, çocuğumuzu ya da anne-babamızı kıskanma gibi bir zorlukla karşılaşabiliriz. Her kimi, ne ölçüde kıskanıyorsak, bu konuda kendimize anlayış göstererek ve kendimize bunun doğal, insani bir duygu olduğunu hatırlatarak hayatımızı kolaylaştırabiliriz.

Bununla birlikte kıskançlığımızı iç konuşmalarla ya da diğerleriyle dedikodu yaparak beslemememiz de önemlidir. Eğer kıskançlığımızı bu şekilde büyütürsek, kendimizi onun negatif gücünde kaybedebiliriz. Oysa kıskançlık bize gerçekten ne istediğimizi göstermek gibi bir faydaya da sahiptir. Belli insanları kıskandığımızda, aslında onların sahip olduğu bir şeyi kıskanıyoruzdur. Kıskançlık duygumuza daha yakından baktığımızda, kendimiz için ne istediğimizi keşfetmiş oluruz ki, bu da aslında ona sahip olmanın ilk adımıdır. Bu belli bir ilişki şekli ya da kariyer olabilir. O her ne ise, onu kendi hayatlarımızda, kendimiz için yaratma şansımız vardır, eğer kendi isteklerimize gereken değeri veriyorsak.

kıskançlık

Tabii ki, kıskançlık duygumuzu bu şekilde iyileştiremediğimiz zamanlar olacaktır. Böyle durumlarda bu duygudan alacağımız ders, bizim yolumuzun çevremizdeki diğer insanlardan farklı olduğu gerçeğini anlamak ve kabul etmek olabilir. Şu an görmesi zor olabilir ama zamanla hayatımızın neden bu yolu seçtiği anlam kazanacaktır. Sonuç olarak kıskançlık duygusuna en iyi deva, sahip olduğumuz hayatın kendine özgü güzellikleri ve anlamı olduğunu bilmektir. Hayatın size sunduğu hediyeler, sadece sizin içindir, başka birinin hayatında bulunamaz. Hayatınızdaki hediyelerin tadını çıkarın!

Yazan : Madisyn Taylor

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar