Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. Yalnızca her şey yolunda gittiğinde değil, her şey ters giderken de minnettar ol

Yalnızca her şey yolunda gittiğinde değil, her şey ters giderken de minnettar ol

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
17 5

“Mademki sözlerin enerjisi yok, neden kötü bir söz duyduğunda perişan olup yıkılıyor, iyi bir söz duyduğunda şen olup yapılanıyorsun? Mademki hallerin bir görünmez enerjisi yok, o halde neden neşeli bir insanla, kederli bir insanın hali seni farklı bir şekilde etkiliyor!” diyor benim aşk’ım Mevlana Celalettin Rumi bir söyleminin bir köşesinde. Gerçektende buna çok inanıyorum, hem düşünürken hemde konuşurken olumlu kelimeleri kullanmamın içimdeki sonsuz kaynağı harekete geçirdiğini farkediyorum. Meditasyon anlarımda çoğu zaman sessiz kalmayı tercih etsemde ara ara iç veya dış sesimle yaptığım sözel tekrarlamalarımın meditasyonumu dahada zenginleştirdiğini ve bana daha fazla katkı sağladığını hissediyorum. Sessizlikle gevşerken, olumlu dileklerim, dualarım ve söylemlerimle güçleniyorum.

Bunu en son bu sabah minnettarlık ile ilgili yaptığım Reiki -Usui- meditasyonum sonrasında hissettim. Her daim aldığım ve verebildiğim nefes için şükrediyor olsamda, minnettarlığımı ifade etmek için zaman zaman yaptığım meditasyonumu şöyle uyguluyorum;

Bir sandalyeye rahatça ve dik oturuyorum. Ayaklarım yere basılı.

Başım dik, ellerim kalbimin üzerinde.

Gözlerimi kapatıyorum ve tüm dikkatimle kalbime odaklanıyorum. -Konsantre olmaya çalışmıyorum çünkü konsantre olmak insanı gerer. Her şeyi unutmanın ve dikkati sadece bir noktada toplamamın yeterli olduğunu biliyorum.-

Kalbimi hissedene kadar bekliyorum ve sonra dikkatimi alnıma -3.göz- yöneltiyorum.

Aşağıya yazdığım sözleri tekrar ediyorum her kelimenin manasını hissetmeye gayret ederek ve yavaş yavaş;

Yüce Tanrım, sana hayır duaları ve bana sunduğun hediyeler için minnettarım. Sana mânâsını anlamadığım, farkına varamadığım veya göremediğim her şey içinde tüm kalbimle teşekkür ederim. Lütfen, yaptıklarımın hayırlara vesile olmasını sağla ve iyi niyetimi istediğin doğrultuda başkalarına ulaştırmada, bana yardımcı ol.

Daha sonra birsüre gözlerim kapalı sessiz kalıyorum. Nefesimi hissediyorum.

Nefesimin bedenimin içinde dolaşmasını izliyorum sanki. Hatta ben nefes alıp vermiyorumda nefesim beni alıp veriyormuş gibi oluyor.

Sonra ayağa kalkıyorum. Ellerimi alnıma götürüp, öne doğru eğilip şöyle diyorum;

Teşekkür ederim!

Tekrar ellerimi aşağıya kalbime doğru indirip, bir müddet daha kendimi dinliyorum.

Derin, çok derin bir nefes alıyorum.

Gözlerimi açıyorum.

Aklıma Osho’nun “Bazen öyle anlar gelecek ki, bir anlığına dahi olsa huzur, sessizlik, meditasyon, sevgi ve mutluluğu yakalayamayacaksın. Ama umudunu yitirme. Belki senin kristalleşebilmen, güçlenebilmen için öyle anlar gerekiyordur. Yalnızca herşey yolunda gittiğinde değil, herşey ters giderken de minettar ol. Herşey kötü giderken minnet duyabilen kişi gerçekten minnettar bir kişidir; minnet duymanın güzelliğine ermiştir. Onun için her şey sonsuza kadar ters de gidebilir ama minneti öylesine dönüştürücü bir güçtür ki herşeyi değiştirecektir” sözü geliyor.

Gülümsüyorum!

Tanrımın benim yanımda olduğunu, tüm ihtiyaçlarımın tükenmez ve sınırsız kaynağı olduğunu, beni desteklediğini, koruduğunu, kolladığını, beslediğini hissediyorum. Bana verilen kadarını alıyorum. Olanı Olduğu gibi ve Olduğu anda Olduğu Haliyle Kabul Ediyorum. Her yeni günün başlangıcında ve bitiminde sevdiklerimin ve kendimin sağlıklı nefes alarak hayata devam ettiğini bilerek yaşadığım için şükrediyorum. Sadece dilin güzel sözler söylemesinin faydasız olduğunu biliyorum, A.Geylani’nin dediği gibi güzel konuşmayı ‘kalbim’in kendisi yapmak istiyorum. Sevgi ve minnettar bir yürekte büyük kibirlerin barınamayacağı gerçeğine sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışıyorum. Biliyorum, başkalarına ancak sahip olduğum şeyi verebilirim. Ben kederli olduğumda ne söylersem söyleyim ya da ne yaparsam yapayım, diğer insanları mutsuz ederim. Ben mutluysam bir şey söylememe gerek yok, onları mutlu ederim. Sadece orada bulunmam bile, onların varlığındaki mutluluğu tetikler. Varlığım başka insanlarda bir eş zamanlılık yaratır. Benim müziğim, benim dansım mutluluk dalgaları yaratır, neşem bana yaklaşan herkese bulaşır…

Sevgi, şefkat, farkındalık ve koşulsuz adalet içinde olalım her daim… içimiz şükranla dolup taştığında, yüreğimizden dünyadaki en güzel duygu olan sevgi aksın ♥

Karanlığın arkasından güneş herzaman ışıldar

ışıldar

Not: Şayet dikkat yönlendirmede sorun yaşıyorsanız, parmağınızla hafifçe göğsünüzün orta noktasına dokunun.

O bölgeyi algılayın. Parmağınızla yaptığınızı, bilincinizi oraya yönlendirmek için alnınızlada yapabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Yazan : Hülya KONAR / hPozitif

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar