Anasayfa / Motive Olmak / Yaşamı şükran penceresinden görmek!

Yaşamı şükran penceresinden görmek!

Bugün patronunuz ofiste sizi çağırıyor ve 2.500 dolarlık ikramiye çeki veriyor. Şirketin iyi bir yıl geçirdiğini söylüyor. Şükran duyar mısınız? Hamileliğinizin 20. haftasında ultrasona giriyorsunuz. Büyümekte olan bebeğinizi ekranda izlerken, doktor her şeyin harika olduğunu söylüyor. Oğlunuz sağlıklı. Şükran duyar mısınız? Kocanız bir düzine gülle eve geliyor. Yıldönümünüzü hatırladı! Şükran duyar mısınız? Elbette duyarsınız. Her şey yolunda giderken şükran duymak kolaydır. Dağın zirvesinde olduğumuzda, güzel bir gün geçiriyorsak ve dualarımızın kabul olduğunu görüyorsak, şükran duyarız. Duymalıyız da.

Avukatınızın karşısında oturuyorsunuz. Tek çıkış yolunuzun iflas olduğunu söylüyor. Hayaliniz ve işiniz dibe vuruyor. Şükran duyar mısınız?

Siz ve eşiniz iki yılı aşkın bir süredir evliliğinizde çok zor zamanlar geçiriyorsunuz. Artık birbirinizle çok nadir konuşuyorsunuz. Şükran duyar mısınız?

Bu son iki senaryoya evet dediyseniz, çoğu insanı geride bırakmışsınızdır. Vadide otururken şükran duymak kolay değildir. Yaşam bize bir deste limon sunarken, kendimizi genellikle kötü ya da kurban edilmiş gibi hissederiz.

Diyelim, pazarda yeni bir ürün var. Target’ta bir “minnettarlık gözlüğü”nü 19,99 dolara alabiliyorsunuz. Bu gözlük, yaşamı tamamen farklı bir biçimde görmenizi sağlıyor. Söz konusu “minnettarlık gözlüğü”nden bekleyebileceğiniz bazı faydalar aşağıdaki gibidir:

Hiçbir sorun yoktur.
Bu gözlükle, yaşamda hiçbir sorununuz olmaz. Yaşamınızdaki her şey bir fırsattır. Örneğin, yaşamı korkularımız, ödenmemiş faturalar ve anlaşmazlıklar üzerinden algılarsak, bunlar sorun ya da zorluk haline gelir. Oysa bu gözlük, yaşama seven gözlerle bakmamızı sağlar. Ödenmemiş faturalar, finansal sorumlulukla ilgili daha fazla şey öğrenmek için bir fırsattır. Anlaşmazlık, daha derin sevmeyi öğrenmek için bir fırsattır.

Hiçbir hata yoktur.
Minnettarlık gözlüğüyle, hatalar yok olur. Bu gözlük herhangi bir zamanda elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı ve herkesin de böyle yaptığını anlamamıza yardım eder. Hepimiz o anda kim olduğumuza bağlı olarak kararlar alırız. Seçimleri “hata” olarak görmektense, neden bunları kendimiz ve diğer insanlar hakkında daha fazla şey öğrenmek için bir fırsat olarak görmeyelim?

Hiçbir sinir bozucu insan yoktur.
Minnettarlık gözlüğünü takın ve birdenbire yaşamınızdaki bütün sinir bozucu insanlar arkadaşlarınız oluverirler. Şu sözü bilirsiniz: “Cimri insanların sevgiye ihtiyacı vardır.” Yeni gözlüğünüz, sinirinizi salıverme ve sinir bozucu insanları daha derinden anlama becerisi kazandırır. Farklılıklarınızı anlayışla karşılamaya başlarsınız ve yargılar yok olur. Sevginiz, yalnızca sizi değil, başkalarını da dönüştürmeye başlar.

Değişim iyidir.

Minnettarlık gözlüğünüzü alıp taktığınızda, bir anda değişimi kucaklarsınız. Yaşam her zaman planlandığı gibi gitmediği için şükran duyarsınız. Yaşamı kontrol etmeyi bırakırsınız ve bunun yerine, yaşama açılması için fırsat verirsiniz. Değişim, heyecan vericidir, bilinmeyenin korkusu gider ve sırada ne olacağını görmek için sabırsızlanırsınız. İnancınız güçlü ve durdurulamazdır.

Acının bir amacı vardır.
İster fiziksel isterse duygusal acı olsun, acıyı deneyimlemeden yaşamak çok zordur. Ama minnettarlık gözlüğünüzle, acınızın bir amacı olduğunu görürsünüz. Fiziksel acınız, zihninizdeki ya da bedeninizdeki birşeyin iyi çalışmadığını söyler. Duygusal acı, mümkün olan dönüşüme bir “Uyan!” çağrısıdır. Vadiler olmadan, dağın zirvesinin değerini anlayamayız.

Bu ucuz “minnettarlık gözlüğü”, daha pek çok fayda sunar; peki, sizin için yalnızca bu beş faydayı sağlıyorsa ne olacak? Gözlüğü satın alır mıydınız? Minnettarlık gözlüğünüzü her zaman takar mıydınız? Peki, bu gözlüğün sizin için ücretsiz olduğunu söylersem ne olur? Yapmanız gereken tek şey, düşüncelerinizi değiştirerek enerjinize yeni bir yön vermektir.

Kendimize mağduriyet ve mücadele düşünceleri içinde debelenme izni verirsek, beyinlerimiz, bütün fiziksel sistemimiz ve sonunda başarımız açısından yıkıcı olan katabolik hormonlar salgılar. “Minnettarlık gözlüğü”nüzü takarak, düşüncelerinizin yönünü olumlu ve yapıcı olana doğru çevirirsiniz. Şükran ve sevgiyi düşünmek, zihninizde ve bedeninizde enerjik bir değişim yaratır ve sonuçlar şaşırtıcı olacaktır.

Bir yaşam koçu sizin için yaşama farklı bir bakış açısı sundu. Şükran duyar mısınız?

Yazar : Lori Radun
Kaynak : http://www.marjinal.com.tr/ebulten/devamizle.asp?nid=242&hid=1573&uid=0

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.