Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Kariyerinize uygun spor hangisi?

Kariyerinize uygun spor hangisi?

Hayatımızın ritmini kariyerimize göre düzenliyoruz. Uyku saatinden tatil zamanına kadar pek çok düzenleme kariyerimize birebir endeksli. Peki kariyer temponuza en çok hangi sporun uyacağını biliyor musunuz? İşte bu sorunun cevabı… Pek çok insan karakterine uygun bir iş bulmak için çalışır. Peki, iş hayatındaki alışkanlıklarınızla size uygun egzersizleri bulabileceğinizi biliyor musunuz? Forbes.com’un hazırladığı kişiliğinize uygun sporlar listesi, bu konuda kafa karışıklığı yaşayanlara ışık tutacak nitelikte.

MÜCEDELECİ
Genel özellikleri: Satış temsilcisi, yatırımcı, avukat…
Mücadeleciler; genellikle bireysel davranan, iddialı ve kendine güveni olan kişilerdir. Özgürce hareket etmelerinin göze çarpan en büyük avantajı bağımsız davranabilmeleri, işlerini iyi kontrol edebilmeleri ve organizasyon yetenekleridir.
Önerilen programlar: Koşu, tenis, squash, boks ve triatlon. Diğer bir değişle başkalarına ihtiyaç duymadan kendi kahramanlıklarını kanıtlayabilecekleri sporlar.

ORTAK – İŞ ARKADAŞI
Genel özellikleri:
Öğretmen, danışman ve din görevlisi…
Bu kişiler genellikle uyumludur. Aynı fikirde olmaktan ve risk almaktan hoşlanmazlar. Yöneticileri tarafından teşvik ve güvencenin sunulduğu, desteklendikleri ortamlarda çalışmaktan hoşlanırlar.
Önerilen programlar: Voleybol veya softball gibi düşük bahisli, kazanmanın her şey olmadığı oyunlarda yer almayı severler. Bu kişiler başkalarıyla kıyaslanmaktan hoşlanmazlar.

DIŞA DÖNÜK
Genel özellikleri: Seyahat Acentesi, pazarlama ve halkla ilişkiler uzmanları…
Aşırı dışa dönük olan bu insanlar, enerjilerini dışarıdan aldıkları gibi ofisçe aktivite yapmaktan hoşlanırlar…
Önerilen programlar: Konuşma ve etkileşimin olduğu her türlü spor aktivitesi onlara uygundur. Koşu kulüpleri, basketbol, futbol ve bir eğitmen eşliğinde yapılan kişisel spor programları…

İÇE DÖNÜKLER
Genel özellikleri: Bilim adamı, arşiv uzmanı, yazılım mühendisi…
İçe dönükler daha ciddi ve görevlerine daha düşkünlerdir. İş yaşamındaki problemleri beyin fırtınası yaparak değil sessiz ortamlarda düşünerek çözmeyi tercih ederler.
Önerilen programlar: Yüzme, uzun mesafe koşusu, yürüyüş ve yoga…

MÜKEMMELİYETÇİLER
Genel özellikleri: Cerrah, mimar, muhasebeci…
Detaylara odaklanarak çalışan bu kişiler çok titiz ve kişisel disipline sahiptirler. İşlerin planlanmasından ve iyi tanımlanmış kuralların olmasından hoşlanırlar. İşlerini hatasız yapmak onlar için çok önemlidir.
Önerilen programlar: Golf, tenis ve baseball gibi kuralları belli olan spor dalları onlar için biçilmiş kaftandır. Yaptıkları sporlarda ikincil fayda da sağlamak isteyen mükemmeliyetçiler kalori yakacak sporları seçmeye dikkat ederler.

BÜYÜK DÜŞÜNENLER
Genel özellikleri: Müzisyenler, iç mimarlar ve grafik dizaynırlar…
Yaratıcılığa önem veren bu grup, detaylar yerine resmin tamamına odaklanır.
Önerilen programlar: Dans dersleri, kayak ve snowboard

İSTİKRARLILAR
Genel özellikleri:
Sigorta yöneticisi, müdür, mahkeme kâtibi
Tahmin ettiğinizden daha sabırlı olan bu kişiler istikrarlı ve tutarlıdır. İş yerinde bu tarz kişileri projelerin içine gömüşmüş halde bulsanız da zaman baskısı onları oldukça zorlar…
Önerilen programlar: Zamanla yarış gerektirmeyen yürüyüş, jogging veya bot gezileri onlara yönelik spor dallarındandır.

ÇOK YÖNLÜLER
Genel özellikleri: Gazeteciler, şefler ve girişimciler
Çok yönlüler sürekli değişime ihtiyaç duyarlar. İş yerinde ise onları konudan konuya hızla geçerken görebilirsiniz.
Önerilen programlar: Sürekli değişim içinde olan sporlar onlar için idealdir. Tenis ya da basketbol veya sonuçları hızlı değişen oyunlar onlara göredir.

Kaynak : http://www.isteinsan.com.tr/

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.