Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Hatayı fırsata çevirebilmek

Hatayı fırsata çevirebilmek

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
56 1

Hata yapan çalışana nasıl davranmalı? İşine son vermek, ceza vermek… Ya da hatalarından bir şeyler öğrenebilmesini sağlamak… Tam da bununla alakalı 5 milyon dolarlık hata yapan yöneticinin hikayesi… Basketbol maçı izlediyseniz mutlaka dikkatinizi çekmiştir, serbest atışlarda oyuncu ister sayıyı atsın, ister atamasın, isterse de çembere bile değdiremesin, en yakınındaki oyuncular ona yaklaşır ve elleriyle eline dokunup güç verir, enerji verir…

Atamadıysa da ‘Olsun aslanım!’dır o dokunmanın anlamı, ‘Canın sağolsun’dur, ‘Sen yaparsın, sana güveniyoruz’dur.

Hata yapmayan insan muhtemelen hiçbir şey yapmıyordur, riske girmiyordur, denemiyordur, zorlamıyordur.

Ne diyorduk, girişimciliğin eski dilde neydi adı? Müteşebbislik.. Müteşebbislik nereden geliyordu? Teşebbüs etmekten.. Yani zannetmeyin ki başarılı insanlar her denediğini tutturan insanlardır. Başarılı insanların her bir gününün, her bir kararının, her başarısının, her zaferinin altında yüzlerce başarısızlık ve hata yatıyor.

hata yapmak

5 MİLYON DOLARLIK HATA YAPAN YÖNETİCİYE BÜYÜK ÖDÜL

Dünyanın en büyük bilişim devlerinden birinin Başkan Yardımcısı bir karar ile tam 5 milyon USD’lik bir zarara yol açmış, bu ortaya çıktığında ise hemen gidip o meşhur “kovulma kolisine” (Ki bu isimle IKEA’da satılıyordur eminim, çünkü her işten ayrılanın bir anda elinde görürsünüz o koliyi, daha önce neredeydi o koli, bir anda nasıl ortaya çıktı, hepsi muamma!) eşyalarını doldurmaya başlamış.

Başkan, odasına girdiğinde onu hazırlanırken bulunca sormuş. “Hayırdır, neyin hazırlığı bu?”

– Efendim bu hata affedilir gibi değil, kararınızı tahmin edebiliyorum.

Başkan, yardımcısına eğilmiş, gözlerinin içine bakmış ve sormuş

– Baksana benim gözümün içine, sence ben 5 milyon USD’lik hata gibi bir tecrübesi olan bir başkan yardımcısını kaybedecek kadar aptal mıyım?

Hatalara tahammülü olanlar bile büyük bir yanılgı içinde.

Hata durumlarına, “Anlayış gösteriyoruz, ne yapalım, oldu bir kere, olabilir insanlık hali diyoruz” diyor.

YANLIŞ!

Hata, oldu bir kere denmesi gereken değil, olması gereken bir durum. Hatadan daha iyi bir öğretmenle hiçbir okulda, daha iyi bir eğitim müdürü ile de hiçbir şirkette tanışmadım.

Hata korkusunun da insanları olumsuz motive ettiğini unutmayın, hata yaparım korkusuyla denemeyen bir ekibiniz varsa, işte o zaman korkun!

(Gelecekte şirketlerin hata yapanlara prim ve ikramiye vereceğini de buraya yazayım, geleceğe not düşmüş olalım)

Yazan : Ömer Ekinci

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar