Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Feng Shui ve merak edilenler

Feng Shui ve merak edilenler

Chi, nefes aldığımız yerde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik, fiziksel enerjiye denir. Chi atmosferde sessizce ve saklanarak sürekli dolaşır, çok güçlüdür. Çinliler bu gücü “Ejderha’nın kozmik nefesi” olarak anlatırlar. Chi -çi- Çince yaşam enerjisi anlamında, diğer deyişle Hintlilerin Prana’sı, Sufilerin Nefes’idir. Yaşam enerjisi engelsiz aktığı müddetçe yaşantımız mükemmeldir ancak bir blokajla karşılaştığında düşünsel veya bedensel arızalanmalar oluşabilir ki buda tüm yaşantımızı olumsuz etkileyebilir! Oluşan blokajları Reiki veya daha farklı yöntemlerle çözme çalışmaları yapmak mümkün ancak yaşam alanlarımızda Feng Shui uygulayarak bu blokajların en başından oluşmasını engellemekde mümkün.

İşte Feng Shui bu enerjiyi -Chi- bize en fazla yarar sağlayacak şekilde kullanmayı gösteren bir sanattır, felsefedir. Ancak bir din ya da tarikat veya dekorasyon yöntemi değildir.

Doğu’da binlerce yıldır uygulanan Feng Shui’nin sözlük anlamı rüzgar ve su’dur. Doğayı etkileyen iki akıcı güç olarak tanımlanabilen Feng Shui, yaşadığımız iç ve dış mekanlarda hayatımızı etkileyecek olumlu etkenlerin arttrılmasını, olumsuz etkenlerinde önlenmesini gösteren yöntemlerdir. Feng Shui, doğanın güçlerini ve enerjisini yönlendirme sanatıdır. Bu yöntemleri kullanarak evren ile denge içinde yaşamayı sağlayabiliriz. Feng Shui yöntemlerini yaşadığımız mekanda ve işyerimizde uygulayarak, şansımızın artmasını, pozitif enerjinin yayılmasını sağlamış oluruz.

Feng Shui’ye göre şans 3 grupta toplanır ve buna KOZMİK ÜÇLÜ adı verilir.

1) Doğuştan Gelen Şans -Değişmez-
2) İnsanın Kendi Yarattığı Şans -Değişir-
3) Dünyevi Şans -Değişir-

İnsanlar bir şansla dünyaya gelirler. Buna KADER denir ve bu kaderi değiştirmek mümkün değildir. Değiştiremediğimiz kaderin dışındaki diğer şansların kontrolü bizim elimizdedir. İnsanlar çalışarak, iyi bir eğitimle ve akıllarını kullanarak kendi şanslarını yaratırlar ve bu şansın kontrolü mümkündür. Olumsuz yönlerini, Feng Shui uygulayarak olumlu hale getirebilmeyi deneyebiliriz. Doğada varolan enerjileri aktive ederek dünyevi şansımızı arttırabiliriz.

feng shui

Neden bazı aileler diğerlerinden daha fazla zenginleşir? Neden bazı şirketler büyürken diğerleri küçülür ve kötü duruma düşer? Neden bazı insanların hayatlarında olumlu olaylar yaşanırda, bazıları herşeylerini kaybeder? Çinliler bu sorulara Feng Shui teknikleri ile bir açıklama getirirler; Pozitif ve Negatif enerjilerin insanların hayatını olumlu ve olumsuz yönde etkilediğine inanırlar. Feng Shui bize yaşadığımız mekandaki, işyerimizdeki yani çevremizdeki etkenleri olumlu yönde nasıl kullanacağımızı öğretir.

Feng Shui’nin sezgiyle bir ilgisi var mıdır?

Evet. Feng Shui’nin dallarından birinin adı “sezgisel ekol”dür. Öncelikle içinizdeki sesi dinlemeyi asla ihmal etmeyin. Tüm kuralları aşacak şeylerden biri içinizdeki fısıltıdır. Kadınlar doğal sezgilerini kullandıkları için Feng Shui’yi kolaylıkla öğrenirler. Bununla birlikte Feng Shui ile ilgilenen herkesin sezgileri güçlenir. Hangi yaşam ve çalışma alanlarının size yüksek enerji verdiğini, hangilerinin tükettiğini bulmakla işe başlayabilirsiniz.

Yin ve Yang nedir?

Yin ve yang, bir araya geldiklerinde, her şeyin yaratılmasında rol oynayan, dengeli bir bütünü oluşturan evrendeki iki temel karşıt güçtür. Görünmeyen yaşam gücünün ikiye bölünmesiyle ortaya çıkmışlardır. Yin dişi, gece, karanlık, Ay, pasiflik, karanlık, soğuk ve yumuşaklığı simgeler.

Evrenin, doğanın güçlerini ve titreşimlerini dengeleyerek,
hayatınızda başarıyı, sağlığı ve zenginliği sağlayan bir yöntem!
Feng Shui

Yang ise erkek, gündüz, aktiflik, aydınlık, sıcaklık ve sertliği simgeler. Her güç içinde bu iki temel karşıt gücü barındırır. Çalışma ve yaşam ortamlarında Yang, dinlenme ortamlarında ise Yin enerjiye ihtiyaç vardır.

Bir ayna, önü kapanmış olan enerjiye nasıl bir çıkış yolu sağlayabilir?

Eğer giriş kapısı olan ve arka kapısı/balkon kapısı olmayan örneğin karavan gibi küçük bir dairede yaşıyorsanız, evin enerjisini yükseltmek için kapı niyetine bir ayna asın. Atmosferin değiştiğini hemen hissedeceksiniz. Bunu aynayı yerinden kaldırarak kendinize ispatlayabilirsiniz, mekan yine kapalı bir kutu gibi olacaktır. Küçük fayans aynaları yerine, büyük duvar aynalarını tercih edin; çünkü küçük aynalar görüntüleri kırar. ‘Bütün’ bir görüntü her zaman için daha uyumludur.

Evimizin manzarasının Feng Shui’ye göre etkisi nedir?

Evi çıkmaz bir sokağın en sonunda olanlar sürekli yorgunluk hissseder, kavga ve moral bozukluklarından şikayet ederler. Çıkışı olmayan bir sokakta enerjinin akışında sorun olacağı için, sokaktaki evlerde bilhassa sokağın en sonundaki evde olumsuzluk fazla olabilir. T ya da Y kavşağının karşısındaki evler, o yoldaki bitmek bilmeyen enerjiden olumsuz etkilenirler, bu olumsuzluk kendisini ev sakinlerinde yorgunluk olarak gösterir. Ev giriş kapısının önündeki koca gövdeli bir ağaç evin içerisine fazla Yin enerjisi göndereceği için kötü Feng Shui’dir, ev sakinlerinin tartışmalı hallerde yaşamasına sebep olabilir. Okul karşısındaki evlerde oturanların çoğunlukla baş ağrısından, yorgunluktan, moral bozukluğundan şikayet etmesinin sebebi okuldaki sürekli hareket halindeki enerjidir. Böyle bir durumda okula bakan pencereleri açmamak ya da okulla ev arasına mesela yüksek bir çit koymak faydalı olabilir. Mezarlığa bakan evler kötü Feng Shui’dir, Yin enerjisinin fazlası mezarlıklarda toplanır, buradan taşan enerji civar evlere sıçrar ancak mezarlığa bakan pencerenizin dışını, üzerine çiçekler ya da asma bağladığınız kafes şeklindeki bir tahtayla kaplayarak bu enerjiyi yumuşatabilirsiniz. Bu pencereyi limon renkli yarı şeffaf bir jaluziyle kaplamakta işe yarayabilir. Parka ya da yeşil açık alana bakan evler oldukça iyi Feng Shui’dir. Deniz veya havuz suyuna bakan evler huzur ve zenginlik açısından iyi Feng Sui’dir. Bu enerjinin artması için suyun görüntüsünü evin içerisine yansıtacak oval veya yuvarlak ayna yerleştirebilirsiniz duvarınıza. Ön kapının tam karşısındaki elektrik direği kötü Feng Shui’dir. Bunu geri yansıtmak için sokak kapısına, yuvarlak ya da sekizgen ayna asmalısınız.

Kırmızı balıkların Feng Shui’ye göre önemi çok yüksektir. Neden?

Kırmızı balıklar huzur, uyum ve zenginlik elde etmek istediğiniz her yerde güçlü tedavi niteliğindedir. Örneğin gergin hastalarını yatıştırmak için bekleme salonlarına kırmızı balık koyan dişçiler, sezgisel olarak iyi Feng Shui yaratmış oluyorlar. Ayrıca kırmızı balıklar yan komşusundaki kötü enerjiden rahatsız olanlar için çok önemli bir enerji dönüştürücüdür. Yalnız yaşayan insanların evlerinde iki adet kırmızı balık beslemeleri hem evin hem kişinin enerjisini yükseltir. Kırmızı balıklarınız için her türlü akvaryumu kullanabilirsiniz ancak yuvarlak, kıvrımlı ya da sekizgen bir akvaryum kare ya da dikdörtgen olandan çok daha iyi bir Feng Shui sağlar. Eğer kırmızı balık ihmal, yem verilmemesi ya da suyunun pis olması gibi mantıklı sebepler dışında bir şekilde öldüyse, bu balığınızın sizin karşınıza çıkacak olan kötü şansı emmiş olduğu anlamına gelir.

Evinize astığınız rüzgar çanları enerjiyi nasıl yükseltir?

Yaşam enerjisinin geçişini kolaylatıran tercihen ortası delik çubuklardan oluşan rüzgar çanları ya da beğendiğiniz diğer çanlar Feng Shu’nin temeli olan rüzgar yani Feng’dir. Bu nedenle rüzgar çanı astığınız evinize uyum, ruh ve devinim getirmiş olacaksınız.

Kurumuş çiçekleri ve bitkileri evimden neden uzaklaştırmalımıyım?

Kurumuş çiçekler eve ölüm havası getirir. Ancak kuru çiçekleri çok seviyorsanız bu sevgi o çiçeğin kötü enerjisini yumuşatabilir ancak kuru çiçeklerinizi ön kapınızdan ve oda girişlerinizden uzak tutunuz. Mümkünse evinizin arka feng shuitaraflarında bir yere koyun ve yanlarına mutlaka kuvars kristali asınız. Kristal çok olumlu enerjiye sahip olduğu için ayrılamadığınız kuru çiçekleriniz varsa vazonuzu kristalden seçerek olumsuz etkiyi azaltabilirsiniz.

En iyi duvar saati hangisidir?

Ayaklı duvar saatleri eve güç, denge, istikrar katar. Sarkacın yumuşak hareketinin evinize qi yaşam enerjisini nasıl çektiğini deneyebilirsiniz. Ayaklı duvar saatinizi giriş kapınızdan görülmeyecek bir yere yerleştirmelisiniz.

Erkek eşin geceleri evde olması için U şeklindeki evde ana yatak odası nerede olmalıdır?

U şeklindeki evler en fazla dikkat isteyen evlerdendir, iyi enerjileri düşüktür. Ana yatak odası evin en arka ve merkezdeki yani giriş kapısına uzak odası olmalıdır. U şeklindeki evin uç odaları daha çok oyun odası, TV odası gibi aile için fazla önemli olmayan işler için kullanılmalıdır. Uçlardaki yerde yatak odası olan evlerin erkeklerinin evden kopup dışarıda yaşam sürmeye meyilli oldukları bilinmektedir.

Açık mutfaklar ya da ön kapıya yakın mutfaklar diyet yapanlar için kötü Feng Shui midir?

Evet. Bu plan, evdeki herkesin sabahtan akşama kadar bir şeyler atıştırma isteğinin aktif olmasına neden olacaktır. Ancak kapısı olmayan mutfaklar açık mutfaktan daha sorunludur. Buraya ya boncuklardan bir pencere yapın ya da yeni bir kapı ekleyin.

En çok şans getiren yatak odası yeri neresidir?

Daha sakin ve zinde uyumak için, yatak odası ön kapıdan mümkün olduğunca uzak bir yerde olmalıdır. Feng Shui böyle olmasının huzurlu bir uyku uyumanız ve dünyevi problemlerin sizi daha fazla rahatsız etmemesi için önemli olduğunu söylüyor.

Tabut pozisyonunda uyumak nedir?

Doğuda, cesetler odadan ayaklar önde olacak şekilde çıkarılır. Yatak odanızda kapının tam karşısında ayaklarınızın kapı boşluğuna doğru gelecek şekilde yattığınızda oluşan pozisyon tabut pozisyonudur. Bu pozisyonda uyumaktan kaçının. Hatta bazı Feng Shui üstatlarının bu pozisyonda uyumanın ömrü 4 yıla kadar kısalttığını söylediklerinide hatırlatmak isterim.

İşimden nefret ediyorum ama maaşım çok iyi. Bu benim kişisel qi yaşam enerjimi nasıl etkiler?

Sevmediğiniz bir işte çalışmak kötü Feng Shu’dir. Kendinizi haklı çıkarmak, hala o işte kalıyor olmanızın açıklamasını kendinize yapabilmek için sizin gibi düşünüpte hala çalışmaya devam eden diğer mutsuz çalışanlarla konuşarak rahatlamak en fazla tercih edilen psikolojideki savunma yöntemlerinden akla uydurma yöntemidir. Oysa bu yöntem enerjinizi tüketir ve çok huzursuz, tatminsiz olursunuz. Odaklandığınız çok iyi düzenli bir geliriniz vardır fakat farkında olmadığınız veya görmek istemediğiniz bir o kadar da düzenli gideriniz vardır! Sevdiğiniz bir işte çalışmalısınız. İlk başlarda aldığınız maaş veya geliriniz az olsa bile, bu sağlığınız ve kişisel enernerjiniz için iyi olacak; bunun ardından da gelirinizi arttırmak için pek çok farklı yol bulabilirsiniz. Cesaretinizi toplayın, her gün sevdiğiniz yeni bir iş bulmak için küçük adımlar atın, her zaman hatırlayın ki değişim yavaş yavaş olmalıdır ve sevmediğiniz bir işte daha fazla çalışmayın.

Denge ve uyumun bol, iyi enerjinin yüksek olduğu yaşama ve çalışma ortamlarında hayat sürmemiz dileğiyle, keyfimiz daim olsun.

Sorularınız için lütfen yorum bırakınız!

Kaynak : Hülya Konar – Calipso Dergisi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.