Anasayfa / Sizden Gelenler / Hayatı yaşanılır kılan şey “hikayelerimiz”

Hayatı yaşanılır kılan şey “hikayelerimiz”

Artık daha çok insan hikayesini anlatıyor. Hayatlarımız bir web’e bağlı olarak internet dünyasında dolaşıyor. Yazdıklarımız, önemli ya da önemsiz, bizi biz yapan hikayeler. Fotoğrafladıklarımız, bize can katan kareler. Yaprak aralarında saklı değil artık hikayelerimiz. “Buradayım” diyoruz dünyaya. Görünür kıldığımız her hikaye, buluşuyor buradayım diyen başka bir hayatla… Günümüzde bireyler kendilerini geliştirmeye daha fazla vakit harcıyor.

Yeteneklerini kullanarak, ilgi alanları doğrultusunda daha fazla pratik yapma fırsatları yaratarak, kısa zaman içerisinde yeteneklerini daha da güçlendiriyor.

Hayat hikayelerini böyle şekillendiriyorlar. Bu anlayışla hareket eden bireyler, kariyerlerinde de istedikleri başarıları ve iş tatminini elde ediyor.

İş dünyasında keskin bir ayrılık var artık. Eski ekol yönetime bağlanmışlar ve yenilikleri sürekli takip edip uygulayanlar. hikayelerimizBu iki grup arasında ki çekişme belki de her jenerasyon için geçerli. Bu ayrım şuna benziyor. Birincisi, verilen işi adım adım, kurallara her zaman uyarak yapan, fazla yaratıcılığını kullanmayan ve ancak sistemle yükselebilenler. Ikincisi, verilen işi zaman zaman çizgi dışı davranarak ve sonuçlarından korkmadan yaparak yükselebilenler.

Hayatınız, kariyeriniz ve yaşanmışlıklarınızın çok durağan ve hatta artık sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, uyumlu olmak endişesinden vazgeçerek işe başlayabilirsiniz. Sisteme harfi harfine uymaktansa, ara ara kendinizi sistemin dışında tutabilmeyi deneyebilirsiniz. Kurumların tek tip insan yetiştirme konusundaki ısrarı karşısında, tekdüzelikten kendinizi ayrıştırabilirsiniz. Daha girişimci bir ruhla hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Her gün hikayelerinize hikaye kattığınız gündür. Bazen başkalarının hikayelerini dinleyerek, dinlediklerinizi başkalarına anlatarak hayatınıza anlam katarsınız. Bazen de hikayelerinizden başkaları ilham alarak hayatlarına anlam katarlar. İşte bu yüzden hikayelerimiz, yaşamımızı yaşanılır kılar. Çünkü “hikayelerimiz” nasıl yazıldığı, onları nasıl hatırladığımız ve hikayelerimizden nasıl anlam çıkardığımızla yakından ilgilidir.

Yazan : Fatmanur Erdoğan / KY – hikayelerimiz

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Özbey Küçükler

    Bazı şarkılar vardır hayatı yaşanılır hale getirir . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.