Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Hayallere dalmak mutsuz ediyor!

Hayallere dalmak mutsuz ediyor!

Hayallere dalmak hayatın sıkıntılarından kısa süreliğine de uzaklaşmak değil midir? Bu soruya gözü kapalı “evet” cevabını veriyorsanız sizi tam bir hayal kırıklığı bekliyor demektir. Çünkü uzmanlara göre hayal kurmakla geçen süre ile mutluluk arasında ters orantı var… Yapılan bir araştırma hayallere dalmanın insanlar üzerindeki etkisinin olumsuz olduğunu ortaya koydu. Araştırma, evden işe giderken yapılan yolculuktan, ev işlerine kadar zihinlerimizin toplam zamanın yüzde 46,9’unda hayallere daldığını ortaya koydu.

Uzmanlara göre, sadece seks yaparken beyin yapılan işe tamamen odaklanıyor.

Dahası, yaygın algılayışın tersine, hayallere dalmak insanları mutlu etmiyor. Aksine şu anda olmayıp, olabileceklere özlem duyarak üzülmeye neden oluyor.

Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada, hayatın nasıl daha güzel olabileceğini düşünmek yerine, anı yaşamanın ve bundan keyif almaya çalışmanın psikolojik açıdan daha yararlı olacağı belirtiliyor.

Araştırma, 2 binden fazla insanla cep telefonu teknolojisinden yararlanarak gerçekleştirildi. Katılımcılarla temas kurularak günlük yaşam içindeki halleri, ne yaptıkları, mutlu olup olmadıkları ve hayal kurup kurmadıkları soruldu. Gönüllü katılımcılar cep telefonlarından bu sorulara cevap verdiler. Alınan cevaplar günde birkaç kez güncellendi ve toplamda 250 bin cevap elde edildi.

Sonuçta ise insan beyninin her ne yapılıyorsa yapılsın zamanın neredeyse yarısında düşüncelere daldığı ortaya konuldu. Yalnızca seks sırasında beyin tamamen yaptığı işe odaklanıyor.

Araştırmaya göre, insanlar en çok seks yaparken, egzersiz yaparken ve sohbet ederken mutlu. En az mutlu olunan zamanlar ise çalışırken geçiyor.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde daha güzel bir şey hakkında hayal kurmak, sıkıcı işleri eğlenceli hale getirmiyor. Aksine, zihnin hayal kurmasına izin verdikten sonra insan öncekinden daha mutsuz oluyor. Başka bir ifadeyle, araştırmaya göre, hayal kurmak insanı olduğundan daha mutsuz kılıyor.

Kaynak : Vatan Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

7 yorum

 1. Hmm… anı yasamak konusunda hem fikirim!

  Teşekkürler.

 2. Olumsuz şeyler hayal etmek insanı mutsuz edebilir. yada olumlu şeyler hayal etsen bile gerçek dünyaya döndüğünde hayallerin gerçek olmadığı için gene mutsuz olabilir insan. ozaman hayal kurmayalım. ama az önce okuduğum diğer yazıdaysa beyin için hayal kurmanın faydaları anlatılıyordu. napcaz peki şimdi?

 3. Bence hayalkurmak bulunduğun zamandan birsüreliğine bencilce kaybolmaktır, başka şeyler istemektir, bulunduğun zamanı bir nevi kabul etmemektir, isyandır bence.
  gelelim hayal sonrasına o hayalden çıkınca hayalkırıklığına uğramanın resmidir hayalkurmak.

  peki napabiliriz beynimizi geliştirmek için bir çok şey, mesela roman okuruz yine başka hayatları takip ederek, gezeriz, birşeyler ezbezleriz problem çözeriz oyun oynarız anı yaşarız. olmayan bişeyi hayal etmektense gerçek şeylerle uğraşmak daha doğrudur bence takdir sizin saygılarla…

 4. hayal kurmak ve düşünmek bana göre çalışanlara karşı çok kötü şahsen bu hayal ve düşünce yüzünden 30 tane iş değiştirmişimdir istemedende olsa hayal kuruyorum ve buda benim çalışmamı engelliyor ve yavaşlatıyor gidip geliyorum yani hatta gözümü kapatıp film bile seyredebiliyorum işin espirisi yani hayal kurmaK zaraRLI

 5. bugünlükte bu kadar şimdi kulaklığı takıp şarkışarı eşliğinde hayallere dalmak ;) (sevdiğim kadın ) . Teşekkürler.

 6. Bu kadar bilgi verip zararlardan bahsetmissiniz.. Bari bi cozum de soyleseydiniz de yapsaydik.. hayal kurmayan anlamaz elde olmayan bisey bu. Yolda yururken bazen kendini bi kedinin veya bi insanin hayatini hayal ederken bulabiliyosun. Veya ders dinlerken ogretmenin hayatini, ya da bi karincanin gunluk yasamini…. Bunlar olmayan seyler degiller. Hem ayrica kim demis, niye demis bilmem ama birisi Hayal Kurmadan Uçamazsin demiş :) bence dogruda soylemis ??? Her neyse. Her şeye ragmen insanlarin sıkıcı hayatlarından, sahte rollerinden, çok bilmisliklerinden, vicdansizliklardam ve adaletsizliklerden kısa bir sureligine de olsa uzaklasmak iyi gelebiliyo.. Her ne kadar sonrasinda aci verip aglatsa da…

  • Kendini Geliştir

   Eda Hanım,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.
   Ancak sitemizde hayal kurmak ve kurulan hayallerle yaratılan başarı hikayeleri üzerine onlarca yazı ve çözüm bulabilirsiniz. Tek yazımıza bağlı kalarak hayatın sırrı nedir sorusunu cevaplamamız mümkün değil. Aynı şekilde 2.500 yazıda da bunu bulacağınızı garanti edemeyiz.
   Ancak şunu bilin ki sizin gibi kişisel gelişim becerisi yaratmaya çalışan takipçilerimiz her an üzerine koymaya devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.