Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Rüyada problem çözme

Rüyada problem çözme

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
17 3

Bu fikir rüya görürken aklıma geldi. Birisine, anlaşılan rüyamda icat ettiğim ekle-çıkar-değiştir problem çözme tekniğini aktarıyordum. Bu tekniği daha önce hiç duymamıştım, ama şu sıralar problem çözmeyle ilgili bir kitap üzerinde çalışıyordum. Denediğim zaman bu yeni tekniğin oldukça faydalı olduğunu gördüm. Başkaları tarafından daha önce düşünülen bir fikir olduğuna şüphem yok ancak o ana kadar benim için bilinmezdi.

Bunu daha önce de yaşamıştım: Yeni hikaye fikirleri ve gündelik hayatımdaki problemlerin çözümleri rüyamda karşıma çıkardı. Gençken gördüğüm bir rüyada Michigan gölü üzerindeki buz üzerinde kızağımı sürmek için bir yol icat etmiştim. Ertesi gün denediğimde işe yaradığını görüp şaşırmıştım.

Belki sizin de rüyanızda yeni fikirler bulduğunuz ya da sorunlarınızı çözdüğünüz oldu. Peki bunu daha sık deneyimlemek için neler yapabilirsiniz?

Rüyanızda fikirler bulma

– Baş ucunuza kağıt ve kalem koyun. İlk uyandığınızda aklınıza gelen fikirleri not edin. Bu aklınızı daha çok fikir üretmesi konusunda cesaretlendirir. Hatta baş ucunuza koyduğunuz ses kayıt cihazı daha da iyidir. Böylece ışığı açmak zorunda kalmazsınız ve uykunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bir probleme odaklanma. Uyumadan önce bir problem üzerine odaklanır onun üzerinde belli bir süre düşünürseniz, beyniniz bilinçaltınıza bu konunun önemli olduğu sinyalini verir ve bu sayede siz uyurken bilinçaltınız problemle ilgili çalışmaya devam eder.

– Uyumadan önce bir kağıda problemi yazın ve bunun altına çözümün ne gibi özellikleri olabileceğini de not edin.

ruyada problem cozmek

– Basit problemler üstünde alıştırmalar yapın. Örneğin rüyanızda yeni bir tür mobilya tasarladığınızı ya da yeni bir şiir yazdığınızı hayal edin.

– Alarmı kapatın. Eğer alarm olmadan uyanırsanız, rüyalarınızı daha kolay hatırlarsınız. Eğer işe gitmek için alarma ihtiyacınız varsa rüyanızda problem çözme konusuna hafta sonları yoğunlaşın.

– Uyandığınızda bir süre hareketsiz kalın ve hatırlayabildiğiniz rüyaları gözden geçirin. Bu rüyalarınızın aklınızda kalmasını sağlar ve böylece gün içinde içlerinde işe yarar bir şey var mı diye onları tekrar gözden geçirebilirsiniz.

– Kanepede ya da biraz rahatsız eden bir yerde uyuyun. Sürekli uyanmak daha çok rüyayı hatırlamanıza neden olacaktır. Böyle bir gecede dokuz tane rüya not etmişliğim var. Üstelik içlerinden ikisi oldukça iyi fikirler içeriyordu.

En iyi fikirler rüyada gelmeyebilir. Çoğu zaman iyi fikirler ve çözümler uyandıktan hemen sonra gelir. Sorunu bir de sabahları değerlendirmek de bunu teşvik eder.

Bu teknikler bilimsel olarak kanıtlandılar mı? Henüz değil. Bir fikrin değerinin bilimsel olarak ölçülmesi zor olduğundan buna epey zaman var gibi görünüyor ancak insanlar binlerce yıldır zengin rüyaların onlara sunduğu bilgilerden yararlanıyor. Ayrıca uyanıkken kafanızı meşgul eden probleme rüyada iken de çözüm aramanızın ne sakıncası olabilir?

Denemekle bir şey kaybetmezsiniz.

Yazan : Steve Gillman

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar