Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Hayat Dersi denildiğinde öğrendiğim 5 şey!
Genel

Hayat Dersi denildiğinde öğrendiğim 5 şey!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
70 0
Hayat Dersi

Hayat dersi diyerek başlamak istiyorum ama altı üstü birkaç yıllık yaşamımdan tek bir ders çıkardıysam eğer, o da “Hayatın Bana Öğrettiği X Ders”, “Hayatınızı Değiştirecek X Kuralı” ve benzeri başlıklı yazıların ve videoların bana hiçbir şey öğretemeyeceği gerçeğidir. Korkarım bu ders sizin için de geçerli. O yüzden tam şu anda bu yazıyı okumayı bırakabilir ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bense yazıyı okumayı bırakmakıp hayata geri dönmeyenlerin neden geri dönmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Muhtemel bir “Hayatın Bana Öğrettikleri” konulu yazıda karşılaşacağınız olası maddeler şunlardır:

  1. Hayatta kendinizden daha değerli hiçbir şey ve hiçkimse yoktur!
  2. Hiçbir şeyin tadı sağlıktan daha lezzetli değildir!
  3. Gerçek anlamda sevmediğin biri ile romantik ilişki yaşamaya çalışırsan sana destek değil yük olur!
  4. Hiçbir duygu kalıcı değildir!
  5. Kendini sevmezsen başkalarını da sevemezsin!

Bu böyle gider.

Elbette bu hap bilgilerin yararlı olduğu durumlar da vardır. Lakin hap karın doyurmaz. Eğer karnınızı doyurmak istiyorsanız yemek yapmayı öğrenmelisiniz. Bu ise uğraş, zaman ve sabır isteyen bir iştir. İki su bardağı pirince ne kadar tuz atarsanız daha lezzetli olabileceği bilgisini elbette internetten öğrenebilirsiniz. Fakat internet sizin damak tadınızı bilmez. Sizin için iyi olan miktarı ancak deneyerek bulabilirsiniz. Makarna haşladığınızda suyunu süzmeden kapağını kapatırsanız hamur olacağını, tavadaki yağ çok sıcakken üzerine domates sosu dökerseniz korkunç bir havai fişek gösterisi izlemek durumunda kalacağınızı, yoğurdu çorbaya ‘alıştıra alıştıra’ değil de ‘hönk diye’ dökerseniz ekşi bir çorba yemek zorunda kalacağınızı, fırında yemek varken asla sürükleyici bir film izlememeniz gerektiğini ve daha birçok şeyi kendiniz öğrenmelisiniz, yaşayarak. Yemekleri defalarca kez yakmalı, tencerenin dibinde kalan siyah yanık tortuları nasıl çıkarabileceğinizle ilgili alternatif yöntemler geliştirmelisiniz. Zira öğrenmenin yolu budur, hata yapmak.

Hayat Dersi

Gelelim yukarıda örnek verdiğim maddelere. Kendimle daha çok bağdaştırdığım için 2. maddeden örnek vermek istiyorum. “Hiçbir şeyin tadı sağlıktan daha lezzetli değildir”.

Bendeniz üç farklı ameliyat geçirdim. İsmi oldukça korkutucu olan bir sağlık sorunum var. Girdiğim ameliyatların riskleri arasında “ameliyat sırasında kalp yetmezliği, yüzümün yarısının felçli kalması, sesimi sonsuza dek kaybetmem” gibi şeyler vardı. Ameliyat dışında bende bazı travmatik etkiler bırakan iki tedavi aldım. Sizce tüm bunları yaşamamış birisinın Sağlık kelimesine bakışı ile benimki bir olabilir mi? Her şey zıddıyla bilinir. Hastalık kavramının varlığıdır sağlığı var eden. Ve birini anlamadan -yaşamadan- diğerini de tam olarak anlayamazsınız.

Sağlığın ne kadar önemli ve değerli olduğunu hepimiz biliriz. Bu anlattıklarımı yaşamadan önce ben de bilirdim sağlığın önemini. Lakin artık anlıyorum.

[box type=”shadow” ]“Biz evvela kelimeleri öğreniriz. Sonra yaşadıkça teker teker manalarını.” -Ahmet Hamdi Tanpınar[/box]

Bazı düşünceleri içselleştirmek için onları öğrenmekten fazlasını yapmamız, anlamamız gerekir.

5. Madde.Kendimizi sevmenin gerekliliği konusunda hepimiz ikna olmuş durumdayız. Güzellik sektörünün yarattığı standartlara yeterince uymadığı için kendini ‘çirkin’ hisseden bir kız da biliyordur kendisini sevmesinin önemli olduğunu. Lakin bu düşünceyi mevcut güzelliğini kaybetme tehlikesi ile yüz yüze gelerek, sözgelimi yüz felci riski olan bir ameliyat geçirerek içselleştirme ihtimali; youtubeda “Kendinizi Sevmenin 7 Yolu” başlıklı videolar izlemekten çok daha etkili olacaktır.

İşte tam olarak bu yüzden bu yazıyı okumak yerine hayata devam etmeyi seçmeliydiniz. Çünkü hayatın size öğreteceği, sizin için planladığı çok şey var. Hiçbir şey hiçbir zaman tam anlamıyla güzel olmayacak. Ağlayacak, kırılacak, aşık olacak, korkacak ve endişeleneceksiniz. Kim olduğunu hatırlayamadığım birinin de söylediği gibi. Hayat ‘an’ların ve ‘anı’ların toplamıdır. Geriye dönüp baktığınızda hatırlayacağınız, hatırlarken gülümseyeceğiniz anlar muhtemelen arkadaşlarınızla sahil kenarında bisiklet sürdüğünüz, hayatınızın aşkıyla ilk defa yemeğe çıktığınız, evin çatısına çıkıp gündoğumunu izlediğiniz yahut belki bir ameliyat masasında hemşirenin damar yolu açmasını beklerken hayatı sorguladığınız anlardır. Size herhangi bir duyguyu gerçek anlamda hissettiren anlar. Yatağınızın içinde kıvrılıp youtube’da video izlediğiniz veya Instagram’da sayfayı kaydırdığınız anlar değil.

Kısacası; ne kadar hissederseniz, ne kadar hata yaparsanız dolayısıyla ne kadar yaşarsanız o kadar öğrenirsiniz yaşamdan. Ne kadar hayat dersi edindiğinizin internette okuduğunuz blogların sayısı ile hiçbir ilgisi yoktur.

Yine de okuduğunuz için teşekkür ederim. Hiçbirinizin ‘sağlık’ kelimesinin anlamını tam olarak anlamak zorunda kalmaması dileğiyle.

Yazan : Elif Erdem, Medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar