Anasayfa / Geliştiren Videolar / Hayatınızda bir gün bile kadın olmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü?

Hayatınızda bir gün bile kadın olmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü?

Kadin OlmakHayatınızde bir gün bile kadın olmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü?
En azından bugün düşünün?

FIKRALARDA bile yoktur, yarim hamile olmak. Ama hayatta var. Bu devirde kadin olmak, yari hamile olmak gibi bir sey. Ayni anda hem hamile olmak, hem olmamak, hem de olmak-olmamak gibi yani…

Hem seksi ve erkeksi savasci Zeyna, hem de giyinip suslenip Ken’i bekleyen Barbie Bebek olmak.

Hem erkeklerle, ayni okullarda esit sartlarda okumak. Hatta daha iyi olmak. Hem de ise girebilmek icin patronlara 30’una kadar evlenmeme, cocuk yapmama sozu vermek. Her sabah cocuklarinin anasi,sevdiginin kadini olarak uyanmak. Tum isi icgudulerinle aynada hos birini gorene kadar cabalamak. Ve ardindan ekmegin pesine dusmek. Erkek gibi calismak. Isinde mantikli.

Disarda duygusal olmak.Isinde atik, yirtici, tuttugunu koparan.Evinde narin, hassas, sefkatli olmak.

Guzellik bir yere kadar deyip.O bir yere bir turlu varamamak. Hic bitmeyen guzel, bakimli, ince, genc kalabilme cabalari vermek. Kozmetiklere,estetik mudahalelere servet yatirmak. Nice okullar, universiteler okumak. Masterlar, doktoralar yapmak. Ama hayatin anlamini ille de bir erkekte bulmak.

Hem saygideger es, muhtesem ev sahibi,basarili is kadini.Hem de ırospu olmak.

Cok ciddi toplantilar, buyuk pazarliklar yapmak.Bunlari yaparken giydigin ciddi pantolon takimlarin altina seksi jartiyer giymeyi unutmamak. Ah seni becermek icin ne taklalar atan bu adamlarin, senin namusunu korumak icin seferber olup kurallar koymasina gulmek.

Bu devirde kadin olmak. Ardi ardina degisimler gecirmek. Bitmek tukenmek bilmeyen sizofreniler yasamak.

Bu devirde kadin olmak. Dedim ya.. Yari hamile olmak gibi birsey. Ayni anda hem hamile olmak, hem olmamak, hem de olmak-olmamak gibi….

 

 

  
Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor!
Peki suçlu kim?
Biz, sadece bir ayna koyduk karşınıza.
Düşünün diye…

Video Kaynak : Ecobella
Yazı Kaynak : Can DÜNDAR
Gönderen : Buket
Derleme : kendinigelistir.com

 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

17 yorum

 1. Gerçekten bir erkek olarak bayanların yerine kendimizi koyarsak bayanların hayattaki önemi ve çektii zorlukları bir erkek belkide asla çekemez. Ama videoyada zıt karakterler gerçekte yaşanan şeyler bunlar medeni bir toplum olarak çok yanlış şeyler.
  Kadınlar birer çiçektir biz erkekler onların kıymetini bilelim saygı duyalım ve kutsal varlıklar olduklarını bilelim. Elbette bu kadar sevgi saygı gösterdikten sonra çiçekler hala su istiyorlarsa işimiz zor demektir. Atatürk bayanlara çok saygılı ve kibar davranırdı ama o zamanın kadınları kadındı! zamanımız bunu çok deiştirdi ama yine bayanlar bir çiçektir…

 2. Asil gıbı bır erkekten bu tur bı ryorum almak çok sevındırıcı :)

 3. evt bayanların erkeklere göre daha zor örnek verirsek bigün yerlerimizi değiştik ben ev işi yaptım kolay dedim ama dediğim gibi çıkmadı bunu erkekler çok söler ben çalışıyorum siz akşama kadar dedikodu bence bunu biraz düşünün zararlı çıkarsınız AŞIK

 4. erkek gibi erkek kadın gibi kadın olabilmek meseleyi çözer buda insan olmayı gerektirir

 5. kadının erkegı kayışla dovmesı hoşuma gıttı :D

 6. Dinlerken çok duygulandım.Şiddete mauz kalan kadınların unutulmaması güzel.En azından siz unutmamışsınız.

 7. Bayana değer veren erkek bulmak zor hatta imkansıza yakın bide bazen demiyolar mı bayanların hayatı zor diye sinirden çatlıyorum.Düşünmez onlar bayanları tek düşündükleri kendileridir.En zoruda bayanın sorumlulukları değil mi? Erkek a pardon onların hakkınıda yemeyelim düşüncesiz olmak saygısız ve ve şiddet eğilimli olmakta kolay değildir elbette onlarıda anlamak gerek.

 8. videoyu izlerken koptum, kadının kayışla adamı dövmesi, sonra da, adamın banyoda yüzündeki morluklara bakması,,
  bilmiyordum konunun bu kadar ciddi olduğunu, belki de çevremde bu tür olaylarla karşılaşmadığımdandır.
  kadına el kaldırmak acizliktir, karaktersizliktir.

 9. kadın olmak zor zanaat..

 10. zaten ben burda bulunan bayanların kendini ezdirdiğğini sanmıyorum her 3 kadından 1 ise o 1 ibaresini hepimiz kafamızda canlandırabilioruz..

 11. güzel atışlar yapılmış ve argoların seçimi yeri çok yerinde olmuş.ben yazsam daha da sert olurdum:)yine de bir kadın olarak, çok genç bir kadın olarak, aslında gerçek bi kadın olma yolunda çabalayan olarak sizi anlıyorum ve bu kapandan sıyrılmayı diliorum, hepimiz için.

 12. kadın olmak çok zor deriz.Ama neden zor.Kadın kaynanasından çeker, çektiren kadındır.Aldatılır, sebep yine bir kadındır.Eğitim hakkı engellenir, bunu engelleyen yine bir kadın olabilir; annedir.Babalar baş ise anne boyundur onu yönlendirir.Kızların eğitilmesine anneler tam destek vermelidir.Anneler kız evladını erkek evladından aşağı görmemeli…kadınların hak ettiği yere gelmesi için erkekler değil kadınlar ilk adımı atmalı…Erkek evladını yetiştiren yine kadındır.Kadınların elinde olan çok şey varken, şikayet etmemelidir.Kendi düşen ağlamaz.

 13. ya manyak ya :( bence kadın olmaya biraz da olsa erkek düsünemez ya:(

 14. Vay be kadınlar neymıs boyle allahtan kadın olmadım ha :d hahahaaaaaaaa ama kadın kısmı cok seytandır ne istese yapar kafasını kullanırsa ezdırmez

 15. Bana göre kadınlar da erkekler de duruma ve şartlara göre şeytan veya masum olabilirler;önemli olan bu durum ve şartları hangi tarafın yarattığıdır.işte burada atlımız devreye giriyor.bir erkek olarak: akıllı olmak veya olmamak.

 16. Hayatınızda karşılaşıcağınız en kötü insan profili ; Sen benim herşeyimsin.” Tabiki bir dönem sonrasına kadar”

 17. TKV AFS Turkey

  Gözünüzden akan her damlanın sebebi olan insanlar hayatınızda fazlalıktan başka bir şey değil Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.