Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / “Herkes için biraz mutluluk” isteyen bir adamın öyküsü

“Herkes için biraz mutluluk” isteyen bir adamın öyküsü

Jerri, çevresindekilerin çok sevdiği insanlardan biriydi. Keyfi herzaman yerindeydi. Her zaman söyleyecek olumlu bir şey bulurdu.  Hattabazen etrafındakileri çıldırtırdı bile, “Bu adam bu halde bile nasıl iyimser olabiliyor?” diye. Birisi nasıl olduğunu sorsa “Bomba gibiyim.” diye yanıt verirdi hep. “Bomba gibiyim…”

Jerri doğal bir motivasyoncuydu. Yanındaki insanlardan biri o gün, kötübir gündeyse, Jerri yanına koşar, duruma nasıl olumlu bakılacağınıanlatırdı. Bu tarzı fena halde düşündürüyordu beni.

Bir gün Jerri’ye gittim “Anlayamıyorum.” dedim. “Nasıl oluyor da, her zaman, her koşuldabu kadar olumlu bir insan olabiliyorsun? Nasıl başarıyorsun bunu?” Her sabah kalktığımda kendi kendime Jerri bugün iki seçimin var. Havanya iyi olacak ya da kötü derim. Her zaman havamın iyi olmasını seçerim.

Kötü bir şey olduğunda yine iki seçimim var. Kurban olmak ya da dersalmak. Ben başıma gelen kötü şeylerden ders almayı seçerim. Birisi banabir şeyden şikayete geldiğinde, yine iki seçimim var. Şikayetini kabuletmek ya da ona hayatın olumlu yanlarını göstermek. Ben olumlu yanlarını göstermeyi seçerim.

“Yok yahu” diye dalga geçtim. “Bu kadar kolay yani?” “Evet… Kolay…” dedi Jerri. “Hayat seçimlerden ibarettir. Her durumda bir seçim vardır. Sen herdurumda nasıl davranacağını seçersin. Sen insanların senin tavrındannasıl etkileneceklerini seçersin. Sen havanın, tavrının iyi ya da kötüolmasını seçersin. Yani sen hayatını nasıl yaşayacağını seçersin.

Jerri’nin sözleri beni oldukça etkiledi. Onu uzun yıllar görmedim. Amahayatımdaki talihsiz olaylara dövünmek olumlu seçimler yaptığımda heponu hatırladım. Yıllar sonra Jerri’nin başına çok talihsiz bir olaygeldi. Soygun için gelen hırsızlar Jerri’yi delik deşik etmişler. Ameliyatı 18 saat sürmüş, haftalarca yoğun bakımda kalmış. Taburcuedildiğinde kurşunların bazıları hala vücudundaymış.

Ben onu olaydanaltı ay sonra gördüm. “Nasılsın?” diye sorduğumda “Bomba gibi” dedi. “Bomba gibi””Olay sırasında neler hissettin Jerri?” dedim.”Yerde yatarken iki seçimim var diye düşündüm. Ya yaşamayı seçecektim ya ölümü. Ben yaşamayı seçtim.”Korkmadın mı? Şuurunu kaybetmedin mi?” “Ambulansla gelen sağlık görevlileri harika insanlardı. Bana hep iyileşeceksin merak etme.” dediler. Ama acil servisin koridorlarındasedyemi hızla sürerken doktorların ve hemşirelerin yüzündeki ifadeyigörünce ilk defa korktum. Bu gözler bana “Bu adam ölmüş” diyordu. “Birşeyler yapmazsam, biraz sonra ölü bir adam olacaktım.

“Ne yaptın?” diye merakla sordum.”Kocaman bir hemşire yanıma yaklaştı ve bağırarak her hangi bir şeyeihtiyacım olup olmadığını sordu. ‘Evet’ diye yanıt verdim.” “Var” Doktorlar ve hemşireler merakla sustular. Derin bir nefes alarak kendimi topladım ve bağırdım.”Benim kurşunlara alerjim var!..” Doktor ve hemşireler gülmeyebaşladılar. Tekrar bağırdım. “Ben yaşamayı seçtim. Beni bir canlı gibiameliyat edin. Otopsi yapar gibi değil.

“Jerri, sadece doktorların büyük ustalıkları sayesinde değil, kendiolumlu tavrının da büyük katkısı ile yaşadı. Yaşaması bana yeni bir dersoldu.Hergün hayatımızı dolu dolu yaşamayı seçme şansımız ve hakkımız olduğunuondan öğrendim ve herşeyin kendi seçimlerimize bağlı olduğunu.

Bu yazıyı okudunuz. Şimdi iki seçiminiz var:

1. Unutup gitmek,
2. Yazıyı dikkate alıp kesip saklamak, arkadaşlarınıza göndermek.

Ben seçimimi yaptım sizlerle paylaşıyorum . Ya siz?…

Francie Baltazar Schartz

Bu hikayeciği Sn. Mümin SEKMAN’ın son kitabında (İnsan İsterse!) okudum. Birkaç gün önce edindiğim bu kitap “kimyanızı olduğu gibi değiştirecek kadar güçlü, içinizdekini dışa vurmanın vaktinin geldiğini söyleyecek kadar dürüst” Kesinlikle tavsiye ediyorum. 
Özgür ŞAHİN 
Kitap Hakkında
Insan IsterseKitapta ayrıca azmin zaferine örnek bilgelik belgeleri ve Mümin Sekman?ın “öyküsü yazılmaya değer bir hayat yaşamayı” anlattığı kapsamlı bir makalesi yer alıyor.  

 

İnsan İsterse?yi tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Kitabın ilk baskılar için fiyatı 5 YTL.

Bu arada İnsan İsterse yayınlandıktan sonra iki hafta içerisinde 6. baskısını yaptı.
Kitap Hakkında : www.insanisterse.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

34 yorum

 1. Erkan SEZGİN

  Ders aLınması gereken bir hikaye..
  Hayatımızı seçimLerimiz yönLendirir..
  Zaten mutLuLuk ta seçimLerimizin ucundadır..
  Hikaye için teşekkürLer…

 2. zorgun devrim

  Bu yazıyı defalarca okudum ve yine okudum çok harika mesajlar ve gerçeklerimizi yazıyor, kendime gelince bunu itairaf etmeliyim ki ben hep olumsuzu düşündüm neden mi? Belki yaşadığım coğrafyanın etkisi bel ki de uzun süre yaşadığım yoksuluk mücadelemde veya aşırı duygusal olmamda ama bu bir gerçek ki herkes bir Jerri olabilir. Ve bu yazıyı saklıyorum tüm ihtiyacı olan arkadaşlarıma göndermeyi bir borç bileceğim. Sevgili Dostum ÖZGÜR teşekkür ederim böyle bir yazıyı bir kez daha okumama şansı verdiğiniz için . Bundan böyle pozitif olmaya çalışacak ve etrafımdakilere de yansıtmaya çalışacağım. Sevgilerimle…

 3. çok güzeldi bizimle paylaştığınıziçin teşekkürler zor anlarda hayatın içinde olduğunuzu hatırlatan biryazı =)

 4. aslına bakarsanız hepimiz bir yerlerde hep pes etmek için binbir türlüü bahaneler üretiriz hikayede ise anlatılan karakterin hep iyi olmak için bir bahanesi var… gerçektenn güzeldii…

 5. Çok harika bir yazı. Gerçekten hepimiz yani insanlar böyle yaşasak hayat daha yaşanabilir olurdu. Ben de çoğu zaman pozitif olmaya çalışırım ama hep etrafımdki insanlar beni negatifliğe sürükler. Bundan sonra ben onları pozitifliğe sürüklücem.

  TEŞEKKÜRLER kendinigelistir.com !

 6. Sıradan ama severim bu yazıyı.

  Teşekkürler.

 7. Olumlu düşünmek benim için her zaman kolaydır. Fakat olumlu düşüncenin bittiği yerde olumlu hareketler başlamalıdır. Düşünce harekete dönüşmelidir. İşte ben bunu yapamıyorum.

 8. Merhaba arkadaşlar,

  Ben iki seçim buldum. Biri yazıyla tebrik etmek. diğeri hiçbir şey yapmamak. Ben brinci seçimi yapıyorum. Bunu yazanda Allah razı olsun. Tebrikler… Mükemmel bir yazı…

 9. Merhaba,

  Gerçekten çok doğru. ben olumlu düşüncelerle beynimize komut vererek hayatımızın o yünde şekilleneceğine inanıyorum. etrafımdakilere bunu yaymaya çalışıyorum, karşımızdakinin hayatındaki olumsuz düşüncelerine birde biz onay verirsek tamamen inancını yok etmiş oluruz. gelin hep birlikte hayata pozitif bakalım.

 10. paylaşmayı bilenlerin paylaşacağı çok şeyler var aslında.sanal site dostlukları bilimsel konular içinde oluşmuşsa tadına doyulmuyor.bu benim tecrübem.farkı farketmek için farklı düşünmeyi sevenlere saygım var.selamlar.

 11. kitabınızı yeni aldım daha dah ilk öykülerde bile kendime çok pay çıkardım gerçekten umtsuzluğa düşmüş insanlar için yön gösterecek bi kitap inşallah serinin devamı gelir ”insan isterse 1” gerçekten süper bi kitap serinin devamını bekliyorum iyi çalışmalar

 12. Hayattı seçmekle başlıyor. Olumlu ve olumsuz yönleri ortaya koyuyor. Tabi ki,insanlar olum yönleri seçeceklerdir. Buda iyi bir ahenkle ve uyumla olur. Aklımızı iyi kullanalım. Daima sağ duyu başaracaktır.

 13. İnsan bile bile kendini mutsuz etmek ister mi? Bazen yaptığımız seçimler bizi, mutlu olacağız diye düşünürken en derin karanlıklarda yapayalnız bırakır. Bu noktada seçim yapabiliyorsan ya bir çıkış yolu, bir ışık ararsın ya da olduğun yerde bekleyip başka insanların seçimlerinin seni bir yerlere götürmesini izlersin. Motivasyon hayatta aldığımız her kararda attığımız her adımda çok önemli bir kavram. Kalbinizin sesini dinleyin. O size doğru olanı gösterecektir. Sevgiler…

 14. evet hikaye gerçekten çok güzel.aklıma geldikçe hemen kitabı açar okurum arkadaşlarımada ilettim bu hikeyeyi.şimdi onlarda birer jerri olmaya çalışıyorlar:)keşke herkes jerrigibi olabilse ,hayatın
  olumsuzlukları yanında hep olumlu olmayı başarabilse…
  Şimdi benimde iki seçimim var;
  1)sadece kendime yorum yapmak
  2)yorumlarımı tüm türkiyeyle paylaşmak
  Ben 2. sini seçtim ;)

 15. üç kitabınızı da aldım okudum.Benimde hayatımda olumsuzlar yapmak isteyipte yapamadığım ve pes ettiğim çok şeyler oldu ama kitaplarınızı okuduktan sonra özgüvenim geldi pes ettiğim şeyleri yapabileceğimi düşünüyorum teşekkürler

 16. hatice-fatma-merve

  gerçekten harika bir hikayeydi.büyük ders alınması gereken bir hikaye…sizle kuzenimin bi sözünü paylaşmak isterim
  ====oLuMLu DüŞüN-oLuMLu YaŞa….=====

 17. harika bi hikaye bundan ders alalım arkadaslar

 18. hikayeye bak ya ne kötü

 19. süper bi ders bizlere ayrıca mümin sekman çok başarılı bi yazar onuda kutlarım paylaştığı için çünkü yeni nesil qençliğin ihtiyacı var

 20. çok güzeldi, tesekkürler.

 21. cidden mütiş bir yazar Mümin Sekman. O yazdıkça O’nu okuyacağım bu kesin. İnsan isterse imkansız diye bişey olmadığını tekrar hatırlattı bana !!!!!!!!!!!!

 22. gercekten hayatimin cok zor bi kararini vermek uzere iken can sıkıntısından internete girdim ve bu yaziyi tesadufen okudum, butun kararlarimi o an cok yurekten verdim.. tesekkurlerrrrrrrr….

 23. çok güzel bir kitap, yazanın ellerine saglık. ben 1. ve 3. sayısını okudum, 2.yi de okuyacagım. pes etmeyelim, hayallerimizin arkasından gidelim…

 24. Gülsüm KUTAHYA

  ya yaşam şartlarını biz mi seçiyoruz?

 25. Verdiğiniz mesajlardan dolayı size cok teşekkür ediyorum bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkürler gerçekten ders almamız gereken çok şey var bana göre, sizi seviyorum hoşçakalın :)

 26. merhaba, yazıyı çok beğendim fakat bir bölümünde “ben yaşamayı seçtim” diyerek hayata dönmesi olayına inanmadım. ölümden sonra hayat olmadığına inanan insanların düşüncüleridir bunlar bence , yazının genelini düşünürsek kendimizi iyi yada kötü hissedebilmek bizim elimizde, paylaşım için teşekkür ederim.

 27. güzel bir hikaye paylaşım için teşekkürler

 28. merhaba,bu yazıyı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.çok beğendim okunması gereken bi yazı.

 29. şu ölümlü hayatta gerektiğinde pollyanacılıkta oynamak gerekiyor ama bazen de bu pollyanacılık olumsuz düşünen vakalara vız geliyor ondan sonrada yakınıp dururlar mutsuzluklarından ama şu hayatta gerekirse pollayanacılıkta oynayacaksın ve de eğer beceremiyorsak ta etragımızdaki
  kendini motive ederek huzur terapisti yaparakta bunu giderebibiliriz bunu yapmak çok zor değil eğer herkes bu kahramanın yaptığı gibi yapsaydı o zaman gerçekten çok şeyler değişirdi hayatımızda mutluluk içimizde aslında ama içimizden çıkarmayı bir türlü çıkaramıyoruz

 30. GERÇEKTEN SÜPER PES ETMEDEN DİRENİYOR YA BİZLER OLSAK PÜFFF HEMEN SÖNERİZ DEMEKKİ HAYATA HEP JERRİ GİBİ BAKMAK GEREKİYOR MAKALE İÇİN TŞK….

 31. Bence herkez okumalı

 32. Harika bir hikaye :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.