Anasayfa / Başarı Yazıları / Herkese beşi bir yerde

Herkese beşi bir yerde

“Başarı ve mutluluk tılsımlı ya da gizemli değildir. Aslında aynı evrensel prensiplerin sürekli ve tutarlı uygulanmasıyla oluşan doğal sonuçtur” diyor Jim Rohn. Aynen katılıyorum. İnsanlar daima liderlik, yöneticilik ve başarı için yeni, iddialı tanımlar, dönüştürücü, kritik modeller bulmak peşine düşerler. Sanki liderlik, yöneticilik, pratik söylemle “yönderlik” başarıları, keşfedilmeyi bekleyen yepyeni süreçlere, özelliklere bağlıymış gibi düşünürüz. Oysa değişen sadece atmosfer, iş-yaşam iklimi, teknoloji ve kullanılan araçlardır. Temel beceriler, başarı için gerekenler hep aynı ve basittir.

Geçmişte bazı insanları iyi lider, başarılı yönetici yapan şeyler neler ise harika yönderlik için gerekenler bugün de aynıdır.

İşte her zaman, her çağda, herkes için ve her türlü başarı ve mutluluk için ayrılmaz beşli;

-Kendini bileceksin, hedefin olacak

-İnsan ilişkilerine odaklı olacaksın ve bunu sürdüreceksin,

-Bunları yapabilmek için iyi “iletişimci” olacaksın,

-İşinin ehli olacak, yenilikleri ve süreçleri iyi yöneteceksin,

-Sorumluluk alacak, cesur ve atak davranacaksın.

Kısacası değişik ambalaj ve pakette sunulsa da başarının-mutluluğun içeriği hep aynı…

Yukarıdaki Beşi Bir Yerde’nin birini alın dışarı, bakın bakalım geriye ne kalacak elinizde?

Yazan : Ufuk Tarhan
Kaynak : yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.