Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Geliştiren Hikayeler
  3. Herkese Müteşekkir Ol!

Herkese Müteşekkir Ol!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
37 2

Herkese müteşekkir ol… Çünkü herkes -seni engellediklerini düşündüklerin bile, düşman olduklarını düşündüklerin bile- senin dönüşmen için bir alan yaratıyor. Arkadaşların, düşmanların, iyi insanlar, kötü insanlar, uygun durumlar, uygun olmayan durumlar, hepsi dönüşebileceğin ve bir Buda haline gelebileceğin bir bağlam yaratıyorlar. Hepsine müteşekkir ol. Bir keresinde biri gelip Buda’nın yüzüne tükürmüş. Tabii ki müritler çok sinirlenmiş. En yakın müridi Ananda, “Bu çok fazla!” demiş. Öfkeden kıpkırmızı olmuş. Buda’ya, “İzin ver, şu adama gününü göstereyim” demiş. Buda ise yüzünü silip adama “Teşekkürler. Hala sinirlenip sinirlenmeyeceğimi görmem için bir ortam yarattınız. Sinirli değilim ve müthiş mutluyum. Ve aynı zamanda Ananda için de bir ortam yaratmış oldunuz; artık hala sinirlendiğini görebilir. Çok teşekkürler, size müteşekkiriz! Arada buraya gelirseniz memnun oluruz.”

Bu, adam için öyle bir şok olmuş ki, kulaklarına inanamamış, neler olduğunu anlayamamış. Oraya, Buda’yı sinirlendirmek için gelmiş bulunuyormuş ama başarısızlığa uğradığını görmüş. Bütün gece uyuyamamış, dönmüş durmuş ama uyuyamamış. Sürekli olanlar aklına geliyormuş. Bunları hatırlıyormuş. O yüz, o sakin ve sessiz yüz, o şefkatli gözler aklına geliyormuş. Ve gerçek bir teşekkür, müteşekkir varmış. Bütün atmosfer müteşekkirmiş. Adam kendini affedemiyormuş, “Ben ne yaptım?” diyormuş. Öyle bir adama, Buda gibi bir adama tükürmek!

müteşekkir olmak

Ertesi gün Buda’nın yanına gidip, ayaklarına kapanıp özür dilemiş. Buda, “Bütün bunları unut” diye cevap vermiş. “Geçmiş birşey için af dilemeye gerek yoktur. Bu arada Ganj’dan çok fazla su aktı.” Buda o sırada Ganj nehrinin yanında oturmaktaymış. “Bak, her saniye ne kadar çok su akıyor! Yirmi dört saat geçti, niye onu, varoluşsal olmayan bir şeyi taşıyorsun? Artık unut onu. Ve seni affedemem çünkü o zaman sana öfkelenmemiştim. Eğer öfkelenseydim, seni affedebilirdim. Eğer gerçekten affedilmeye ihtiyacın varsa, Ananda’ya git. Onun ayaklarına kapan, o bundan hoşlanacaktır!”

Herkese Müteşekkir Ol! Yardım edenlere, engel olanlara, kayıtsız kalanlara, hepsine müteşekkir ol çünkü onlar hep beraber; Budaların doğduğu, senin de bir Buda olabileceğin ortamı yaratıyorlar.

(Osho’nun bir konuşmasından…)

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar