Anasayfa / Geliştiren Videolar / Hikaye: Öğretmen Olmak (Video)

Hikaye: Öğretmen Olmak (Video)

Bir öğretmenin öğrenciyi değerlendirmesi ile ilgili çok duygusal bir hikaye. Mutlaka izleyin, izletin…. Okulun ilk gününde 5.sınıfın önünde dururken, öğretmen çocuklara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, öğrencilerine baktı ve hepsini ayni derecede sevdiğini söyledi. Ancak, bu imkansız idi, çünkü ön sırada, oturduğu yerde bir yana kaykılmış, ismi Teddy Stoddard olan küçük bir oğlan vardı…

HİKAYENİN ALINTILANDIĞI VE UYARLANDIĞI KAYNAK HİKAYE METNİ:

Okulun ilk gününde 5.sınıfın önünde dururken, öğretmen çocuklara bir yalan söyledi.
Çoğu öğretmen gibi, öğrencilerine baktı ve hepsini ayni derecede sevdiğini söyledi.
Ancak, bu imkansız idi, çünkü ön sırada, oturduğu yerde bir yana kaykılmış, ismi Teddy Stoddard olan küçük bir oğlan vardı. Bayan Thompson bir yıl önce Teddy´yi izlemişti ve diğer çocuklarla iyi oynamadığını, elbiselerinin kirli olduğunu ve sürekli olarak kirli dolaştığını gözlemişti. İlave olarak, Teddy tatsız olabiliyordu. Bu öyle bir noktaya geldi ki, bayan Thompson onun kağıtlarını büyük kırmızı bir kalemle işaretlemekten, kalın çarpılar (X) yapmaktan ve kağıdının üstüne büyük “F” (en düşük derece) koymaktan zevk alır oldu.
Bayan Thompson´un okulunda, her çocuğun geçmiş kayıtlarını incelemesi gerekiyordu ve Teddy´nin kayıtlarını en sona bıraktı. Ancak, onun hayatini gözden geçirdiğinde, bir sürpriz ile karşılaştı.

Teddy´nin birinci sınıf öğretmeni söyle yazmıştı, “Teddy gülmeye hazır parlak bir çocuk. Ödevlerini derli toplu ve temiz yapıyor ve çok terbiyeli… Onun etrafta olması çok eğlenceli.

İkinci sınıf öğretmeni söyle yazmıştı, “Teddy mükemmel bir öğrenci, sınıf arkadaşları tarafından çok seviliyor, ama annesinin ölümcül bir hastalığı olduğu için sıkıntı içinde ve evdeki yaşamı mücadele içinde geçiyor.”

Üçüncü sınıf öğretmeni söyle yazmıştı, “Teddy´nin annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Teddy elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, ama babası ona ilgi göstermiyor ve eğer bazı adımlar atılmazsa evdeki yasamı yakında onu etkileyecek.”

Teddy´nin dördüncü sınıf öğretmeni söyle yazmıstı, “Teddy içine kapanık ve okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor. Çok fazla arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor.”

Şimdiye kadar, Bayan Thompson problemi kavradı ve kendinden utandı.Öğrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kağıtlarla sarılmış Noel hediyeleri getirdiğinde bile çok kötü hissetti, Teddy´nin ki hariç. Teddy´nin hediyesi bir marketten aldığı kalın, kahverengi ambalaj kağıdı ile beceriksizce sarılmıştı, Bayan Thompson onu diğer hediyelerin ortasında açmaktan acı duydu. Bayan Thompson paketten taşlarından bazıları düşmüş yapma elmas taşlı bir bilezik ve çeyreği dolu olan bir parfüm şişesi çıkarınca çocuklardan bazıları gülmeye başladı… Ama o bileziğin ne kadar güzel olduğunu haykırdığında çocukların gülmesini engelledi,bileziği takti ve parfümü bileklerine sürdü.

Teddy Stoddard o gün okuldan sonra öğretmenine şunu söylemek için kaldı, “Bayan Thompson, bugün ayni annem gibi kokuyordunuz”. Çocuklar gittikten sonra, bayan Thompson en az bir saat ağladı. O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik öğretmeyi bıraktı. Bunun yerine, çocukları eğitmeye başladı. Bayan Thompson Teddy´e özel dikkat gösterdi.Onunla çalışırken, zihni anlamaya başlıyor görünüyordu. Onu daha fazla teşvik ettikçe, daha hızlı karşılık veriyordu. Yılın sonuna kadar, Teddy sınıftaki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocukları aynı derecede sevdiği yalanına rağmen, Teddy onun gözdelerinden biri idi.

Bir sene sonra, Bayan Thompson kapısının altında Teddy´den bir not buldu, ona hala tüm yaşamında sahip olduğu en iyi öğretmen olduğunu söylüyordu. Altı yıl sonra Teddy´den bir not daha aldı. Liseyi bitirdiğini, sınıfında üçüncü olduğunu ve onun hala hayatındaki en iyi öğretmen olduğunu yazmıştı. Bundan dört yıl sonra, bazı zamanlar zor geçmesine rağmen okulda kaldığını,sebatla çalışmaya devam ettiğini ve yakında kolejden en yüksek derece ile mezun olacağını yazan başka bir mektup aldı. Yine Bayan Thompson´un tüm yaşamındaki en iyi ve en favori öğretmen olduğunu yazmıştı. Sonra dört yıl daha geçti ve başka bir mektup geldi. Bu kez fakülte diplomasını aldıktan sonra, biraz daha ilerlemeye karar verdiğini açıklıyordu. Mektup onun hala karsılaştığı en iyi ve en favori öğretmen olduğunu açıklıyordu. Ama simdi ismi biraz daha uzundu…Mektup söyle imzalanmıştı, Theodore F. Stoddard, MD. (tıp doktoru).

Öykü burada bitmiyor. Görüyorsunuz, ortaya çıkan başka bir mektup var. Teddy bir kızla tanıştığını ve onunla evleneceğini söylüyordu. Babasının birkaç hafta önce vefat ettiğini açıklıyordu ve evlenme töreninde Bayan Thompson´un damadın annesine ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu.Şüphesiz Bayan Thompson bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu? Taşları düşmüş olan o bileziği taktı. Dahası, Teddy´nin annesinin süründüğü parfümden sürdü.Birbirlerini kucakladılar ve Dr. Stoddard, Bayan Thompson´un kulağına söyle fısıldadı,

“Bana inandığınız için teşekkür ederim Bayan Thompson. Bana önemli olduğumu hissettirdiğiniz ve bir fark yaratabileceğimi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim”

Bayan Thompson, gözlerinde yaslarla fısıldadı, söyle dedi, “Teddy, yanlış şeylere sahiptin. Bir fark yaratabileceğimi bana öğreten sensin. Seninle tanışıncaya dek, nasıl öğreteceğimi bilmiyordum”.
kaynak : kisiselbasari

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

28 yorum

 1. öğretmen olmak

 2. Gerçekten süper bir video izlerken kendimi tutamadım.

 3. ÇOK GÜZEL GÖNDERENE ÇOK TEŞEKÜRLER

 4. işte bir öğretmenin bir insanın hayatını nasıl etkileyebileceğini anlatan güzel bir hikaye. öğretmenler artık bir insanın geleceğinin mimarı olarak değil sadece tatilleri uzun olan bir meslek olarak görülüyor

 5. çok tşk ederim öğretmenime götürdüm

 6. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel ödevime yaradı

 7. çok güzel ama bazı eksikleri var fena sayılmaz lütfen geliştirin ve yorumumun cevabını yazın

 8. ehh fena sayılmazzz.. :)

 9. walla okumadım ama heralde güzeldir:):):):):):):):):):):)

 10. çok güzel bir hikaye. Öğretmen adaylarının bu hikayeyi okumalarını tavsiye ediyorum. ÖĞRETMENLİK ÇOK ÖNEMLİ BİR MESLEK, “İNSAN HAYATINI BU DERECE ETKİLEYEN BAŞKA BİR MESLEK YOOOOOOOOK!”

 11. ben öğretmen adayı bir gencim öğretmenlik mesleği statü bakımndan aşağıda görülüyor ama statülü mesleklrn öğrencilerini yetştren öğretmenler bence statü de birinci

 12. GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL DAHA ÖNCEDE OKUMUŞTUM GÖNDERENE ÇOK TEŞEKKÜRLER

 13. süper ya çok beğendim inşallah öğretmen olmak isteyen herkes thompson gibi olur.inşallah bu işi becerebilecekler ve isteyenler öğretmen olur(insallah bende):~))

 14. ben öretmen olmak istiyorum.

 15. çok muhteşem videosunu izlemeye vakit bulamadım ama hikayesini okudum. neden vakit bulamadığımı da yazayım, aslında öğretmen bize bir ödev verdi seçtiğiniz bir meslekle ilgili hikaye kitabı yazın diye ben de ararken bunu buldum performans ödevim için bu hikayeyi yazdım. öğretmenim çok beğendi ve bana performans ödevinden 100 verdi. bu hikayeyi yazanlara çok teşekkür ederim…

 16. harika ama çok uzun, yazana kadar ellerim koptuğu için kısaltarak yazdım…

 17. hikaye çok güzel birde bizim Türk öğretmenlerinin çoğunluğu okusada ibret alsa öğretmenlik yapmaktan haberleri yok özelliklede bayan öğretmenler hiç iyi yapamıyor çünkü hava atmaktan başka bişey yapmıyorlar tabi hepsiiçinde değil çoğunluğunu kasdediyorum öğrenciye ilgileri yok.

 18. Çok güzel-di.
  Teşekkürler.

 19. Işime yaradı en azından aklıma ggüzel şeyler geldi teşekkürler.kafadan yazılacak bide.

 20. özgür demirci

  Güzel çok teşekkür çünkü güzel anlatır

 21. Ben hiç okumadim ama güzele benziyor

 22. Cooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook guzel olmus

 23. Ya öğretmenlerimiz basimizin tacidir bu böyle bilinsin bütün öğretmenlerimi çok seviyorum

 24. Fena sayılmaz

 25. Çoook güzel! Tam ihtiyacim olan bilgiyi buldum.
  Bu siteye teşekkür ederim!

 26. çok güzel ya bayıldım tam ihtiyacıma yarayan şey

 27. bu hikaye çok güzelmiş ya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.