Anasayfa / İnsan İlişkileri / Hobileriniz ne anlama geliyor?

Hobileriniz ne anlama geliyor?

Mülakatlarda hobileriniz nelerdir sorusuna birçok aday düşünmeden kitap okumak, balık tutmak, seyahat etmek gibi cevaplar verir. Oysa bütün bu hobiler kişiliğiniz hakkında ipuçları veriyor. Bu yüzden size hobileriniz sorulduğunda atıp tutmak yerine gerçekten yapmaktan hoşlandığınız işleri anlatmalısınız. En yaygın hobiler ve ne anlama geldiklerini uzmanlar sıraladı. Eğer yapmaktan hoşlandığınız şeyi iş olarak yapıyor ve bunun için size para ödeniyorsa şanslısınız. Birçok kişi yaptığı işten memnun değil. Hobileriyle kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar. İş görüşmelerinde de bu hobiler sık sık soruluyor. Düşünmeden, rastgele, sadece cevap vermiş olmak için bahsettiğiniz bu hobilerin insan kaynakları uzmanları ve patronlar için bir anlamı var. Her hobi, kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor. Size hobiniz sorulduğunda cevap vermeden önce iyi düşünün. İşte 13 hobi ve bu hobileriniz in anlamları:

– Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız, yaratıcı bir yanınız var demektir ve bütün malzemeler elinizin altında olduğunda bu malzemelerden doğaçlama bir şeyler çıkarmanız beklenir. 

–  Balık tutmayı seviyorsanız çok sabırlı ve odaklanabilen birisiniz demektir. Çocuklarla veya yaşlılarla anlaşabildiğiniz çalışabileceğiniz anlamı çıkabilir.

– Hobileriniz arasında satranç varsa iş stratejilerini geliştirme konusunda yetenekli olduğunuz düşünülebilir.

– Atletseniz satış hedeflerine veya yıllık satışlara ulaşma konusunda agresif bir tavır sergileyeceğiniz anlamına gelebilir.

hobiler

– Topluluklara üyeyseniz, böyle gruplarla zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız yönetsel anlamda yetenekleriniz olduğu sonucuna varılabilir. 

– Bulmaca çözmekten, kelime oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız kelime dağarcığınızın güçlü olduğunu ve yazma konusunda beceriniz olduğunu düşünebilirler.

– Okuma konusunda azimliyseniz bilgiye aç biri olarak algılanabilir ve iyi bir araştırmacı olduğunuzu düşünebilirler.

– El işi yapıyor ve satıyorsanız ürün satma konusunda kafanızın iyi çalıştığı sonucunu çıkarabilirler.

– Birden çok hayvana bakıyorsanız hayvan aşkınızı kullanabileceğiniz veteriner asistanı gibi bir işe başvurabilirsiniz. 

– Yaz kamplarında liderlik yapmışsanız yöneticilik vasıflarınız olduğu düşünülebilir.

– Bilgisayarlarla uğraşmayı seviyorsanız, tamir etmekten, kurcalamaktan hoşlanıyorsanız, IT ekibi için uygun bir eleman olarak görülebilirsiniz.

– Hedefleri vurmayı veya avlanmayı seviyorsanız polis akademisine giriş için önceliğiniz olabilir.

– Karate veya judo gibi hobileriniz varsa güvenlik elemanı olarak başvurduğunuz işlerde avantajlı olabilirsiniz.

Kaynak :Aol Jobs

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.