Anasayfa / İnsan İlişkileri / İlişkilerinizi arkadaşlarınız zedeliyor mu?

İlişkilerinizi arkadaşlarınız zedeliyor mu?

Bir ilişkiler ağı içinde yaşarız. Örneğin, arkadaşınız zor günler geçiriyorsa, gün boyu kendinizde duygusal bir ağırlık hissedebilir, kendinizi arkadaşınız hakkında düşünürken ve endişelenirken bulabilirsiniz. Bu durum ruh halinizin rengini belirleyeceği için, eşiniz, son zamanlarda zihninizi birşeylerin meşgul ettiğini ve moralinizin bozuk olduğunu fark edebilir. Duygular bulaşıcı olduğundan, bu durum, eşinizi bir şekilde etkiler ve arkadaşınızın sizinle paylaştığı şey yüzünden eşinizin de başkalarıyla etkileşimi farklılaşabilir.

Peki bu konunun evliliğinizle ya da ilişkinizle bağlantısı nedir?

İlişkiniz, daha geniş bir sosyal bağlamda var olur ve arkadaşlarınız, çalışma arkadaşlarınız, aileniz ve hatta içinde yaşadığınız toplum, ilişkinizi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilir. İlişkinizi, asla bitmeyen bir bağlantılılık zinciri üzerindeki bir halka olarak düşünün.

Danışmanlık yaptığım iki çiftten örnek vermek istiyorum

İlişki izolasyonuna dair kısa bir hikaye
Tad ve Wanda, bir yılı biraz geçkince bir süredir birlikte yaşıyorlardı ve bir seansta Wanda şöyle yakındı: “Bütün arkadaşlarımız ya boşanıyor ya da ayrılıyorlar. Bu durum çok moral bozucu ve bana, ilişkimi yürütmek için çabalayarak yanlış birşey yaptığımı düşündürtüyor. Tad ile bir kavgamızı arkadaşlarıma anlattığımda, bana ‘kendime daha uygun birini bulmamı’ ya da ‘ilişkilerin her halükarda fazla önemsendiğini’ söylüyorlar. Bütün bu ‘Denizde bir sürü balık var’ yaklaşımı, ilişkimi yürütmek için verdiğim mücadelede yardımcı olmuyor.”

Tad ve Wanda, sürdürülebilir ve uzun vadeli bir ilişki için yaşamsal olan çiftlerarası destekten yoksunlar. Her ikisi de kendini başarısız ilişkiler denizinde “tuhaf çift” gibi hissediyor (ve ilişkileri savunan bekar arkadaşları da bulunmuyor) ve bu durumun birlikteliklerini olumsuz etkilemeye başladığını kabul ediyor.

Evlilik desteğine dair kısa bir hikaye
Molly ve Jeff, 11 yıldır birlikteler. İkisi de emekli, yerel toplulukların aktif katılımcısı ve pek çok davanın gönüllüsü. Bu meşgale, onlara arkadaşlıklar geliştirme ve diğer çiftlerle sosyalleşme fırsatları sunmuş.

Molly, arkadaşlarının, verdikleri destekle “en az iki sefer evliliğini kurtardıklarını” söylüyor. Şöyle devam ediyor: “Jeff ve ben herhangi bir sebepten zor günler geçiriyorsak, kendimi yalnız hissetmiyorum. Konuşabileceğim en az iki kadın daha oluyor. Onlar da zor dönemler geçirmişler, ama hâlâ evli ve mutlular… Mücadelemde yalnız olmadığımı biliyorum ve bu bir dünya fark yaratıyor. Ayrıca, herhangi bir ilişkileri olmasa da benim ilişkimi ve genel olarak adanmış ilişkileri destekleyen birkaç bekar arkadaşım da var. Arkadaşlarım arasındaki bütün bu özendirmeler, romantik bir ilişkinin zorluklarının bana çok ağır geldiğini düşünerek endişelenmeye başladığım zamanlarda gerçekten yardımcı oluyor.”

İlişki desteği ihtiyacı

Çiftler, başarılı ilişkileri olan diğer çiftler hakkında birşeyler duymayı sever. İlişki içindeki insanların, ünlü bir çiftin uzun zamandır ilişkilerini sürdürdüğünü öğrendiklerinde ne kadar mutlu olduklarını hiç fark ettiniz mi? Pek çok çift, sevdikleri bir film yıldızının ya da müzisyenin şöhretin getirdiği bütün baştan çıkarıcı unsurlara direnerek tek bir insana bağlı kaldığını keşfettiklerinde kendilerini onaylanmış hisseder. Tanıdığınız ve/veya hayranlık duyduğunuz insanların ayrıldıklarını duyduğunuzda tepkinizin ne olduğuna dikkat edin.

iliskilerde-arkadaslik

Çiftler, diğer çiftleri yüreklendirir; sözsüz ve evrensel bir bağlantı, “Bu işte birlikteyiz” hissi söz konusudur. Brad ve Angelina ilişkilerini yürütebilirlerse, komşularınız ve arkadaşlarınız ilişkilerini yürütebilirlerse, kendinizinkini de yürütebileceğiniz konusunda daha umutlu olursunuz.

İlişki desteği arayın
İlişki desteği çeşitli biçimlerde gelir; ama ilk adım, kendi arka bahçenize bakmaktır. Tanıdığınız ve hayranlık duyduğunuz bütün birey ve çiftlerin listesini yapın; aile, arkadaşlar, öğretmenler, topluluk liderleri, yerel kuruluşlar, dini topluluk üyeleri, vb.

Yaşamınızda uzun zamandır evli ya da birlikte olan (ve aynı insanla birlikte olduğu için kendini şanslı hisseden) insanlar olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bu çiftler, siz ve eşiniz için duygusal bir kaynak olabilir. Onlara ilişkilerini, özellikle de neyin işe yaradığını sormayı düşünür müsünüz? Sizin (ya da eşinizin) nasihata ya da rehberliğe ihtiyacınız olduğunda, onların desteğini almayı ister misiniz?

Hepimizin ilişki danışmanlarına ihtiyacı vardır. Bu danışmanlar, kişiler arasındaki çetrefil alandan başarıyla geçip adanmış ilişkiler kuran çiftlerdir. Bu durum, potansiyel destek kaynağı olarak, şu an için bir ilişkisi olmayan arkadaşlarınıza aldırmayacağınız anlamına gelmiyor. Genellikle sizi ve ilişkinizi anlayan ve takdir eden bekar arkadaşlar, farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunuzda ya da yalnızca içinizi dökmek istediğinizde gidebileceğiniz güvenli bir yer olabilir.

Sizi çevreleyen ilişki bilgeliğini görmemezlikten gelmeyin.

Pek çok çift, diğer çiftlerle zaman geçirmeyi sever. Arkadaşlarınızın çoğu kötü ilişkiler darboğazında gibi görünüyorsa ya da arkadaşlarınızın adanmışlık anlayışı sizinkinden farklıysa, sosyal ağınızı genişletmeniz gerekir. Sizin ve eşinizin sosyalleşebileceğiniz, kendi ilişkilerini yürütmek için çabalayan çiftler arayın. Çiftlerden destek alma sisteminizi genişletmeyi istemeniz, bir ilişki yaşamadıkları ya da ilişkileri kötü durumda olduğu için mevcut arkadaşlarınızı terk etmeniz anlamına gelmiyor. Arkadaş çevrenizi, uzun vadeli ve adanmış bir ilişkinin faydasına inanan ve sizin ilişkinizi destekleyen insanları katacak biçimde genişletmeniz anlamına geliyor.

Derinden sevdiğiniz ama yine de kendinizi izole hissettiğiniz biriyle birlikte olmak paradoks gibi görünebilir. Genellikle çiftler kendilerini izole hissetmenin ilişkilerinde yanlış birşey olduğu anlamına geldiğini düşünür. Bu durum, çözülmesi gereken sorunlar olduğuna işaret edebilse de ilişkinizin olumsuzlukla ve destek eksikliğiyle çevrelendiğine de işaret edebilir.

İlişkiniz ne kadar güçlü görünürse görünsün, siz ve eşiniz bir boşlukta yaşamıyorsunuz. İlişkiniz için bir destek ağı oluşturmayı hedeflediğinizde, ilişki izolasyonunun zararlı etkilerine karşı tampon yaratmada önemli bir adım atmış olursunuz.

Kaynak : Dr. Richard Nicastro

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.