Anasayfa / Başarı Öyküleri / İnanılmaz Öykü

İnanılmaz Öykü

OykuSpot: Henry Ford demiş ki, “dünyadaki en büyük keşif, bir insanın yapabileceğini düşünmediği bir yapabilmesidir.” Dünyada bizi sınırlayan şey, bizim düşüncelerimiz ve bizim kararlı olmayışımızdır.

Elazığ’da doğan ve yaşayan küçük Esra, ilkokulu bitirdikten sonra çok iyi Anadolu Liselerini tutturmasına rağmen ihtilal öncesi ortamın karışıklığını öne süren babası tarafından okuması engellendi. Esra, çok genç yaşta evlendirildi; ardından üç çocuk annesi oldu. İlk oğlu Emrah’ın Anadolu Lisesi sınavlarında iyi bir netice alacağını düşünürken, Emrah 100 sorudan sadece 15 net çıkarabildi. Anne Esra şok olmuştu. Bu durumu kabul edemiyordu. İlkokul mezunu olduğu halde, oğluna çok tempolu bir şekilde ders çalıştırmaya başladı. Önce kendisi öğreniyor; ardından oğluyla birlikte çalışıyorlardı. Ailedekilerin ve çevredekilerin bu çabalardan çok fazla umudu yoktu. Ne var ki, Emrah sömestre tatilinden sonra netlerini 100 soruda 96’ya kadar çıkardı. Girdiği sınavda Türkiye’de ilk 500’e Elazığ’da ilk 5’e  girdi. Dershanesinde ise 120’cilikten birinciliğe yükseldi.

Anne Esra çok sevinçliydi. Ehliyet almak üzere bir kursa yazılmaya gitti. Kurstaki görevli eğitimin durumunu sorunca İlkokul mezunu olduğunu söyledi. Görevli de kendisine dışarıdan mı bitirdiğini sordu. Bu olay Anne Esra’nın yüreğini burktu. Hem eğitim durumu sorulduğunda neden “Ben Üniversite mezunuyum.” diyemiyordu ki. Kurstan eve döndükten sonra eşi ile konuştu. “Ben” dedi, “ortaokulu, liseyi bitirmek istiyorum. Üstelik üniversiteye gitmeyi düşünüyorum.” Eşinin de desteğini alan bir taraftan üç çocuklu bir ailenin sorumluluğunu üstlenen Anne Esra dışarıdan ortaokul ve lise bitirme sınavlarına girmeye karar verdi. Karar verdikten sonra çok kısa bir sürede iki ay içinde önce ortaokul diplomasını ardından  ise lise diplomasını almaya hak kazandı. Oğlunu sınavlara hazırlarken tüm okul içeriğini öğrenmiş ve çok zorlanmadan sınavları geçmişti.

Şimdi sıra üniversite sınavındaydı. Üniversitede örgün eğitim yapan bir bölümü kazanmak, açık ortaokul ve liseyi bitirmeye benzemezdi. Ancak kendisinin sınavı kazanacağına inancı tamdı. 1995 yılında Fırat Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü kazanarak üniversite öğrenimime başladı.  Üç çocuk annesi bir kadın nasıl üniversite okuyacaktı? Vizeler, finaller derken okulu uzatmadan 1999 yılında iyi bir dereceyle mezun oldu. Master yapmak istiyordu. Bu kadarı da uçuk bir hayaldi, bir anneydi o. Anneler master yapmaz, çocuk büyütürdü. Derken 1999 yılında mezun olduktan hemen sonra aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi görmeye başladı. 2001 yılında yüksek lisans öğrenimimi tamamladı ve yine aynı yıl aynı bilim dalında doktora programına kabul edildi. 2007’nin ağustos ayında doktorasını tamamladı. Küçük Esra, önce Anne Esra olmuş, ardından Öğrenci Esra olmuş ve doktoranın tamamlanması ile birlikte Dr. Esra Hanım olmuştu. Doktora tezi oldukça ilginçti televizyonun ev kadınlarının gündelik yaşamlarını nasıl etkilediğini araştırdı. Kadınların yaşamlarında televizyon dizilerinin etkisi o kadar ilginçti ki, tezi ulusal gazetelerde bile haber oldu. Bu arada mezun olduktan sonra Elazığ’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı değişik okullarda sınıf öğretmeni olarak görev yaptı. Şu anda özel yetenekli çocukların eğitim gördüğü Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi’nde rehberlik biriminde öğretmenliğe devam ediyor.

Dr. Esra Gülmez’in büyük oğlu Emrah Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Şu anda Hollanda’da çalışıyor. İkinci oğlu Yunus Taha Hacettepe Eczacılık’ta öğrenci, Üçüncü oğlu Emre ise Amerika’da Berkeley üniversitesinde öğrenci. Zorluklardan, imkansızlardan, sınavların zorluğundan şikayet etmek isteyen varsa, bu yazıyı duvarını asıp tekrar tekrar okusun. Kocaman bir teşekkür size Dr. Esra Hanım hepimizi yüreklendiren öykünüz için.
Yazan : Melih Arat

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

21 yorum

 1. çok begendim gerçekten süper yüreginize sağlık…

 2. inanılmaz bir öykü okurken hem çok sevindim,hem de şaşırdım.Demek ki Mümin Sekman ın da dediği gibi insan isterse ama gerçekten isterse BAŞARIR!!!

 3. Gerçekten söylenecek hiçbir şey yok. Ben de normalden fazlasıyla azimliyimdir ama bu kadarını da yapabilir miydim bilmiyorum.

 4. gerçekten esra hanımı teprik etmek gerekiyo hiç bi koşul tanımadan cesaretini inanılmaz şekilde sergilemiş…demekki yaş sınır tanımıyor mekaleniz için ayrıca teşekkürler…

 5. harika bir yazı …. bende sırf sosyoloji okumak uğruna 4 yıllık üniverstemden geri döndüm …iyi bir şekilde ve daha bilinçli olarak bu sene sınava girdim ve kendimi şimdiden bi sosyolog olarak görüyorum:))))ve şunu da söylemeliyim ki kimse hayallerinin ardından gitmeyi bırakmasın…..:)sonu güzel oluyo…

 6. Azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Esra Hanımı tebrik ediyorum başarısından dolayı ve malesef genelde insanlarda yapamama duygusunun yanında; benim için geçti artık düşüncesi yeralıyor.
  Hayallerinizden vazgeçmeyin, umudunuzu kıracak seslere kulak tıkayın arkadaşlar……………

 7. ayakta alkışlanacak bir başarı ve gercekten mükemmel bir paylaşım tşkler…

 8. Okurken bir nefeste okudum.Çok etkileyici ve ders verici bir yazı teşekkürler..ÜNV.3 sınıftayım 2 senedir uzatmaları oynuyordum peki neyim eksik ya da fazla Dr.Esra hanımdan..Bana iyi bir ders verdi ..

 9. elazığ da yaşıyorum bu hikayeyi esra hanımı tanıyan birinden dinlemiştim,,azimine ve kararlılığına hayran oldum.bir gün kendisiyle tanışabilmeyi de çok isterim…

 10. Kesınlıkle ayakta alkışlama azmin elinden hiç birşey kurtulmaz Rabbim böyle yükselmeler nasip eyler herkese

 11. hayata tutunmak ve hayalleri gerçekleştirmek içinyapılmış gerçek başarı öyküsü.anadolu kadınının neler yapabileceğinin bir göstergesi.kurtuluş savaşındaki eğitim savaşını kazanan kahraman bir anne.iyi ki varsınız…

 12. Bende geçen yıl buna benzer bi başarı öyküsü okumuştum,40 yaşında bir kadının gece santralde çalışıp gündüzleri ünüversteye giderek okulu birincilikle bitirmesini anlatıyordu.kadının azmi ve diploma elindeyken gülümseyişi benide okumak için yüreklendirdi,bende 30 yaşındayım öss ye girdim ve kazandım ,işimden dolayı örgün eğitimde okuma şansım yok ama açık öğretimden sosyoloji bölümüne kaydımı yaptırcam 5 yıl sonra nasipse bende ünüversite mezunu olmak istiyorum.

 13. Bence o sadece kendini tatmin etmiş buna kişisel başarı diyemeyiz,bence güzel bir araba sahibi olmak isteyen birinden bir farkı yok. çünki içinde başkasına faydalı bişey yok o zaten çocuklarını okutacaktı.. kendisi on tane diploma alsa ne değişir sadece kağıt parçası bence yatalak bir hastaya bakan biri ondan daha değerli çünki karşılık yok kalp var……

 14. Tüm kalbimle takdir ediyorum. bulunduğu durumdan çıkıp hayallerindeki zirveye çıkmış ki çok ta kolay değil dir kolay kolay kimse başaramaz 3çocuktan sonra bu duruma gelmeyi kendi şahsi kişiliğini sonuna kadar geliştirmiş kişisel gelişime çok güzel bir örnek elleri öpülecek bir kadın ve anne…….

 15. Esra hanım hayatında her zaman yerinde saymayı hedeflemiş annelere mükkembel bir örnek. hiç bir şey için geç değil. ve siz muhteşem bir annesiniz. belki siz çocuğunuzun netlerine ilgi değilde bir kaç nasihatla yer verseydiniz. sıradan bir kaç insan olucaklardı. halkımızda sizin gibi insanların yaşadığını bilmek bize gurur veriyor. azim azim azim.

 16. Way canına böyle insan lar ülkemizden cıktık ca gurulanıyoruzzz

 17. Süpperdi başka bir şey söyleyemiyorum

 18. Söyleyeceğim 3 şey var azim azim azim

 19. Harika bir öykü.azim hırs ve teslimet birleşmiş burda.muhteşem bir başarı…

 20. hikaye güzel de burda gözden kaçan bir şey var kadının kafası basıyor çalışmada olunca başarı ondan geliyor kafası basmayan biri bukadar okulu bitirebilir mi

 21. öncelikle merhabalar;
  kendine hayrı olmayanın başkasına da hayrının olamayacağını bilmek gerekir, ki bu insanın bilinç olarak önce kendine ve ailesine faydası olmuş, sonra da çevresine böyle ibret alınası bir hayat yaşayarak büyük hayrı olmuş daha söze ne hacet….teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.