Anasayfa / manşet / İş ingilizcesini geliştirmek için 5 küçük ipucu!

İş ingilizcesini geliştirmek için 5 küçük ipucu!

Hem sosyal hem de iş hayatında artık ingilizce öğrenmek, ingilizce bilmek bir zorunluluk haline geldi. Ancak normal hayatta bizi idare edebilecek ingilizce ile iş hayatında kullanacağımız ingilizce arasında elbetteki fark(lar) var. İş yaşamamızda kullanacağımız ingilizcemizi geliştirmek için ne yapmalıyız? Tam da bunun için 5 farklı yöntem öneriyoruz..

Duyabileceğiniz bir sesle kendi kendinize konuşun

Her zaman bu dili pratik yapabileceğiniz birisi yakınınızda olmayabilir. Bir başkasıyla konuştuğunuzu hayal ederek kendi başınıza konuşup cevaplamalısınız. Politika, felsefe gibi önemli konulardan başlayarak dişinizi firçalamaya kadar her türlü konuda fikir yürütün ve kendi kendinize konuşun. Söylediginiz şeye inanmak zorunda değilsiniz, ama bir lisan öğrenirken en iyi şey devamlı pratik yapmaktır. Sizi ancak pratik yapmak ingilizce konuşmada yeterli hale getirecektir.

Televizyonda İngilizce iş kanallarını seyredin

CNN, BBC, vs. gibi pek çok kanal iş dünyasından sürekli haberler veriyor. İngilizce olan kanallarda iş konularını takip ederek hem kelime hazinenizi geliştirebilir, hem de konuşma kalıpları ve terminolojisine alışabilirsiniz.

iş ingilizcesi nasıl gelişir

Yatmadan önce İngilizce bir kitap okuyun

Uyumadan önce 15 dakika yabancı bir dilde kitap okuma, öğrenme sürecinizde inanılmaz bir tesir yapar. Bu, hafızanızı ve beyninizi güçlendirecek ve size başarı kazandıracaktır. Belki yakın bir tarihte ingilizce rüya göreceksiniz!

İngilizce düşünmeye alışın

Değişik iş durumlarında söylenmesi gereken kalıpları iyi ezberleyin, öğrenin. Bazı durumlarda çok alışıldık cümleler vardır ki, bunları söylemeniz size artı puan kazandırır. Bazen yeni bir dil öğrenmekte olan kişi, o dilde düşünmeye başlar. Her gün sadece 5 dakika öğrendiginiz dilde düşünmeye zorlayın kendinizi. Hatta bu düşünce seanslarını her gün biraz daha uzatın. Ne düşünmeniz gerektigini bir kenara atın. Aklınıza ne geliyorsa, hiç sorun değil, hatırladığınız şiir bile olsa! Her gün bu şekilde düşünmeye alışırsanız çok geçmeden yeni öğrendiğiniz dilin size zor gelmediğini göreceksiniz.

Kaynak : Mahmure

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

 1. iş ingilizcesi nasıl gelişir

  Yazı aslında “İngilizce nasıl öğrenilir” sorusunu da yanıtlıyor. Aslında sadece İngilizce nasıl öğrenilir değil yabancı dil nasıl öğrenilir, nasıl gelişir, nasıl gelişmeli sorularını da yanıtlıyor.

  Her önerinin önemi var ama özellikle İngilizce kitap okumak ve İngilizce film izlemenin ayrı bir yeri var diye düşünüyorum. Bunlara bir İngiliz gibi düşünmek de eklenirse tabi ki tadından yenmez..

  Ama bunları yapabilecek meteryalleri nereden bulacağız? Örneğin bir İngilizce eğitim seti almalı mıyız? Ya da bunları yaparken mutlaka bir İngilizce kursuna gitmeli miyiz?

 2. İngilizce nankördür. Aslında yabancı dil öğrenmek nankördür. Mutlaka tekrar, mutlaka kullanmak gerekir. Bunun için yazının özünde sizin de bahsettiğiniz pratiklerin altı çizilmiş.

  İngilizce kursu ve ingilizce eğitim metaryelleri ile öğrenimi desteklerseniz çok daha çabuk ilerlersiniz..

  Sonuçta bu bir süreç ve ne kadar hızlı/doğru olduğu sizin elinizde.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.