Anasayfa / İnsan İlişkileri / “İş”te başarının förmülü!

“İş”te başarının förmülü!

İşte başarının formülüİş yaşamında başarı için: Doğru kişi+Doğru yer+Doğru zaman formülünün bir araya gelmesi gerekiyor. Coco Channel (müthiş bir modacı ve iyi bir işletmeci, yani doğru kişi), Paris yakınlarında (doğru yerde), I. Dünya Savaşı sonlarında (doğru zamanda) bir modaevi açıp, savaş nedeniyle fabrikalarda çalışmaya başlayan kadınların, o kat kat etekleriyle rahat edememelerinden yola çıkarak onlar için pantolonlar üretmeye başlamasaydı Channel bugün dünyanın en büyük modaevlerinden biri olmazdı.
Bill Gates (doğru kişi), 1970’li yılların başı (doğru zaman) Artvin’de (yanlış yer) bilgisayar işine girmeye kalksa bu noktaya gelmesi imkansızdı. Bu üçlü; DOĞRU Kişi+Yer+Zaman formülünün bir araya gelmesi başarı için kaçınılmaz bir formüldür.

Sistem Lideri, tam bir yetenek avcısı olmalı ve doğru kişileri bulup doğru yere, iyi bir zamanlamayla yerleştirmeli.

Elmas fazla sıkışmış bir kömür parçasından başka bir şey değildir. Doğada elması kömürden ayırt etmek de çok kolay değildir. Onu anlayan göz, üzerindeki tozlar silindiğinde elması bulur (haftasonlarını mangal kömürlerinin arasında geçirmememiz için Türkiye’de pek bulunmadığını belirtmek istiyorum). Sistem lideri olacaksanız o kadar kömür parçasının arasından elması görebilmeli, daha da önemlisi onu işleyerek zamanla pırlanta haline getirmelisiniz (S4 konumu).

Eğer Sistem Lideri olmayı, sizden sonra da işleyecek bir sistem kurmayı planlıyorsanız; insan odaklı olmalı ve yetenekleri gözlemlemelisiniz. Doğru yere yerleşecek bir yetenek, kuruma yeni bir gelecek demektir. O yüzden devamlı nitelik ve becerileri takip etmeli, onları artırmaya çalışmalısınız.

Bundan sekiz ay önce bilgi işlem birimimizde yeni bir kadro ihtiyacı doğmuştu, son mülakatlara ben girdim, bir küçük soru benim için önemliydi: “Bir önceki işinize ne zaman başlamıştınız?”

Adaylar “Geçtiğimiz yaz”, “96 yılıydı”, “Rahmet Özal sağken” gibi cevaplar verirken sadece bir kişiden “7.8.1997” cevabını aldım. Bu benim için dijital işleyen, tamamen sol lob ağırlıklı bir beynin çok önemli ipucuydu. Gerçekten de şu anda bilgisayar kafasıyla düşünebilen bir bilgi işlem direktörüyle çalışıyoruz.

Bugün Bill Gates ve Steven Spilberg’in ABD’yi maddi ve manevi olarak dünya çapında kazandırdıkları biz altmış beş milyon Türk’ün Türkiye’ye kazandırdığından daha fazladır.

O yüzden onları sık sık gazetelerin arka sayfasında sol üst köşede görürüz “On yaşında üniversiteye başladı!” diye de hayretle yazar bizimkiler. Oysa Amerikan sistemi yetenek keşfetmeye ve değerlendirmeye dayalıdır. Bizde ise dehayla 60 dakikalık bir film seyretmesi bir buçuk saat alan adamlar aynı sıralarda oturur ve öğrenim görür.

Yeteneği keşfetmek ve önünü açmak Etkin İnsan Kaynakları Yönetiminin en önemli maddelerindendir.

Sistem lideri yetenek avcısı olmalıdır!
Yazan : Ahmet Şerif İzgören
Elma Yayınevi
“İş yaşamında 100 Kanguru”

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

 1. Kişi yer zaman mükemmel yazı

  Yalnız dogru kişi dogru zaman dogru yer Derken Bence
  Bill gates artvindede işe başlasa bence sonuç değişmezdi sanki.
  Bazen dogru kişi dogru zamanda Yanlış yerdede olsa bir seyler basarabilir sanki.

  Yani ben kendimce bu muhtesem 3 lüden birisini elesem diye düşündüm ve yeri eledim.

 2. Doğru zaman;doğru mekan;doğru insanlarla hayatımı yeteneklerim doğrultusunda yönlendirip önce şair sonra tiyatro oyuncusu olacağım…

 3. inanın bana doğru yer doğru zamanda bulunmak bizim irademiz dışında.

  ilaç mümessili

 4. Doğru yer, doğru zaman :sistem lideri yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.