Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. İşte size ihanetin üstesinden gelmenin formülü

İşte size ihanetin üstesinden gelmenin formülü

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
9 0

Bazen kaçınılmaz olarak insanın başına gelebiliyor ihanet ve malesef hayatın en kötü şeylerinden biri… Hiç ihanete uğradınız mı? Bu hayatınızdan çıkarmaktan tereddüt etmeyeceğiniz bir tanıdık da olabilir, bir aile üyesi, en iyi arkadaş veya sevgili de… Bu kasıtlı olarak ya da olmadan yapılsın, çoğu zaman ihanet bizi derinden etkiliyor ve eğer doğru şekilde ele alınmazsa bu durum bizi hayat boyu etkilemeye devam ediyor. İlk şok atlatıldıktan sonra, ihanete uğrayan insan kendini kolayca zayıf veya incinebilir hissedebilir. Bir sonraki adımda ne yaptığınız, ihaneti nasıl atlattığınız, hayatınızda uzun süren, kalıcı etkiler bırakmasına neden olabilir. Bazı insanlar ihanetten sonra hiçbir zaman tam anlamıyla iyileşemez. İyileştiklerini sanırlar ama ihanet edildikleri anda aslında bir daha kimseye güvenmemeye yemin etmişlerdir.

Peki eğer ihanete uğrarsanız, ne yapmalısınız? İnsanlara güvenme becerinizi kaybetmeden ihanetin üstesinden nasıl gelirsiniz?

1. Yas tutun. 

Bu duruma üzülmek için kendinize zaman verin. İhanet, büyük ya da küçük olsun, acı, üzüntü ve kızgınlığı her zaman beraberinde getirir. Hatta bazen hepsi bir anda kendini gösterebilir. Kendinize bu duyguları özgürce hissetme imkanı tanıyın, böylece tam olarak ne olduğunu algılarsınız. Bu inkar etmekten ve tekrar tekrar ihanet uğramaktan daha iyidir.

2. Neye odaklanacağınızı seçin.

Olumsuz duygular rahat bırakıldıktan bir süre sonra hafiflemeye başlar. Bu her şeyi tekrar akılcı bir şekilde ele almanız gereken bir zamandır. Olumsuz duygulara odaklanmak, kızgınlık, pişmanlık ve intikam duygularında kaybolmak yerine bu durumdan nasıl sağ çıkacağınıza odaklanmak sizin elinizdedir.

ihanet

Şunlara odaklanabilirsiniz:

• Gelecek
• Aileniz
• Geri kalan arkadaşlarınız
• İlgi alanlarınız ve hobileriniz
• Becerileriniz
• Kariyeriniz

Ve daha da önemlisi kendinize odaklanabilirsiniz.

3. Neye inanacağınızı seçin

Neye inanacağınızı seçme hakkınız da var. İhanete uğradıkları zaman insanların kendilerini küçük düşürülmüş hissetmeleri doğal. Bu his bilinçaltınıza yerleşip sizi yıllar boyu mutsuz edebilir. Milyon dolarlık bir anlaşma yapsanız ya da en büyük amacınıza da ulaşsanız, içinizde yeteri kadar sevilmediğinize ya da saygı duyulmadığınıza dair bir his, sık sık huzurunuzu bozabilir. Kendi değerinizden şüphe edersiniz ve devamlı onaylanmaya ihtiyaç duyarsınız ya da kimseye bir daha güvenmezsiniz.

Kendinizle ilgili olumsuz algıda kaybolmayın. Seçim sizin: Gerçekten değersiz olduğunuza mı inanıyorsunuz ya da ihanete sizi uykudan uyandıran, gelişmenizin önünü açan bir olay olarak mı bakıyorsunuz? Belki size ihanet eden insan, gerçekten de hayatınızda yardımcı bir rol oynamıyordu.

Kendi inançlarınızı yaratın ve aklınızın bu inançları doğrudan bilinçaltınıza göndererek size yardımcı olduğundan emin olun. Bunu düzenli olarak bu mesajların bilinçaltınıza yönlendirilmesini sağlayan müzik ve videolar izleyerek yapabilirsiniz.

Yazan : Nelson Berry

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar