Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Kahvenizin tadına varın! (Tanrının Kahvesi)

Kahvenizin tadına varın! (Tanrının Kahvesi)

birininhayatindafarkYoğun olmayan bir iş saati. Elektronik postalarımı karıştırdığım dakikalar eski portföyüm, yeni şube müdüremden küçük bir posta aldım. Günün stresini bir kenara koymakla kalmadı, hayata dair önemli notlar iliştirdi. Okuduktan sonra kahvenizin tadını çıkarın lütfen.

TANRININ KAHVESI

Bir grup kariyer yolunda ilerleyen yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler. Sohbet, sonunda işin ve hayatın stresinden şikâyetleşmeye döner. Misafirlerine kahve ikram etmek isteyen profesör mutfağa gider ve yanında büyük bir termos içinde kahve ve porselen, plastik, cam, kristal olmak üzere değişik tarzda ve ucuz görünenden, pahalı ve hatta çok özel olanlarına kadar değişik kahve bardakları ile gelir.

Herkes bir bardak secince, profesör şöyle söyler :

‘Fark ettiyseniz, tüm pahalı görünen bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı. Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stresinizin ve problemlerinizin kaynağı aslında. Emin olun ki, bardağın kendisi kahvenin kalitesine hiç bir şey katmaz. Çoğu zaman, sadece daha pahalıdır ve hatta bazı durumlarda da içtiğimizi saklar. Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil, ama bilinçli olarak en iyi bardaklara yöneldiniz ve sonra birbirinizin bardağına bakmaya başladınız. Sunu bir düşünün: Hayat kahvedir. Is, para ve toplumdaki konumunuz da bardaklar. Onlar hayati tutmak için sadece araçlardır ve seçtiğimiz bardak yasadığımız hayatin kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de. Bazen sadece bardağa odaklanarak Tanrının sunduğu kahvenin tadını çıkarmayı unuturuz. Kahvenizin tadına varın!

En mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değildirler. Sadece her şeyin en iyi şekilde tadını çıkartırlar.

Gönderen : Aysel BULGURCU

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. Malesef birçok kişi kahve yerine bardakları düşünüyor. Güzel bir yazı olmuş..

 2. cok güzel bir yazı olmus..hayatımızda yasadıklarımı bu kadar güzel yorumlayan ve somut bir sekilde dillendiren yazıları bizimle paylasıgınız için tesekkürler..:)

 3. Bu yazı üzerine bir kahve iyi gider :-)

  Bardağa bakmadan kahve içmeye…

 4. çok güzel bir yazı. sayenizde hayatımda küçük degişiklere gitmekteyim

 5. Önemli olan şekil değil kahvemizin tadıdır…Yaşamımızdaki gerçekleri çok güzel bir dille yansıtmışsınız, teşekkürler…

 6. Bardağa bakanların dominant olmaları beni çileden çıkarıyor.. Neden dünya onların çevrelerinde döner ki ? :(

 7. tebrikler.harika bir yazı olmuş.çok beğendim ve takdir ettim.çünkü gerçekten bazı insanlar kahvenin tadını almayı bilmiyorlar.

 8. Gerçektende süper insan hayatıda böyledir zaten ne olursa olsun asla kendine kaliteli yaşam elde etmek için gerek çalışarak gerek bişeyleri kendi yöntemleriyle elde etmeye çalışır kimi zaman bunu yanlış yollarla elde etmeye çalışsada ama kendisine kaliteli bir yaşam sürdürmek kendisini hakkı olduğunu düşünür.

 9. yuzumdeki tebesumum yuzunuzden hiç eksik olmasın canınıza sağlık:)

 10. Güzeldi.
  tanrının sunduğu hayat; ne olduğunu bilmesekte yaşamak zorunda bırakıldığımız hayatın kahvenin tadını çıkartırken hayatın tadınada varmak gerekiyor bazen imkansız görünsede…

 11. Tebrikler, güzel bir yazıydı.

 12. Kulüp İstanbul

  Boğazın ki yakasını tam karşıdan gören,denize sıfır eşsiz manzarasıyla kahvenizin tadına doyamaycgnz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.