Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Kapıdan olmuyorsa, bacadan girin…

Kapıdan olmuyorsa, bacadan girin…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
50 0

Bacadan Girin”İletişim becerim arttı”

Yarışmaya bir kişiye sağladıkları staj imkanıyla destek veren Intel’in Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz’in ağzından staj hikayeleri. Intel Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz de bilgi teknolojilerini konu alan yarışmada jüri üyesi olarak destek verdi. Intel, başvuruları şu anda devam eden yarışmaya ise dereceye girenlerden birine staj imkanı sağlayarak destek vermeye devam ediyor. Gençlere yönelik her aktivitede bulunmaya özen gösteren Intel, gençlere yatırım yapıyor.

* İlk staj deneyiminizi ne zaman ve nerede yaptınız?
1989 yılında radyo programcısı olarak ilk stajımı yaptım. Stajım sayesinde iş yaşamı hakkında genel de olsa fikir edinebildim. Ayrıca dünyada ekonomi, politika ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin tüm iş sektörünü nasıl değiştirebileceğini görmeme yardımcı oldu.

* Sizce iş hayatında stajın önemi nedir?
Staj, iş hayatına atılmaya hazırlanan tüm gençlere iş hayatı hakkında bir fikir verebilir. Çalışmak istedikleri sektör hakkında bilgi sahibi olabilir ve profesyonel bir işe başlamadan önce seçim yapabilirler.

* Stajın hayatınıza nasıl etkisi oldu?
Staj deneyimi, iletişim becerimi artırdı.

* Gençlere staj deneyimiylene önerirsiniz?
Staj sırasında geleceklerini, hangi pozisyon ve departmanda çalışmak istediklerini düşünebilir ve karar verebilirler. Staj bu yüzden çok önemli bir fırsat. Ayrıca staj sırasında çalışmaları, fikirleri, önerileri ve yaratıcılıklarıyla da bulundukları şirkette kadrolu pozisyona geçip şirkette kalma ihtimalleri artabilir.
Yarışmada başarılı olanlara eğitim ve staj imkanı tanıyan SmartPRO”nun genel müdürü Önder Eker, öğrencilik yıllarındaki staj deneyimlerini paylaşıyor… SmartPRO, İndeks Yönetim Stratejileri iş ortakları ailesine dördüncü yarışmada katıldı ve bu yarışmada dereceye giren altı kişiye eğitim, bir kişiye de staj olanağı sağladı. Smart- PRO Genel Müdürü Önder Eker’in kariyerinde yaptığı stajlar oldukça önemli adımlar olmuş.

* İlk staj deneyiminizi ne zaman ve nerede yaşadınız?
1991 yılında Vestel Manisa tesislerinde yaptım. Birinci sınıfı bitirmiş bir mühendislik öğrencisi olarak iş hayatı hakkında en ufak bir fikrim yoktu.

* Sizce iş hayatında stajın önemi nedir?
Staj, birçok öğrenci tarafından pek önemsenmiyor. İş hayatıyla ilgili kararları öğrenciyken vermek çok zor. Stajla isabetli kariyer kararlarına ulaşmak mümkün. Ayrıca, staj esnasında tanışılacak profesyoneller ile kurulacak iyi ilişkiler, kariyer hayatına çok süratli bir başlangıç yapabilmek için çok önemlidir.

* Hayatınıza etkisi ne oldu?
Benim iş hayatımdaki ilk başarım, staj yaptığım yerlerdeki çalışmalarım oldu. İkinci stajımı TÜBİTAK”ta yaptım. Bu sayede de Türkiye”nin en büyük ağ şirketinde işe girebildim. Oradaki deneyimim sayesinde BT alanında lider Amerikan şirketlerinden biri olan Digital”da çalıştım.

* Gençlere staj deneyimiyle ilgili ne önerirsiniz?
Kendi alanlarında iyi kurumlara girmek için ne gerekiyorsa mutlaka yapsınlar. Kapıdan giremiyorlarsa bacadan girsinler. Mezun olunduğunda, iyi bir başlangıç yapabilmek için mümkün olan en iyi yerde, ciddi bir staj yapmak gerekir. Stajdan sonra, tanıştıkları profesyoneller ile ilişkileri koparmasınlar.
Kaynak : Sabah

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar