Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Kendimize liderlik yapmak !

Kendimize liderlik yapmak !

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
10 0

Kendi kendinin lideri olmayı bilen ve bu konuda başarılı olan insanlar, kişisel performans standartlarına uymak amacıyla kendi düşünce ve davranışlarını etkilerler.

Kendi kendinin lideri olmak motivasyon ve kontrol kaynaklarını öncelikle kendi içinizde aramayı gerektirir. Dış dünya mükemmelliğe prim vermiyor olsa bile, kişinin doğru davranma konusunda belli bir kapasitesi olmalıdır. Sonuçta kontrol tümüyle içimizden gelir. Destekleyici bir sistem olmadığında bile mükemmel performans için çaba harcayabiliriz. Kendi kendinin lideri olmak konusunda en önemli strateji hedef belirlemektir. Hedefleri, davranışlarımızı etkilemek ya da arzu ettiğimiz bir performans düzeyini yakalamak için kendimize ödev olarak verebiliriz.Kotalar, standartlar, bitiş tarihleri, bütçeler, yapılacak iş listeleri ve proje hedefleri bu ödevlere birer örnektir.

Hedefler yazılı ve spesifik olduklarında bu süreç daha iyi işler.Öncelikle elde etmek istediğiniz sonuçları niceliksel ifadelerle tanımlayın.Sizi zorlayacak ama ulaşabileceğiniz bir güçlük düzeyi seçin.İlerlemenizi izlemek için bir sistem oluşturun.Bu kendi kendinin lideri olmanın ilk stratejisi olan ; kendini ödüllendirme ile kendini cezalandırmanın temelini oluşturur. Kendini ödüllendirme arzu edilen davranışları pekiştirmek ve sayıca arttırmak amacını taşır.Potansiyel müşterilerimizi arttırmak istiyorsak , bu konuda bir ilerleme kaydettiğimizde kendimizi ödüllendirebiliriz, örneğin sevdiğimiz bir yemeği kendimize ısmarlayabiliriz.Bu kişisel mücadelemizi yürütmek için gerekli motivasyonu yaratmak açısından etkilidir.

Kendini cezalandırma ise pek destekleyici bir yaklaşım değildir.Hatta gerçekte bir çok insan kendini aşırı eleştirir.Bu tavrın değiştirilmesi olumlu bir yaklaşım olur.Kendini cezalandırma tavrı yalnızca geçmişe odaklanmakla kalmaz, kendimizi hangi konularda geliştirmemiz gerektiğinden, en çok neyi kötü yaptığımız konuları üzerinde durur. Güçlendirmek istediğiniz bir davranışınızı belirleyin ve o konuda ulaşmak istediğiniz performans düzeyini hedefleyin.Bu hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda ilerleme gösterdiğiniz zaman sevdiğiniz bir şeyle kendinizi ödüllendirin.

Geçmişteki hatalarımız, eksikliklerimiz üzerinde durmak yerine gelecekte nasıl daha iyi olacağımızı düşünürsek kendimiz için iyi bir iş yapmış oluruz.

 

Alıntıdır.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar