Anasayfa / İnsan İlişkileri / Kendinizi TEST edin!

Kendinizi TEST edin!

Kendi kendinize hiç şu soruyu sorduğunuz oldu mu: “Bütün özelliklerim bu işe uyuyor, peki neden işe alınan ben değilim?” Kariyer koçu ve danışmanı Joe Hodowanes, İnsan Kaynakları sektöründeki 28 yıllık tecrübelerine dayanarak işe alım uzmanlarının bir adayda nelere dikkat ettiğini anlatıyor. İşte kendinizi test edebileceğiniz 10 özellik…

Bir kişinin fiziksel büyümesini tamamlamış olduğunu görebilirsiniz. O kişinin eğitim durumuna, derecelerine, sertifikalarına bakarak akli yeteneğini de görebilirsiniz. Fakat duygusal olgunluğu gösterecek bir işaret yoktur. Duygusal olgunluğa eriştiyseniz kendinize güvenerek size verilen işin üstesinden gelemeye çalışırsınız. Sizden beklenen de budur.

1.Enerji dolu olmak.

Bazı insanlar diğerlerine oranla daha enerjiktirler. Bu kişiler iş görüşmesinde ya da neredeyse her yerde etraflarına yaşama sevinci, coşku ve enerji yayarlar. Sürekli olarak aktif olmak isterler. Böyle bir özelliğe sahipseniz odaya girdiğiniz anda fark edilirsiniz, yürüyüşünüz ve gözlerinizdeki parlaklık hemen dikkat çeker.

2.Enerjinizi işe vermek.

Ne kadar çalışkan ya da ne kadar zor işler yapmış olduğunuzu anlatmakla işe alım uzmanları ikna olmazlar. Tembel bir insana göre her iş zordur ve zamanının çoğunu bu konuda şikayet etmekle harcar. Eğer boş zamanlarınızda işe yönelik ilgileriniz varsa, yüksek motivasyonla çalışabilecekseniz bunları anlatmanız daha yararlı olur. Çalışma prensiplerinizden bahsedin.

3. Rolünüzün farkında olmak

İlk izlenim çok önemlidir. Görüşmeye giderken görünüşünüze özen göstermelisiniz. Görüşmeciye vereceğiniz mesajın etkililiği, üstlendiğiniz rolün ne kadar farkında olduğunuzla orantılıdır.

4. Manevi motivasyon

Neye sahip olduğunuz, nerede yaşadığınız o kadar da önemli değildir, önemli olan elinizde olanla ne yaptığınızdır. Bunu öğrenebilmek için genelde size geçmişte neye sahip olduğunuz, şu an elinizde olanlar ve aradaki fark sorulur.

5.Duygusal olgunluk

İnsanlar üç yönden büyür: fiziksel olarak, akli olarak ve duygusal olarak. Çoğu yönetici fiziksel ve akli yönden olgunlaşırken duygusal yönden olgunlaşma garanti edilemez.

6. Kötü durumları kazançlı bir şekilde yönetebilmek

İşe alım uzmanları için en iyi aday, sıkıntılı ve kötü durumları yönetebilme becerisine sahip olandır.

7.Verilen işi bitirmek.

Geçmişte başarıyla bitirdiğiniz işleriniz olmalı ve sonuç odaklı olmalısınız. Görüşme sırasında tamamladığınız işlerden, sonuçlarının ne olduğundan örnekler vererek bahsedebilirsiniz.

8.Sadece para kazanmayı istemek değil, işini iyi yapmak.

Para önemli bir motivasyon aracı olsa da yaptığınız işi sevmek çok daha önemli. İşini seven kişi işini en iyi şekilde yapmaya çalışır ve takdir toplayarak, ödüllendirilerek yaptığı işin karşılığını alır. İstemeden yapılan işin ne size ne de şirkete hiçbir katkısı olmaz.

9. Amacınıza sadık kalın.

Görüşmede amacınızı açıkça belirtin ve bu amaçta ne kadar kararlı olduğunuzu anlatın.

10. Güler yüzlü olmak

İş görüşmesi yapan kişilerin baktığı ilk özelliklerden belki en önemlisi güleryüzlü olmaktır. Güler yüzlü ve kendinden emin görünerek birçok adayı geride bırakabilirsiniz.
Yazan : E.Pelin Körfez

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

21 yorum

 1. buradaki testler süper ben bayağı test ettim kendimi güsel ne denebilirkii?

 2. ben burdaki testlerre bayıldım ,uyguladım ve başkalarına da tavsiye ettim

  BUNU HAZIRLADIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKÜR
  EDERİM

 3. Tek testler değil stenin tamamı harika.

  Tstlerin devamını beklıyoruz.

 4. sadece tşk etmek kalmış geriye…. çok güzel demek kalıyor……

 5. mükemmel mükemmel mükemel

 6. hey bu süper ya egleceli kendini seviyorsun….süppeerrrr))

 7. site super bişey!..mukemmel den de ote.iyi ki varsınız:-))gercekten de insan kendini gelistiriyor.. Devamını bekliyoruz..Tesekkur ederiz.

 8. site cok guzel bence cok yararlı herkezın okuması lazım tek kelıme super

 9. bence sonuclar ancak bu kadar yaklaşık olabilir.insanın kendinden haberdar olması cok güzel.emeği gecen herkese teşekkür ederiz:)

 10. ne zamandır kendime böyle bir site arıyodum nihayet buldum

 11. uzun zmandır ii vakit geçirebileceğim yararlı bi site arıyordum bnce mükemmek özelliklede mülakatlarla ilgili kısım beni gerçekten çok bilgilendirdi süperr

 12. Problemlere kişinin/kişilerin uygulayabileceği ortak çözümler içersinde yaklaşılmış.Profesyonelce demek yerinde olur.Bu bilgiler için çok çok teşekkürler…

 13. Bencede gerçekten bişeyler başarmak isteyenler için özenle hazırlanmış bi site, ellerinize sağlık.

 14. Ya cİddEN SiTeYi bEğEnDiM ÇoK Hoş OlmUŞ bEn HaTaydAn mElikE TANIşMaK İsTeYenlEr MsN NiMi EkLeSiN (KUZU_ZUZU_01) Çok SeVdİğiM aRkAdAşLarIm pInAr nEşEye KuCaK dOlUsU SevgİlEr yOLlUyOM gRşZ

 15. ÇOK VERİMLİ OLDUĞU ŞÜPHE GÖTÜRMEZ. TEBRİK EDERİM.

 16. bu siteyi bulduktan onra hayatımda bir çok ayrıntıyı gözden geçirip düzenlemeye karar verdim. siteye katkısı olan herkese kucak dolusu sevgiler…

 17. bence süpperr bi test ama ben burdada bulamadım mesleğimi.yinede test çok güzel mantıklı sorular var içinde.teşekkür ederim…

 18. Bence süper test

 19. Bu site çok mükemmel…
  Teşekkürler.

 20. Kendimi hiç tanıyamıyorum ama neden biri cevap versin

 21. bunlar çok önemli ama şirketler sayısal ve sözel yeteneklere de bakıyor. ve hatta bu yetenekleri ölçmek için test uygulayanlar var. bu tür bir testi ilk defa alıyorsanız biraz hazırlıksız yakalanabilirsiniz. bu yüzden hafif alıştırmalar yapmakta yarar var. internette birçok test mevcut.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.