Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Kurumsal Giyinmenin Gücü

Kurumsal Giyinmenin Gücü

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
121 0
kurumsal giyinmek

Hoşuma giden kısa bir araştırmadan bahsedeceğim. Araştırmanın konusu; “Takım Elbise Güçlü Hissettiriyor”. Yapılan bu araştırma, resmi giyinmenin sadece dışarıdan görenleri etkilemediğini, bizzat kişinin hisleri üzerinde de önemli etkileri olduğunu ortaya çıkarmış. Söz konusu araştırmaya katılanların çoğu, takım elbise giydiklerinde kendilerine güvenlerinin arttığını, bu sayede fark edilerek iş süreçlerinde eyleme geçmek için daha avantajlı olduklarını ve daha fazla ciddiye alındıklarını belirtmişler. Uzmanlar da bu araştırmayı destekler nitelikte, resmi kıyafetlerin insanı kuvvetli ve yetkili hissettirdiğini hatta dünyaya bakış açısında bile değişiklik yarattığını söylüyorlar. Motivasyonu ve mutluluğu artırması da cabası.

Bence de, kıyafetler ve duygular arasında bir geribildirim döngüsü olduğu aşikâr.

Aslında bu araştırmanın doğruluğunu kendi üzerimizde kanıtlayabiliriz. Neden önemli toplantılara ya da satış görüşmelerine takım elbise giyeriz? Sadece prestij ve karşımızdakini etkilemek için mi, yoksa aynı zamanda kendimizi güçlü hissetmek için mi? Ve bir düşünün, iş hayatına yeni atılmış veya şirket içerisinde kendisini göstermeye çalışan bir kişi neden resmi giyinmeye özen gösterir? Siz de takım elbise giydiğinizde omuzlarınızın daha dik ve adımlarınızın daha sağlam olduğunu fark ediyor musunuz?

kurumsal giyinmek

Biz İK’cıların insanlara psikolojik açıdan yaklaştığımızı sanırım bu araştırma da göstermiş oluyor; bizler boşuna “iş görüşmelerinde takım elbise giyin” demiyoruz :) Takım elbise İK’cıyı etkilemenizin öncesinde kendinize olan güveni de artıracaktır.

Her gün olmasa bile, özgüvene, güce ya da motivasyona ihtiyacınız olduğunda mutlaka resmi kıyafet tercih edin. Faydasını göreceğinize eminim..

Resmi kıyafetlerin dolabınızdan, özgüven ve gücün hayatınızdan eksik olmaması dileğimle.

Yazan : Cansu Erdoğan

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar