Anasayfa / Sizden Gelenler / Layık misin? Kesinlikle “Evet!”

Layık misin? Kesinlikle “Evet!”

Hayatımı bir kitap değiştirmeye başlamıştı ve zaman içinde ”İlahi Sıralama’ ‘nın önüme çıkardığı diğer kitaplar ve insanlar tam olması gerektiği yerde, olması gerektiği zamanda hayatıma girdiler. Bir kez daha her şeyin olması gerektiği gibi ilerlediğini görüyorum ve biliyorum. Son okuduğum kitap da gerçekten beni bir hatta bir kaç basamak daha yukarı çıkardı. Ve kitabı bitirmekle beraber yaşadığım yoğun heyecanı, duygularımı hemen sizlerle paylaşmak istedim. Bu kez ne kitap ne de yazar adı vereceğim. Bu kez sadece duygularımı hissetmenizi ve her şeyi çok iyi anlamanızı istiyorum. Bir isme odaklanıp kalmanızı değil, özü idrak etmenizi istiyorum. Bugün anlatmak istediğim şey layık olma kavramı.

Bizler iyi şeylere layık olmadığımız, zavallı insanlar olduğumuz ve fazla istemenin günah olduğu düşünceleriyle büyütüldük. Çoğu istemek, daha iyisini istemek ayıptı ve günahtı. Neye layık olduğumuza biz değil Allah karar verirdi. Fazlasını istersek Allah katında kibirli, aç gözlü, günahkar zavallı böcekler olacaktık. İstisnalar kaideyi bozmaz, genel yetiştiriliş şeklimiz budur.

Yıllardır yaptığım araştırmalar ve Allah’ın bana verdiği idrak yeteneği ve bilişi kullanmayı öğrenmemle birlikte KANDIRILDIĞIMIZI anlamış bulunuyorum. Biri veya birileri değerimizi unutmamız için asırlardır çalışıyor. Bilinçaltımıza değersizlik hissini aşılayıp bizi güdülmeyi bekleyen koyunlara çeviriyor. Ama buna dur demenin tam zamanıdır!

Siz de o çok istediğiniz arabaya, elbiseye, mücevherlere veya sevgiliye layık olmadığını düşünenlerden misiniz? İstemek ve emin olmak yerine alışılageldiği gibi vazgeçmeyi seçenlerden misiniz? Vazgeçmek istemekten daha mı kolay? Neden? Çünkü kaybetme hissi tanıdıktır. Bir şey için savaşmak insanı korkutur. Bunun yerine ”zaten layık değilim” diyerek vazgeçmeyi seçeriz. Aslında savaşmak da yanlış bir kelime olabilir. Bahsettiğim şey deliler gibi çırpınarak, acılar içinde kıvrandığımız bir durum değildir. Yapmamız gereken tek şey egoyu yani korkuları devre dışı bırakmak. Yolunuzu temizlediğinizde zaten ayaklarınızın altında patenler varmış gibi kayıp gideceksiniz o yolda. Birazcık mücadele lazım, o kadar. Ve bunu herkes yapabilir. Bu zor bir şey değildir.

layık mısın, evet

Ben artık kesinlikle eminim ki herkes kendine layık bulduğu şekilde yaşıyor. Şans her insana eşit şekilde veriliyor. Hatta şansı biz kendimiz yaratıyoruz. Düşüncelerimiz ve layık olma duygumuzla. Bu duyguyu iyi kullanmak gerekir.

Kıskançlıkla beslenen bir ”layıklık” duygusu size eninde sonunda mutsuzluk getirecektir. Bunun tam tersine sevgi ile dolu bir layıklık duygusu büyütmelisiniz içinizde.

Hayalleriniz neler? Neden bunlara sahip değilsiniz? Yoksa onlara layık olduğunuza yeterinde inanmadığınızdan olmasın? Sakın çevrenizdeki körelmiş inançlara hala hizmet ettiğinizden, kendisine değer vermeyen insanların kıskanç düşüncelerine kapılıp kendinizi de onlar gibi sanmanızdan olmasın? Tüm bunları iyice bir düşünmenizi rica edeceğim bu yazıyı kısa keserek bitirirken. Ve devamını yakın zamanda sizlere ileteceğim.

Gerçekten oturup düşünmenizi, her şeyi çok iyi ölçüp tartmanızı istiyorum sizden… Bir sonraki yazımda daha berrak zihinlerle buluşmak üzere. Tüm soru ve eleştirilerinizi beklerim. Çünkü diğer yazımı bunları cevaplama şeklinde devam ettirmek isterim.

Sevgilerimle.

Yazan : Aslı Ece Özdoğan / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.