Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. Mark Zuckerberg Mezuniyeti ve Zuckerberg Hayatından Dersler

Mark Zuckerberg Mezuniyeti ve Zuckerberg Hayatından Dersler

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
66 2
mark-zuckerberg-hayati

Mark Zuckerberg birçok kişinin idolü, gençlerimizin örnek alabileceği işlerin altına imzasını atan, bugün dünyanın en zengin gençlerinden birisidir. Tepeden tırnağa Harvard’ta yurt odasında başlayan macerası, ardında durduğu başarı öyküsü ve yılmadan devam ettiği projesiyle idol olmayı hak ediyor.

14 Mayıs 1984 doğumlu Mark Zuckerberg 2002 yılında Harvard’daki yurt odasına bilgisayar mühendisliği okumak için girer. Facebook’un ilk versiyonunu o odada yazmaya başlar.

2005 sonbaharında da Facebook üzerinde daha yoğun çalışabilmek için okulu bırakır.

İşte o Zuckerberg, tam 12 yıl sonra, 26 Mayıs 2017 de Forbes tarafından dünyanın en değerli 4. markası, 5. en zengin kişisi olarak Harvard’dan onur derecesi ile diplomasını aldı. Bu yılın mezunlarına çok anlamlı bir konuşma yaptı.

Konuşmasından, bizzat kendisinin Instagram hesabından paylaştığı kısacık ama çok anlamlı videosu burada…

Diyor ki;

– [highlight]Milyonlarca insanı kapsayacak değişiklikler için “başlamanın” önemine vurgu yapıyor. Ve tabii ki bütün konuşmasında da “hep çalışmayı, sürdürmeyi ve hiç yılmadan devam etmeyi…”[/highlight] tekrarlıyor.

Tamamına, uzun versiyona ise buradan erişebilirsiniz : https://goo.gl/V4q4VB

Oldukça uzun ve geleceği, yeni nesilleri anlamak isteyenler için çok anlamlı. Zaten kendisi de :

– Eğer bu konuşmayı bitirebilirsem, Harvard’da tamamlayabildiğim tek şey olacak diyor ve devam ediyor,

– Bu konuşma benim için çok önemliydi ve yazmak için üzerinde uzun zamandır çalışıyorum. Ana mesajım amaçla ilgili idi. İnsanlık ve bizim jenerasyon yıllardır, hayat amacımızı bulmak için çabalıyoruz. Ancak yaşam amacımızı bulmamız yeterli değil. Bizim kuşağın, meydan okuması ve her insanın amaç sahibi olduğu bir dünya yaratabilmesi gerektiğine inanıyorum. Bence gerçek mutluluğun anahtarı ve insanlığın, toplumumuzun ilerlemesinin tek yolu da bu…

mark-zuckerberg-hayati

En hoşuma giden şeylerden biri de Mark Zuckerberg’in okul mezuniyet heyecanı ve gururu yaşayan her genç gibi Instagram’da annesi, babası ve diploması ile yaptığı paylaşım, yazdığı “Annecim, hep okula dönmem, diplomamı almam gerektiğini söylerdin…” mesajı oldu.

Mark Zuckerberg, adını Google’layınca bulduğunuz binlerce sade, sahici, ailesine düşkün, tertemiz ve hep çalışırken, hep daha iyi bir şeyler yapmak için çabalarken ve daima gülümseyerek, tevazu, saygı içinde bakan gözlerle yansıyan fotoğrafları, videoları ile “örnek, rol model, iyi insan” tanımlamalarını sonuna kadar hak ediyor.

Gençler ve hepimiz Mark Zuckerberg’e dikkatle bakalım, izleyelim.

Yazan : Ufuk Tarhan | #Futurist #Economist #Speaker #Moderator #Digital #SocialMedia

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar