Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Masanız sizin hakkınızda ne söylüyor?

Masanız sizin hakkınızda ne söylüyor?

Masanıza bakın. Sarı not kağıtlarıyla mı dolu? Yoksa ailenizin gülümseyerek poz verdiği fotoğraf kareleriyle mi? Düşünmenize yardımcı olacak oyuncaklar var mı masanızın üstünde? Masanızı nasıl düzenleyip tasarladığınız, sizin hakkınızda tahmin edebileceğinizden daha fazla şey söylüyor. Ofiste, kendi alanımızı davranışlarımız, hedeflerimiz ve değerlerimiz ölçüsünde düzenleriz. Lider olarak çalışanlarınızın masaları size onları anlama ve daha etkili bir biçimde motive etme konusunda yardımcı olabilir. Teksas Üniversitesi psikolog, profesör ve Snoop: What Your Stuff Says About You kitabının yazarı Sam Gosling “İnsanlar anlaşılmak ister. Diğerleri sizi olduğunuz gibi gördükleri zaman daha mutlu, daha sağlıklı ve daha verimli olursunuz.” diyor.

Çalışanlarınızın ya da çalışma arkadaşlarınızın masalarına bakın. Hangi kişisel eşyalar var masanın üstünde? Kalıcı olan nesnelere yoğunlaşın ve onları anlamlandırın.

İşte farklı masa düzenlerine göre kişilik tahlilleri

1. Masanız topluysa… güvenilir ve dakiksinizdir.

Masasını toplu tutma eğiliminde olanlar, dikkatli, güvenilir ve işlerini planlayıp zamanında bitiren, görev odaklı insanlardır. Gosling “Birisinin masasında önce takvime bakarım. Güncel bir masa takvimi, kişinin dikkatli olduğunu gösterir.” diyor.

masanıza göre kişilik tipiniz

Dağınık masa da kötü değildir, yaratıcı insanların çoğu zaman masası dağınıktır. Ancak insanlar bu durumu farklı yorumlayabilir. Gosling “İnsanlar dağınık bir ofis gördükleri zaman, o kişinin anlaşılmaz biri olduğunu düşünüyorlar. Bu her zaman doğru da olmayabiliyor.”

2. Masanızda ilginç nesneler varsa… yaratıcısınızdır ve yeni deneyimlere açıksınızdır.

Masasına sıradışı, sanat eseri benzeri nesnelerle dolduranlar, yeni fikir ve düşünceleri benimsemeye son derece açık, yaratıcı insanlardan oluşur.

Reklam ajansları ve teknoloji şirketleri gibi yenilikçi şirketler, yaratıcı insanları bünyelerinde toplamaya ve onlara kişiliklerini sergilemek için alan yaratmaya meyilli olurlar. Örneğin Etsy, her yeni çalışanına masalarını tasarlamaları için 100 dolarlık Etsy kuponu verir. Böylece Etsy ofisinde masalar, oyuncak kaktüslerden antika daktiloya kadar pek çok renkli nesneyle doludur.

3. Masanız ilham veren poster ve mesajlarla doluysa… nevrotiksinizdir.

Masalarına ilham veren mesajlar koyma eğiliminde olanlar, biraz takıntılı ve endişeli kişilerdir. İlham veren ifadeler, anksiyeteyi yatıştırma görevi görürler. Eğer masanızın hemen kenarında ilham veren bir poster asılıysa yanlış bir izlenim verdiğinizi düşünerek üzülmeyin. Nevrotik insanlar genelde işte çok başarılı olurlar ve posterlerindeki mesajlar onların değerlerini yansıtır.

4. Davetkar bir masanız varsa… dışa dönüksünüzdür.

Rahat koltuklar ve masadaki şekerleme kutusuyla rahat bir ofis yaratanlar, sosyal yönü gelişmiş insanlardır. Davetkar bir ortam yaratarak genelde içedönük insanlardan daha çok ziyaretçi alırlar. Sosyal beceriler, size yeni fırsatların ve terfilerin kapısını açabilir. Masanızı küçük dokunuşlarla daha davetkar hale getirmeniz, işyerindeki sosyal ilişkilerinize iyi gelecektir.

Yazan : Nadia Goodman

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. masamız beynin dışa vurumu

  2. Sizin böyle masanız yok tabi,zaten olsa sizde ders çalışamazsımız,fotoğraflarla konuşmaktan asdfg . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.