Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Online Satış Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?
Online Satış Sitesi nedir
Online Satış Sitesi nedir

Online Satış Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişi ve işletmelerin kendilerine ait bir mağazaya ihtiyacı vardır. Bu noktada markalar online satış sitesi kurarak ürün ve hizmetlerini sergilemektedir. Online satış sitesi kurmak aslına bakıldığında çok karmaşık gibi gözükse de oldukça kolay bir süreçtir. Fakat bu süreci yönetmek için markaların profesyonel bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Online satış sitesi kurarken profesyonel hareket etmek için işletmelerin belirli şeyleri göz önünde bulundurması gerekir. Online Satış Sitesi Nedir? Nasıl Kurulur adlı bu yazımızda sizlere online satış siteleri ile ilgili bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve online satış sitesi nasıl kurulur sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Online Satış Sitesi Nedir?

Online satış sitesi internetten ürün ve hizmet satmak isteyen markaların ürünlerini sergileyebileceği platformlara verilen isimdir. Genellikle markalar açık kaynak kodlu yazılım, e-ticaret sitesi yazdırma ya da hazır e-ticaret paketi gibi yöntemler ile online satış sitesi kurmaktadır. Fakat bu noktada çoğu marka hem daha uygun hem de daha hızlı olduğu için hazır e-ticaret paketlerini tercih etmektedir.

Şirket Kurun

Online satış sitesi kurmak ve internetten satış yapmak isteyen her markanın ilk olarak bir şirket kurması gerekiyor. Çünkü internetten yasal bir şekilde satış yapmak için fatura kesilmesi gerekiyor. Bu noktada markaların önem vermesi gereken en önemli nokta ise kurualacak şirket türü olarak karşımıza çıkıyor.

Genellikle şirket kurma sürecinde büyük hedefleri olan markalar anonim ve limited şirketi kurmayı tercih ederken. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ise şahıs firması kurmayı tercih ediyor.

İş Planı Hazırlayın

Online satış sitesi kurmak için planlı ve programlı bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü e-ticaretin birçok dinamiği bulunuyor ve bu noktada bu dinamikler hakkında önceden plan yapmak markaların kolay bir şekilde internetten satış yapmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle online satış yapmak isteyen her işletmenin ilk olarak bir iş planı hazırlaması önem verilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Çünkü iş planları bu süreçte markalara yol gösteriyor.

Ürün ve Hizmetlere Karar Verin

Online satış sitesi kurmak isteyen markaların yapması gereken çalışmalardan bir diğeri de satacakları ürün ve hizmetlere karar vermektedir. Aslına bakıldığında genel olarak internetten satış yapan markalara e-ticaret firması dense de markaların e-ticaret sektörü özelinde farklı birçok sektörde hizmet göstermesi mümkündür.

Bu noktada markaların hizmet göstereceği sektörler çoğu zaman sattıkları ürün ve hizmetler sayesinde belirlenmektedir. Markalar satacakları ürün ve hizmetlere karar verirken genellikle kendi yetkin olduğu alanlara ve trendlere göre karar vermektedir. Bu noktada birçok e-ticaret firmasının satacağı ürün ve hizmetlere karar vermeden önce e-ticaret istatistikleri, e-ticaret trendleri gibi alanlarda araştırmalar yaptığı ve sektörlerine karar verdiği bilinmektedir.

Siz de online satış sitesi kurmak istiyorsanız bu alanlarda araştırmalar yapabilir, satacağınız ürün ve hizmetlere daha kolay karar verebilirsiniz.

Tedarikçinizi Seçin

Satacağınız ürün ve hizmetlere karar verdikten sonra firmanıza en uygun e-ticaret modeline karar vermeniz ve ardından tedarikçi bulmanız gerekir. Bu noktada markaların tercih edebileceği satış modelleri stoklu ve stoksuz satıştır ve her iki satış yönteminde de e-ticaret firmaları tedarikçiler ile çalışmaktadır.

Çalışılacak tedarikçiye doğru bir şekilde karar vermek isteyen işletmeler çoğu zaman tedarikçinin elindeki ürünler, ürün çeşitliliği, tedarikçinin e-ticarete olan hakimiyeti gibi unsurları göz önünde bulundurarak doğru tedarikçi seçimi yapmaktadır.

E-ticaret Alt Yapınıza Karar Verin

E-ticaret yapacağınız modele ve çalışacağınız tedarikçiye karar verdikten sonra yapmanız gereken çalışmalardan biri de e-ticaret alt yapısı seçmek olmalıdır. Çünkü hedef kitlenizde yer alan kişilere sattığınız ürün ve hizmetleri ulaştırmak için sanal bir mağazaya ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bu noktada markalar genellikle Ticimax gibi hazır e-ticaret paketlerini tercih ederek e-ticaret sitelerini kurmayı tercih etmektedir. Çünkü Ticimax gibi hazır e-ticaret paketleri işletmelerin hızlı ve profesyonel bir şekilde site kurmalarına yardımcı olmakta ve e-ticaret süreçlerini yönetmelerini kolaylaştırmaktadır.

E-ticaret Sitenizi Tasarlayın

Online satış sitesi kurmak için e-ticaret alt yapınızı satın aldıktan sonra bir e-ticaret sitesi tasarımı yapmanız gerekir. Çünkü müşteriler genellikle güvenilir bir platform üzerinden alışveriş yapmayı tercih eder. Bu nedenle e-ticaret sitesi tasarımı yaparken markaların güvenliği ön planda tutması önemlidir.

E-ticaret sitesi tasarımında güvenlik ile beraber responsive tasarımların kullanılması da oldukça önemlidir. Çünkü çoğu tüketici alışverişlerini mobil cihazlar üzerinden yapmayı tercih etmektedir. Siz de güven verici responsive bir e-ticaret sitesi tasarlayarak satışlarınızı kolayca arttırabilirsiniz.

Ürünlerinizi Pazarlayın

E-ticaret sitesi tasarımınızı yaptıktan sonra hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak için ürün ve hizmet pazarlaması yapmanız gerekir. Bu noktada markalar çoğu zaman Google reklamları, sosyal medya reklamları, seo ve içerik pazarlaması gibi dijital pazarlama yöntemlerini tercih etmektedir. Böylece hedef kitlelerine ulaşan işletmeler daha kolay ve hızlı bir şekilde satış yapabilmektedir.

Ticimax Profesyonelliğinden Yararlanın

Online satış sitesi kurmak için sizler de e-ticaret alt yapısı olarak Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapısı sayesinde ürün profesyonel bir site kurabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.