Anasayfa / Motive Olmak / Motivasyon beyinde başlar!

Motivasyon beyinde başlar!

Yaşam enerjisinin kaynağı motivasyondur. Motivasyon beyinde başlayan bir süreç. Yani beyin kaslarını kontrol ederek motivasyon düzeyini de kontrol edebilirsiniz. Motivasyon düzeyinizi pekiştirmek istiyorsanız yazının devamındaki önerilere bir göz atın… İnsanlar motivasyonsuz yaşayamaz. Depresyon ve yaşamın normal hale gelmesi için kişinin motivasyonunun olması gerekiyor.

Kişi kendindeki motivasyona hükmedebilir bir yapıya sahiptir. Bu kişinin elinde tutabileceği ve yönlendirebileceği aktif bir süreçtir. Motivasyonu sağlamak için kişi aynı kaslarını kullandığı şekilde beynini de kullanabilir. Bu kişinin becerisi dahilinde gerçekleşir. Beynin sol bölgesinin aktifleşmesini engelleyen durum motivasyonu bozar. Depresyon durumu ise motivasyonu en çok bozan şeylerden biri olarak görülüyor. Depresyonda yaşanan mutsuzluk, keyifsizlik, isteksizlik ve enerji azlığı motivasyon da ileri derecede düşüyor. Olumsuz algılar ve inanışlar ise insanı hayata küstğren ve hayatın algılamasını bozan şeyler.

Peki motivasyonu güçlendirmek için ne yapılmalı. İşte size bazı öneriler:

Beyin hayale de gerçekte olmuş tepkisi verir. Geleceğinizi hayallerle süsleyin, ancak gerçekten kopmayın.
Bazen geçmişle bugünün kıyası insanı motive eder.
En iyi iyinin düşmanı
Mükemmeli istemek, büyük düşünmek motive eder.
Donanımınızı artırın, işinizi bilin: İletişimi, yönetmeyi iyi bilenler ve tecrübeli olanlar kolay kolay demotive olmazlar.
Motivasyon algınızı uyaracak sembolleriniz, eşyalarınız, müzikleriniz v.s. olsun. Bunlar iyi birer motivasyon kaynağı olur.
Yardım kuruluşlarına ve gönüllü projelerine katılın. Bu size işe yaradığınızı hissettirir.
Çocuklarınızla oynayın ve zaman geçirin. Çünkü çocuklar çok iyi motivatördürler.
Mizahı, gülmeyi ve şakayı unutmayın.
Beyin fırtınası beyninizi harekete geçirir.
Kendinizi ödüllendirin.
İyimser olun.
Dedikodulardan uzak durun.

Kaynak : sonhaber.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.