Anasayfa / Başarı Yazıları / Mükemmel Çalışanlardan Mükemmel Takım Olur mu?

Mükemmel Çalışanlardan Mükemmel Takım Olur mu?

TED.com üzerinde Margaret Heffernan bir konuşmasına kısa bir hikayesi ile başlıyor. Evrimsel Biyolog olan William Muir gerçekleştirdiği bir deneyini anlatan Heffernan bu deneyde tavukları daha üretken nasıl yapılabildiğine değiniyor.

Tavuklar gruplar halinde yaşadıkları için Muir öncelikle ortalama özelliklere sahip bir sürü seçiyor ve altı kuşak boyunca sürüyü kendi hâline bırakarak gözlemliyor. Aynı zamanda en üretken tavuklardan oluşan ikinci bir grup oluşturuyor ve her yeni kuşakta üreme için sadece en üretken olanları seçiyor.

Altı kuşak geçtikten sonra ulaşılan sonuçlar şöyle: Ortalama özelliklere sahip tavuklardan oluşan ilk gruptaki tavukların hepsi iyi durumda ve yumurta üretimi çarpıcı biçimde artıyor. İkinci grupta ise üçü dışında tavukların hepsi ölüyor. Sonradan anlaşılıyor ki hayatta kalanlar diğerlerini gaga darbeleriyle öldürmüşler. Tek tek üretken olan tavuklardan oluşan bu ikinci grupta hayatta kalanlar; diğerlerinin üretkenliğini bastırarak başarıya ulaşmışlar.

mükemmel takım

Çalışma hayatına baktığımızda ise ilginç bir şekilde genellikle süper çalışanların arayışı içinde olduğumuzu görüyorum. İşe alım sürecinde adayların bireysel başarı ve performansı değerlendirilerek seçim yapılıyor. Peki bu seçimler ekibin üretkenliğini nasıl etkiliyor, seçtiğimiz çalışanlar iyi bir takım oluyor mu bunu düşünüyor muyuz?

Üretken ve gerçek takımlar oluşturmak için yardım etmeye ve yardım almaya açık, bireysel performansını göstermekten çok ekibin performansını öncelik veren çalışanlara ihtiyacımız var. Bireysel performansını öne çıkarmaya çalışan yıldız çalışanlar şirkete yarardan çok zarar getirebilir. Heffernan konuşmasının devamında bu konuya değiniyor ve kurumlardaki yıldız çalışanların ekip çalışması üzerindeki etkisinden bahsediyor. İzlemenizi öneririm.

Yazan : Müge Arslan | İnsan Kaynakları Günlüğü

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.