Anasayfa / Başarı Yazıları / Tecrübesizlik akıl hocanızla aşılabilir!

Tecrübesizlik akıl hocanızla aşılabilir!

Öğrenmek istediğiniz ama bilmediğiniz bir şey var. Lütfen başka birine sorup, mutlaka öğrenmeyi deneyin! Hatta bunu öğrenmek için sormakta tereddüt bile etmeyin. Çünkü başarmış kişilerin konuya yaklaşımlarını ve başarıda kullandıkları yöntemleri kopyalayarak benzer sonuçlar alırsınız. Bir akıl hocasıyla çalışmak eğlenceli, kolay ve faydalıdır; tecrübesizlik yüzünden sadece içgüdülerinize dayanarak durumu idare etmeniz gerekmez. Sizin hiç bilmediğiniz alanlarda deneyim sahibi olan akıl hocaları seçin. Onların güçlü yanlarından yararlanmak ve hem zayıflıklarınızı hem de eksikliklerinizi en aza indirmek isteyeceksiniz. Bu kişilerin, başarılı olmak istediğiniz saha, uğraş ya da alanda yüksek başarı elde etmiş olmaları gerekir. Size meydan okuyacak ve sizi sorumlu tutacak birini isteyeceksiniz. Bir seferinde birden fazla akıl hocanız olabilir. Aslına bakarsanız, ben bunu öneririm. Bu konuyu gerçekten düşünürseniz, büyük ihtimalle zaten pek çok akıl hocanız olacaktır.

Size danışmanlık vermek konusunda istekli, yetenekli, heyecanlı, uyumlu ve ilgili akıl hocaları bulun. Kolay ve rahat konuşabileceğiniz birini isteyeceksiniz. Bazı danışman adayları taleplerinizi kabul etmeyecektir. Dolayısıyla, size uygun olmayanlarla çalışmayı reddetmeye hazır olmalısınız.

Akıl hocalığı çift yönlü bir yoldur. Akıl hocanızı bulmak için zaman ayırın.

İdeal akıl hocalarınızı hızla bulabilirsiniz; ama, doğru insanı bulmak için ciddi ölçüde içgözlem ve araştırma yapmanız gerekebilir. Aramalarınıza başlamadan önce ideal akıl hocanızın profilini oluşturmanız faydalı olabilir. Yaşını, deneyimini, yakınlık derecesini, cinsiyetini, itibarını, ulaşılabilir oluşunu ve güvenilirliğini göz önüne almalısınız.

Akıl hocalarınızla etkileşimlerinize yön verecek temel kuralları belirleyin. Akıl hocalarınız, sizin neyi yükümlülük ve katkı olarak gördüğünüzü açıkça bilmelidirler. Bunları kağıda dökerseniz, ilk toplantınızda dönüp bakabileceğiniz bir dokümanınız olur. Ödemeleri nasıl yapacağınızı ve akıl hocanızla ne zaman, nerede ve nasıl temas kuracağınızı belirtmeyi unutmayın. “Sizi asla sabah sekizden önce ya da akşam dokuzdan sonra aramayacağım” ya da “Sizi hafta sonları rahatsız etmeyeceğim”. Akıl hocanıza görev vermeyi beklemeyin.

tecrübe

Akıl hocanızın sözlerine ve davranışlarına saygı duyun. Akıl hocalarınıza bir şekilde teşekkür edin ya da mukabelede bulunun. Kimi zaman akıl hocanızın hayatınızda yarattığı etkiyi anlatan bir mektup yazmak, içten teşekkür etmenin güzel bir yolu olabilir. Her zaman akıl hocanızdan övgüyle söz edin ve herhangi birşey yolunda gittiğinde, akıl hocanızı takdir edin.

Akıl hocalarınızla tartışmayın.

Akıl hocalarınız, fikir ve önerilerini size satmak zorunda kalmamalıdırlar. Fikirlerine katılmıyorsanız, kaygınızı ya da şüphenizi bir soru olarak dile getirin. Örnek: “Bunun neden benim durumumda işe yarayacağını düşünüyorsunuz?”

Akıl hocalarınıza olumlu geribildirimde bulunun.

Önerdikleri fikirler işinize yaradığında akıl hocalarınızı bundan haberdar edin ve mümkünse sonuçlarınızı rakamlarla belirtin. “Önerinizin sonucu olarak, geçen ay 10 yeni otomobil sattım ve şimdi en değerli satış elemanıyım.” Size özellikle sorulmadıkça, akıl hocanızın pek işe yaramayan fikirleri hakkında birşey söylemeyin.

Akıl hocalarınıza mantıklı öneriler sunabilmeleri için gereken tüm bilgileri en doğru şekliyle sağlayın. Akıl hocalarınızla samimi olmanız gerekir; çünkü, onlardan bilgi saklarsanız ya da onlarla yalnızca bildiklerinizin yarısını paylaşırsanız, size yardımcı olamazlar. Duygularınızı incitecek olsa da, akıl hocalarınıza, neyi değiştirmeniz ya da iyileştirmeniz gerektiğini düşündüklerini sorun. Verdiğiniz bilgilerin gizli kalmasını istediğinizde, bunu açıkça belirtin.

Akıl hocalarınızı mantıklı ve tutumlu bir şekilde kullanın.

Akıl hocalarınızdan tüm sorunlarınızı çözmelerini beklemeyin. Bunun yerine, yalnızca uzmanlık alanlarına giren konulara odaklanın. Akıl hocanızın zamanını ya da iyi niyetini suistimal etmeyin; bir akıl hocası ne kadar başarılıysa, zamanı da o kadar kıymetlidir; dolayısıyla, bu zamanı akıllıca kullanın. Örneğin, akıl hocanızı aramadan önce, yanıtlanmasını istediğiniz temel soruları not edin. Akıl hocanız bu yönde bir işaret vermedikçe, hoşbeş etmekten kaçının.

Hizmetine artık ihtiyaç duymuyorsanız, bunu akıl hocanıza söyleyin. Hayatınıza tek başınıza devam etmek istediğinizde, bunu akıl hocalarınızla paylaşın. Bazı akıl hocalarına bir günlüğüne, bazılarına bir yıllığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazılarının da yaşadığınız sürece yanınızda olmalarını istersiniz. Bir akıl hocasının artık size faydası dokunmayacağını düşünüyorsanız, bu kişiye küçük bir hediyeyle birlikte, ne kadar büyük bir yardımda bulunduklarını belirten ve hizmetleri, öğütleri, destekleri için içten teşekkürlerinizi ifade eden bir mektup göndermenin zamanı gelmiştir.

Geribildirim almaya çalışın ve düzeltmeler yapın.

Düzeltmeler ve değişim, birşeyleri başarmak için gereklidir. Okçuların hedef tahtasında neden üç ya da daha fazla eşmerkezli daire bulunur? Bu daireler, okçuya gerekli ayarlamaları yapma imkanı verir ve okçunun hedef tahtasının tam ortasına isabet etme şansını artırır. Aynı şey temel isteklerinizin peşinden gittiğinizde de geçerlidir; zaman zaman geribildirim almaya çalışın. Bir akıl hocası, izlediğiniz yolda düzeltmeler yapabilmeniz için en iyi kaynaktır.

Temel isteklerinizi tanımladıysanız, akıl hocası arayışınıza hemen bugün başlayabilir ve hak ettiğiniz hayatı yaşamak yönünde bir adım atabilirsiniz. Kitaplar bilgi sağlasa da, bilge insanlar, hayat deneyimine dayanan pratik öğütler verirler.

Kaynak : Jack M. Zufelt

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.