Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yoksa erteleme hastası mısınız?

Yoksa erteleme hastası mısınız?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
11 0

“Ertelemek”. Hemen hemen her gün etrafımızda gördüğümüz, rastgeldiğimiz bir şey olabilir. Hatta biraz ileri gidelim. Yaşıyor olabilirsiniz… Doğru zaman gelemediğinden, çıkacak iş yeterince mükemmel olamadığından, şartlar olgunlaşamadığından falan filan… Yapacağınız işlere başlamayı ya da başladığınızı bitirmeyi sürekli erteliyorsanız, siz de bir “erteleme hastası” olabilirsiniz. Günümüz insanının üretim kapasitesini düşüren bu sorunla baş etmek için basit birkaç ipucu var.

Sadece başlayın

Bir projenin en çok oyalayan bölümü “başlama” evresidir. Gerekli evrak, planlanmış detaylar, ihtiyaç duyulan kaynaklar… Bir işe girişirken hazırlıklı olmanın büyük bir avantaj kazandıracağını kabul ediyoruz ama “başlamak bitirmenin yarısıdır”. Mükemmel bir başlangıç peşinde koşarken başlamayı ıskalamayın.

Düşüncelerinizi yönlendirin

Proje süresince düşüncelerinizi “mükemmel” kavramından çok, “tamamlamak” hedefine yoğunlaştırın. Projenize dair iki kurgu oluşturun:

ertelemek

İlki beklentileri karşılayacak ama sizin için “mükemmel” olmayan bir işi teslim ettiğiniz senaryo; ikincisi ise bitmemiş bir proje ile teslim tarihini göğüslediğiniz bir senaryo. İki kötü olasılıktan hangisi kötünün iyisi?

Bitiş noktasını öne çekin

Kendinize uydurulmuş bitiş zamanları bulun. Örneğin 1000 kelime yazınca ya da 3 saat sonra. Erteleme sorunu yaşayan insanlar genelde “ne zaman” ve “nasıl” bu iş biter sorusunu kafalarında canlandıramadıkları için “bitirmeden rafa kaldırma” seçeneğine yöneliyor. Bu uydurulmuş değerlendirme durakları o ana kadar yaptığınız işin neye benzediğini gösterecek ve devam etmenizi sağlayacak.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar