Anasayfa / İnsan İlişkileri / Mutlu aşkın logaritması

Mutlu aşkın logaritması

Aşkın kimyası olduğuna inanan çoktur da matamatiği olduğuna inananlar azınlık olmaktan öteye gidemezler. Ancak bir grup matematikçi tarafından yürütülen çalışma ile mutlu aşkın logaritmik formülü bulundu. İşte bir birlikteliğin zamana dayanıklı olması için gereken kıstaslar… Matematikçiler bazen herşeyi formül ve denklem olarak görür ve düşünürler. Akıl sır ermez, mantığa veya hesaba gelmez konularda bile. Mesela son olarak, İsviçreli matematikçiler ideal evliliğin logaritmik formülünü bulmaya karar verdiler. Bunun için, büyük bir sabırla, 5 yıl boyunca 1.074 çifti izlediler, aşklarını, kavgalarını, ayrılıklarını incelediler. Ve araştırmalarının sonucunu European Journal of Research adlı bilimsel dergide yayımladılar.

Tabii ki öyle romantik bir yazı beklememek gerek. Çünkü, ortalama matematik bilgisine sahip insanların içinden çıkamayacağı son derece karmaşık hesapların sonucunda, bir evliliğin, bir birlikteliğin uzun süreli olması için ’olmazsa olmaz’ şart olarak 2 temel kıstası belirlediler:

(1) Erkek kadından 5 yıl büyük olmalı

(2) Kadının zekası erkeğinkinden en az yüzde 27 daha yüksek olmalı.

(Not: Araştırmada ’zeka’ kriteri olarak diploma alınmış nedense, IQ değil.)

Bunun dışında, çiftlerin mutluluğunda ’ikincil’ rol oynayan kıstaslar da var. Mesela aynı kültürel mirasa sahip olmak. (Burada İsviçreli olmak.) Yahut daha önce boşanmamış olmak gibi.

Tabii bu arada matematikçiler, insanın ilk aklına gelen sorulara cevap vermiyorlar:

Niye kadının erkekten daha zeki olması gerekiyor?

Acaba, erkeği tek eşliliğin faziletlerine inandırmak için mi? Yoksa acaba, kendini kadından güçlü sanan erkeklerin aslında kendilerine kol kanat gerecek, sahip çıkacak bir kadına ihtiyaçları mı var? Yahut da, erkekler ’kadının fiziği önemli değil, önemli olan zekası’ derken, ikiyüzlülük etmiyorlar da doğruyu mu söylüyorlar acaba?

(Martine Perez’in haberinden, Le Figaro 10.03.2010)
Kaynak : hurriyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

 1. öncelikle yazı için çok tesekkürler faydalı bir bilgi olacagına inanıyorum..
  ikincisi ideal cift olmak yada mutlu bir beraberligi sürdürmek için erkegin kadından 5yıl büyük olması gerek düsüncesine de katılıyorum ve sonuc olarak da kadının erkekten biraz daha zeki olması gerektigine..
  erkegin yası,kadının da zekası önemli!

 2. Zeka’ya katılıyom ama yaş olarakta kadın büyük olsa ne olur yani.

 3. Evet zeka konusuna gercekten katılıyorum yaşa da
  çok yerinde bir araştırma = ) teşekkürler paylasım ıcın

 4. Yaş konusuna katılmıyorum erkekler evlenirken daha sade ve sessiz kızları tercih ediyor ama sevgili olarak daha gösterişli ve hoş kadınları beğeniyor haklı tespitim sizcede öyle diilmi??

 5. paylaşım için teşekkürler, bir erkek olarak ben de eş seçiminde sessiz,sade,tatlı,fenalık yapmayan eğitimli, kültürlü bir eş tercih ederdim.Yaşa katılıyorum, bir kadının yaşı erkeğe nazaran ufak olursa erkeğin huyuna o kadar çabuk gider derdi annem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.