Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Ne kadar özgüven, o kadar başarı!

Ne kadar özgüven, o kadar başarı!

Öz güven eksikliği, iş hayatında genellikle çekingenlik, risk alamama, büyük düşünememe, yetki verememe, sorumluluk alamama, kaygı, stres, kendini ifade edememe, gerginlik, topluluk karşısında konuşamama, ikna kabiliyetinin azlığı gibi sıkıntılara yol açar.

Yüz koyunu otlatabilecek özgüvene sahip bir çobana, on koyun verirseniz, o çoban on koyunu çoğaltarak yüz koyuna çıkarır, on koyun otlatabilecek bir çobana yüz koyun verirseniz o çoban gergin, stresli kaygılı olduğu gibi kaybede kaybede koyun sayısını ona indirir.

Aynı bilgi ve beceriye sahip iki kişiye birer işletmenin yöneticiliğini teslim etseniz, öz güveni yüksek kişi, başarısını nasıl artıracağını, işini nasıl geliştireceğini, yeni olarak neler yapması ve ne gibi projeler üretmesi gerektiğini düşünür, yani kendisini geliştirmeye odaklanır, öz güveni yüksek olan kişi, içinde güçlü bir motivasyon, umut ve gelişimcilik duygusu hisseder, işinden ve hayattan zevk alır, dengeli bir şekilde işini geliştirir.

Öz güveni eksik kişi ise, zarar vermeye odaklıdır, beyninde iflas ve zarar görüntüleri vardır, kaygılıdır, gergindir, streslidir, umutsuzdur, büyük düşünemez, yeni projeler üretemez, risk alamaz, cesur davranamaz, kişiye yetki veremez, çünkü kendisine güvenmediği için başkalarına da güvenemez detaylarda boğulur.

Öz güven, arabanın motoru gibidir, motor ne kadar güçlü ise verimde o kadar artar, kişide özgüven ne denli yüksekse, başarıda o ölçüde gelir.

Her insanın mükemmel bir özgüven güç potansiyeli vardır. Fakat bu potansiyel çocuklukta aşırı eleştiri, negatif tecrübeler, iflas, aldatılmalar, baskılar gibi sebeplerle özgüveni azaltır. Negatif telkin ve tecrübeler iç dünyamıza yerleştiği için kişi kendi kendine ne kadar çok “güvenmeliyim” dese, o kadarda kendisine güvenmesi çok zordur ve uzun zaman alır.

İş dünyasında sık karşılaştığımız özgüvenle yakından ilgili bir sıkıntı da, aşırı ego ve hırstır. Egosu kabarmış gururlu insan, hayata olaylara insanlara vs objektif bakamaz. Egosu kabarmış kişi: * işlerini usulüne uygun takip edemez.* İşlerde terslik olursa çözmek yerine bağırıp çağırmayı tercih eder* tabir-i caizse “çabuk gaza” gelir. Mantığıyla değil egosuyla karar verir, egoyla birlikte hırsta olursa, hesapsız işlere girer, etrafındaki insanların uyarılarını dikkate almaz.

Hırs yelkenliyi götüren rüzgara benzer; rüzgar az olursa yelkenliyi götürmez, çok olursa yelkenliyi devirir.

Genellikle hırsla motivasyonu karıştırırız, motive olmuş kişide mantık dengededir, kişi tatlı bir heyecan hisseder üretkendir, aşırı hırslı kişi ise gergindir objektif bakamaz alternatif düşünme becerisini zorlaştırır çok çalışır, az üretir, işin kötü yanı bu kişiler egolarının ve hırslarının farkında değillerdir ve kolay kolay kimse onlara egolarını göstermeye cesaret edemez.

Öz güven geliştirmek için neler yapmak gerekir ?
Kendinizi sevmeniz kendinizle barışık olmanız kendi değerinizin farkında olmanız size güç verir, sizi motive eden açık net ve kesin hedeflerinizin olması size güç verir, geçmişteki hatalarınıza tecrübe ve eğitim gözüyle bakmanız size güç verir.

Kendimizi kendimizle ya da rakiplerimizle kıyaslamak yerine geçmişteki kendimizle kıyaslarsak yani ne kadar mesafe kat ettiğimize bakarsak kendimizi daha güçlü hissederiz.

Kişi yeterince kendi ile barışamıyor, güçlü yönlerini göremiyor, zayıf yönlerini görmekten kaçıyor, hedef belirlemekten çekiniyor, geçmişteki kötü tecrübelerin etkisinden kurtulamıyor ve kendisini hep başkaları ile kıyaslıyorsa iç dünyasında sınırlamalar var demektir.

Böyle bir durumda sorun oldukça ilerlemiş demektir kişinin iç dünyasına girerek oradaki sorunları gidermek bir uzmanın işidir.

Kaynak : kisiselbasari

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Allah razı olsun bu yazıyı ekleyenden soyle faydalı bilgiler vererek aydınlatıyosunz bizi gercekten te
  şkkrlerrrr…

 2. Merhaba;
  büşra arkadaşımızında dediği gibi bu şekilde faydalı bilgiler bizi aydınlatıyor çok teşekkurler. size kısacık başımdan geçen bir olayı yazmak istedim. banka sektöründe yer almayı çok fazla istiyorum bir çok bankaya başvuruda bulunmama rağmen bir bankadan cvp geldi ve görüşmeye gittim fakat şimdiye kadar bir çok kişiyle iç içe olmama rağmen özgüvenimin eksik olduğunun farkına bile varmamışım görüşmeye gittiğimde çok basıt olan 2 soruya cvp verirken okadar sıkıldım okadar çekingen davrandımki bu çok istediğim banka sektörüne giremememe sebep oldu ama şunu anladım bundan sonraki iş görüşmelerimde gayet kendimden emin olucam yoksa başarısıszlık üstüne başarısızlık.

 3. Bu yazıyı eklene bende çok teşekkür etmek istiyorum. bendede bu sorun bazı sebeplerden dolayı bu sene başgösterdi. diğer senelerde hiç kendimde bunu hissetmeme rağmen bu sene feci bir şekilde çöküş yaşadım ve bu sözü edilen başarısızlığıda ilk defa bu dönemimde tattım allah kimseye bunu yaşatmasın diyorum daima umutlu olmak çok güzel bir duyguymuş ama ben pek fark edememişim şimdi özgüveni geri getirmek için çalışıyorum. o yüzden sizler kıymetini bilin dostlar.. teşekkürler

 4. çok teşekkürler gerçekten faydalı cok faydalı

 5. Son derece faydalı bilgile veriliyor bu sitede bilgileri verenlerin ellerine ve beyinlerine sağlık çok teşekkür ederim.

 6. Hayattan öyle zevk alıyorum ki…
  herşeye olumlu bakıyorum pozitif olmayı öğrendim. bu
  site hayatıma renk kattı kendime güvenim artı…

  emeği geçen herkese teşekkürler

 7. öz güven eksikliği…allah kimsenin başına vermesin..düşmanın bile…nedir bu ? bu bir yıkılış, çöküş,yerin dibine girme durumu…kendini sevmeme …kendini değersiz hissetme ….insan hayatında bundan felaket ne olabiliri ki? bnde ilk olarak girdiğim yerlerde bunu hissederim…ama zamnla bunun aşılacağına inananlardanım tesekürler ;)

 8. Bende zamanla aşılacağına inanıyorum.kendinizi eski sizle kıyaslayın.bu site benim de hayatıma renk kattı doğrusu:)

 9. Slmm ben işe yeni başladım benimde öz güven konusunda eksikliklerim var.aslında işi bilmememden kaynaklanıyor,umuyorum zamanla düzelir.okadar sıkılıyorum ki anlatamam.

 10. Benim kendime olan özgüvenim hiç yok hemde hiç kendimden nefret ediyorum medeni cesaretim bile yok sıfır sıfır moral bozmak gibi olmasın ama öyle size bir olay anlatayım başımdan geçti,ben eli yüzü düzgün herkez tarafından yakışıklı tabir edilen ama sevgilisi olmayan bir erkeğim başıma gelen olay ise bir alışveriş merkezine gittim ve orada otururken karşımda arkadaşıyla oturan bir bayan gördüm tabi bende yalnız değilim kızla 5-10 dk bakıştık ve bayan kalktı tam aradığım kriterlerde bir bayandı hep aradığım özellikte bir bayan ama kalkıp giden kıza ben hiç bir şey diyemedim arkasından gidemedim gitseydim eminim ki kızla tanışabilecektim ama özgüvenim olamadığı için kızın arkasından bakakaldım sadece gidişine baktım öyle siz siz olun özgüveninizi katbetmeyin elinizdeki fırsatları kaçırırsınız hayatınız boyunca fırsatları kaçırırsınız kendine iyi bakın

 11. çok beğendim tedavi gibi teşkkr ederimm

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.