Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Ne olmadığını bilmek

Ne olmadığını bilmek

Bir insan ne olduğunu bildiği kadar ne olmadığını da bilmeli. Mutsuzluklarımız en büyük nedenlerinden birisi de budur zaten. Türk insanının her konuda bilgisi vardır. “Bunu nasıl yapabilirim?” diye sorduğunuzda size hemen cevap verir. Spor, ekonomi, eğitim, siyaset… Konu fark etmeksizin her konuda söyleyeceğimiz sözler vardır. Fakat bu sözleri kendimize döndüremeyiz asla. İnsan olarak bir konuda bir engel ile karşılaştığımızda engelin nedenini anlar ve tanımlarız fakat daha sonra bu tanımlama ile bırakırız. Başarılı insanların en büyük farkı budur. Nedeni tanımlar ve bu nedenin tekrarlanmaması için yapması gerekeni bilir, ders alır.

Ancak bu şekilde insanlar hayatlarında başarıları daha çok görmeye başlarlar. Tabi başarılarını da yine aynı şekilde bu sayede bilinçli bir şekilde yaşarlar. Mesela bir kızın güzel olduğunu bilmesi önemli bir konudur, fakat bu kızın güzellik yarışmalarında birinci olacağını düşünmesi ise ne olduğunu bilmemektir.

ne-olmak-istiyorsun

Ne olduğunu bilmemek aynı zamanda ne olmadığını bilmemektir. İnsan ne olmadığını bildiği zaman bir konuda önemli adımlar atmaya başlayabilir. İnsanın kendi kabiliyetlerinin ve limitlerinin farkında olmasıdır bu. Eğer limitlerinizi biliyorsanız bir işi yapıp yapamayacağınızı da bilirsiniz. Böylece başaramayacağınız bir işe girişmez ve başaramayacağınız bir işi başaramadığınızda mutsuzluk hissi duymaz, depresyona girmezsiniz.

Yukarıda yazdıklarımız biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Net olarak konuşmak gerekirse kendinizi tanımanız ve kendi ulaşabileceğiniz noktaları bilmeniz gerekiyor. Böylece ulaşabileceğiniz noktalara dayanarak başarabileceğiniz veya başaramayacağınız işleri ayırt edebilirsiniz. Başaramayacağınız işlere girmeyerek mutsuz olmanızı da engellemiş olursunuz. Bunun yanında giriştiğiniz her işte de başarılı olarak mutluluk ve güven hislerinizi artırırsınız.

Ne olduğunuzu bilmek önemli değildir, önemli olan ne olmadığınızı bilmek.

Kaynak : Ogrenmen.Com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

  1. kusura bakmayında çok saçma bir yazı olmuş bazı şeyleri denemeden nereden bilebiliriz? Müneccim değil kimse başarı bence her anlamda kendine güvenip sınırları zorlamaktan geçiyor. Bana göre de bir insan başarmışsa diğeri de insan neden başaramasın depresyona girerim bu işi başaramassam bu nasıl düşünce hiç birşey hayatın sonu değil neden depresyona girecekmişiz olmadı yapamadım diye denemeden bilinmez birşey hiç sevmedim bu yazıyı çok kırıcı bir yazı motiveden yoksun

  2. bende elife katılıyorum aslında okuyunca mantıklı geliyo ama elifin dediği gibi düşünüp hayallere ve hedeflere sınır koymanın doğru olmadığını düşünüyorum beyin eğer sınır koyarsa zaten bide sınırın altına düşersen çok daha fazla üzülürsün kendinize güvenin ve inanın herşeyin temelinde inancın olduğuna inanırım…

  3. kesinlikle bencede çok saçma okurken bir anda moralim bozuldu…insanın kendisine güven vereceği inanacağı yazılar olucağına tam tersi kişiyi daha aşağıya çekiyor kendine olan güveni olsa bile tamamem gider..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.