Anasayfa / Başarı Yazıları / Ne?! Sıkı çalışma mı şans getirir?

Ne?! Sıkı çalışma mı şans getirir?

Bir arkadaşıma çok bahtsız olduğumdan yakındığımda bana Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson’un şu sözünü aktardı: “Şansa çok inanırım ve daha sıkı çalıştığımda daha şanslı olduğumu görürüm.” Çok çalışmaktan korkmak kolaydır. Thomas Edison bu konuda “Fırsatlar birçok insan tarafından kaçırılır çünkü ayrıntılarla süslenmişlerdir ve fırsattan çok iş gibi görünürler” demiştir. Başarınızın şansa bağlı olduğuna inanıyor musunuz? Şans veya fırsatlar hiç kapınızı çalmıyor mu? Ünlü insanların sadece şanslı olduklarına ve fırsatların bir şekilde gelip onları bulduğuna mı inanıyorsunuz?

Örneğin komedyen Tim Allen’a ne demeli? 1994 yılında aynı hafta içinde şunlara sahipti: “Herkes tarafından çok sevilen bir televizyon programı olan Home Improvement; çok satanlar listesinde bir kitap olan Don’t Stand Too Close to a Naked Man adında ve gişe rekorları kıran bir film olan The Santa Klause. Bir sonraki yıl da Toy Story’de Buzz Lightyear’I seslendirmişti.

Böyle bakınca Tim Allen’ın şansı yaver gitmiş gibi geliyor ama aslında bunu elde edebilmek için inanılmaz bir şekilde çalıştı. Hikayesini biliyor musunuz?

1953’te Colorado’da bir ailenin altı çocuğundan biri olarak doğdu. On bir yaşındayken babası sarhoş bir sürücü tarafından öldürüldü. Bu olay küçük Tim’i derinden etkiledi ve onda bu dünyanın acımasız olduğuyla ilgili bir his bıraktı. Acısını saklamak için mizaha sığındığında komediye karşı yeteneğinin olduğunu fark etti. Mizah acısını dindirmek için yeterli olmadığında, yıkıcı bir yolu benimsiyor ve kendini içki ve uyuşturucuya veriyordu. 1978’te Kalamazoo-Battle Creek Uluslararası Havaalanı’nda uyuşturucu satmaktan yakalandı ve ardından da iki yılını hapiste geçirdi. Allen tüm bunları arkasında bırakarak, daha sonra Home Improvement televizyon dizisinin temelini oluşturacak malzemeyi bir araya getirdiği bir stand-up programı üzerinde çalışmaya başladı.

şans dedikleri şey

Hapisten sonra Tim Allen’ın başardıklarına bakınca İngiltere’nin ilk kadın başkanı Margaret Thatcher’ın sözleri aklıma geliyor. “Şanslı değildim, sadece hak ediyordum.”

Hayatınızda daha fazla başarı aradığınızda şu şans kurallarını hatırlayın: 

1. Aklınıza gelen beklenmedik izlenimleri dinleyin. Sizi beklenmedik fırsatlara götürebilirler!
2. Sıkı çalışma, “neden ve sonuç”u harekete geçirir. Sıkı çalışmanın sonuçlarını almaya başladığınızda şans da beraberinde gelir.
3. Fırsatın ayağınıza gelmesini beklemeyin. Gündelik aktiviteleri bile olağanüstü bir fırsata dönüştürmeye çalışın.
4. Fırsat için hazırlanın, hazırlanın, hazırlanın. Mükemmel bir fırsat karşınıza çıktığında ona hazırlıksız olmaktan daha moral bozucu bir şey yoktur.
5. Ne istediğinizi tam olarak bilin ve onu başarmaya çok kararlı olun. Şans sizi bulacaktır.
6. Bir kapı kapandığı zaman, öyle durup bakmayın. Hemen şans ve fırsatlarla dolu bir başkasını açın.
7. Kendinizi işinize yüzde 110 verin, şans kendiliğinden gelecektir.
8. Bir fırsat karşınıza çıktığında, hemen cevap verin ve şans sizin kazandığınız bir şeye dönüşecektir.

Siz bu şans kurallarını takip edin ki, şans da yanınızdan hiç eksik olmasın!

Yazan : Karla Brandau

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.