Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Testlerimiz
 3. Para ile ilgili egzersizler – 1

Para ile ilgili egzersizler – 1

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 9 dk okuma süresi
9 0
para-zenginlik

Zengin değilseniz para ile ilgili bazı kısıtlayan inançlar tutuyorsunuz.

Bu yazıda sizlere para ile ilgili inançlarınızı sınamanızı ve paranın serbest akışıyla ilgili sizi nelerin engellediği anlamanız için birkaç önemli yol anlatacağım.

Anlatacağım teori, onu uygulamaya geçirmenizi gerektirecek. Eğer anlatılan adımları dürüstçe uygulamaya koyarsanız sizi zengin olmaktan alıkoyan inançlarınızı ortaya çıkaracaksınız.

Eğer bazı adımlar sizi rahatsız ederse (düşünürken veya yaparken) bu paraya karşı kuvvetli bir direnciniz olduğunu gösterir.

O zaman bu durumla ilgili rahatsız eden şeyin ne olduğunu sorgulamanız gerekecek ve böylece kısıtlayan inancınızı ortaya çıkarabileceksiniz.

Para hakkındaki engelleyen inançlarınızı, aşağıdaki testlerden en az rahatsızlık verenlerden birini kendinizi rahat hissedene kadar defalarca yaparak da ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece paranın olmadığı konfor bölgesinden çıkıp, zenginliğin olduğu bir konfor bölgesine geçeceksiniz.

Ayrıca, bazı adımları kolay bulabilirsiniz ama iş onları yapmaya geldiğinde zorlanabilirsiniz. Bu da gösteriyor ki içinizde çok derinlerde bir yerde parayla ilgili farkında bile olmadığınız engelleyen inançlarınız var. Bu inançları keşfetmek ve o inançlardan kurtulabilmek harikadır.

para-zenginlik

Parayla ilgili engelleyen inançlarınızın olup olmadığını bulma yolları

Pahalı Araba
Bu testi önce hayal ederek ardından fırsat bulduğunuzda da hayata geçirerek yapabilirsiniz.

Kendinizi kalabalık bir caddede hayal edin. Değeri birkaç ev kadar olan güzel ve lüks bir araba da sağınızda duruyor.

Ne kadar ışıltılı ve yeni olduğunu görebiliyorsunuz. Araba siyah renkli ve açık camından beyaz deri kaplı güzel içini görebiliyorsunuz.

Bu sizi nasıl hissettiriyor? Bu durumdaki düşünceleriniz neler? Herhangi bir düşünce geldiğinde anında farkına varın ve yazın.

Eğer para ile ilgili engelleyen inançlarınız varsa, düşünceleriniz aşağıdaki gibi olacak.

 • “Birkaç evden daha pahalı bir araba almanın ne gereği var?”
 • “Bu arabayı kullanan adam gösteriş meraklısının teki.”
 • “Muhtemelen herkes arabasına baktığını düşünecektir o yüzden ben o tarafa bakmayayım.”
 • “Böyle arabalar alacağına gerçekten ihtiyacı olan birilerine bağışlayabilirdi”
 • “Harika bir araba ancak ben hiçbir zaman bunu alamam.”
 • “Benim erişebileceğimden çok uzakta.”
 • “Böyle bir araba almam için tüm hayatım boyunca çalışmam lazım.”
 • “Böyle arabaları ancak aşırı zengin adamlar alabilir ve ben onlardan biri değilim.”

Eğer parayla ilgili engelleyen inançlarınız yoksa düşünceleriniz şu şekilde olmalı:

 • “Ne kadar güzel bir araba, ileride bu arabayı alabileceğimden eminim.”
 • “Bu araba benim favorilerimden biri.”
 • “İnsanların böyle arabalar alabilecek gücünün olması harika bir şey.”
 • “Bu arabanın sahibinin hayatta çok şeyler başardığına eminim, böyle insanların yakınına gelmek ve onlardan bir şeyler öğrenebilmek harika.”
 • “Umarım bu kişi sahip olmak istediği her şeye sahiptir.”
 • “Eminim ki bu arabaya sahip olacağım çünkü realiteme girmesine tamamen izin veriyorum.”

Eğer kaynakla uyum içindeyseniz o zaman da şöyle düşünebilirdiniz:

 • “Ben bu arabayı kolayca alabilirim.”
 • “Bu arabanın benim deneyimlerim arasına gireceğini hissediyorum.”
 • “Para hayatıma o kadar kolaylıkla akıyor ki niyet ettiğimde bu arabayı da kolaylıkla alabilirim.”

Böyle bir ortamı hayal edin. Gerçek hayatta böyle bir durum gerçekleştiğinde zihninizde oluşan ani düşüncelerin farkında olun. Bu para ile ilgili tuttuğunuz engelleyen inançlarınızı fark etmenizi sağlayacaktır.

Zengin İnsan
Kendinizi sıcak bir ülkede deniz kenarında tatilde hayal edin. Lüks bir otelin kenarında fotoğraf çekerken, birden harika görünümlü genç bir delikanlının otelden çıktığını fark ediyorsunuz. Hemen tasarım harikası olan güneş gözlüklerini, parlak siyah saçlarını ve modaya uygun beyaz t-shirt’ü gözünüze çarpıyor. Cep telefonuyla konuşuyor ve gülümsüyor. Siyah lüks bir araba yanında duruyor ve içinden çıkan şoför kapıyı onun için açıyor.

Bu durum sizi nasıl hissettirdi? Hayal ederken hangi düşünceler oluştu? Bir kenara yazın ve gerçek hayatınızda benzer bir durum yaşadığınızda düşüncelerinizin farkına varın. Böylece ne zaman zengin bir kişi görseniz, durumla ilgili ne düşündüğünüzün farkına varın.

Lüks Restoran
Önceki iki testte sadece gözlemlemeniz yetti ancak son iki test sizin de katılımınızı gerektiriyor.

Bulabildiğiniz en lüks restoran veya otelden içeri girin ve orada bir içecek ısmarlayın. Yapabilir misiniz? ya da yapmanız için kendinizi zorlamanız mı gerekiyor? Sadece düşüncesi bile rahatsız mı ediyor yoksa sadece içeri girerken mi rahatsız oluyorsunuz?

Tepkiniz, parayla ilgili engelleyen inançlarınızın ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Eğer sadece düşüncesi bile rahatsız ediyorsa parayla ilgili güçlü engelleyen inançlarınız var. Eğer bütün bu süreç sizin için akıcı ve ilginç bir deneyimse zenginlik için doğru yoldasınız.

Eğer bu denemede zorlanıyorsanız, kendinizi rahat hissedene kadar yapmalısınız. Böylece kendinizi, daha çok parayı çektiğiniz yeni bir güvenli bölgede bulacaksınız.

Lüks Dükkan
Bulabildiğiniz en lüks mağaza ya da dükkâna gidin. Bir şey almanız gerekmiyor ancak nasıl hissettiğinizi gözleyin.

Londra’da yaşadığım için ben her zaman Harrods’a giderim. Burası; kapıyı görevlilerin açtığı, özel tasarım ürünlerin satıldığı en lüks mağazalardan biridir.

Harrods’a ilk gittiğimde bunun çok kötü bir deneyim olduğunu hatırlıyorum. Kendimi oraya ait hissetmedim ve insanların da oraya ait olmadığımı hissedeceklerini düşündüm. 1500£ (3500 TL) değerindeki çantalara bakarken kendimi gerçekten rahatsız hissettim. Onlara dokunamadım bile.

Bu tamamen benim parayla ilgili rahatsızlığımı gösteriyordu ve doğal olarak o zamanlar param yoktu. Ancak artık durum farklı.

Artık Harrods benim için çok bildik bir yer, orada alışveriş yaparken kendimi evde gibi hissediyorum. İnsanlar bana hep iyi davranıyorlar. Birçok özel tasarım ürününü deniyorum ve mağazada saatler geçirebiliyorum. Bu durum, Harrods’ın artık benim konfor bölgemde olduğunu ve servetle ilgili engelleyen inançlar tutmadığımı gösteriyor. 2000 £ (4500 TL)’ye ayakkabı alanları gördüğümde artık acayip bulmuyorum ve deneyimlerine servetin kolayca akmasına izin verdikleri için onları onurlandırıyorum.

Böyle bir deneyim size ne hissettirirdi? Kendinizi Harrods’la ilgili anlattığım ilk örnekte mi ikinci örnekte mi görüyorsunuz?

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Bu yazı, bugüne kadar para ile ilgili kısıtlayan inançlarımızı keşfetmeniz konusunda karşıma çıkan en iyi yazı. Yazarı, Litvanyalı genç bir koç Simona Rich. Bu kadar kolay anlaşılır ve uygulanır egzersizleri bize sunduğu için kendisine çok teşekkür ederim.[/box]

Çeviren: Hakan Arabacıoğlu
Yazının orijinali ve Simona’nın diğer yazıları için:
http://www.personal-development-coach.net/limiting-beliefs-about-money.html

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar