Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Para kazanmak, hırs, çalışmak, zeka dörtlüsü!

Para kazanmak, hırs, çalışmak, zeka dörtlüsü!

New York’ta bir bankanın önünde duran son model Rolls Royce otomobilden  inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi. Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü. Adam, çok acele bir is için Avrupa´ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi. Müşteri  temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra. “Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok” dedi ve ekledi: Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız”. Adam cebinden Rolls Royce´un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri  temsilcisine uzattı: “Çok acelem var, uçağa yetişeceğim.” dedi. “Kapıdaki Rolls Royce’umu teminat olarak alabilirsiniz”.

Kredi işlemleri çok hızlı bir bicimde tamamlandı. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler. Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin  çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları ödedikten sonra, müşteri  temsilcisi bir turlu yenemediği merakının dürtüsüyle sordu: “Sizin, çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim” dedi.

“Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?” Adam hafifçe gülümsedi: “Siz de bana lütfen söyler misiniz?” dedi. “Böyle lüks bir otomobili, New York´ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz bucuk dolara bırakabilirsiniz?

Dip Not : Para kazanmak sadece çalışma ve hırsla olmaz! Zeka da gerektirir!

Alıntı : İnternet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

  1. Arabasını garantiye aldığından emindim

  2. Bankalar türkiyede böyle teminatlar istemiyor. ayrıca kusurabakmayın bu ülkede yaşamak için böyle bir zekaya sahip olmanız durumunda ”yaşayabilirsiniz ” zaten yani türkiyede bu hikayeyi anlatıp ilham vermek tutmaz….

  3. Para kazanmak zeka ile ters orantılıdır..mesela en zeki ve kurnaz hayvanlar olan tilki ve maymunun beden olarak çok zayıf olmasına rağmen en aptal hayvan balık ve meyve kurdu gayet iyi besilidir…rızk acze göre verilir..kişi aczini ne kadar hissederse(başkalarına hissettirmek demek değildir),kazandığına kanaat ederse,israf etmezse,şükür ederse….para gelir..kanaat,iktisat,şükür ve acz dörtlüsü….saygılar…

  4. Adem arkadaşımız çok güzel tespit koymuş

  5. Teşekkürler. güzel hikaye (c.a selamlar)

  6. Zenginler zaten hep kurnazdır. O yüzden hep zengin olurlar.

  7. Bence çok anlamlı bir hikayeydi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.