Anasayfa / Motive Olmak / Peki kendimizi nasıl motive edebiliriz?

Peki kendimizi nasıl motive edebiliriz?

İnsanın kendini motive edebilmesi için her şeyden önce belli bir şey yapma arzusuna sahip olması gerekir. Bazen kendimizi harekete geçirip istediğimiz şeyi elde etmeyi çok zor buluruz. Doğal eğilimimiz erteleme üstüne kuruludur. Hayatın ayağımıza dolaştığını hissederiz. Gidilecek bir işimiz, temizlenecek bir evimiz, yapılacak alışverişlerimiz, izlenecek televizyonumuz vardır! Kendimizi bir rutin oluşturma eğitimine sokmamak için bir dolu bahane sayarız ama aslında insan rutinlerden ve alışkanlıklardan ibaret bir yaratıktır. Gerçekte bir şeyi yapma alışkanlığı kazanabilirsek aslında bundan ne büyük zevk aldığımızı fark ederiz.

Peki kendimizi nasıl motive edebiliriz? Ya da en azından buna nereden başlayabiliriz.

İşte motivasyon kazanmak için bazı ipuçları

1. Ne istediğinize karar verin.

Bir amacınız ya da hedefiniz olmadan kendinizi motive etmeniz zordur. Bir hedef belirleyin ve ona nasıl ulaşacağınıza karar verin. Daha sonra küçük adımlar halinde amacınıza doğru ilerleyin; bu işleri çok daha kolaylaştıracaktır. Maraton koşmak, 5 kilo vermek ya da bir eğitim için para biriktirmek mi istiyorsunuz? Neyi başarmak istediğinize karar vermek, kendinizi motive etmeye başlamanın ilk adımıdır.

2. Kat ettiğiniz mesafenin kaydını tutun.

Neler yaptığınızın kaydını tutacağınız bir günlüğünüz olsun. Ne kadar mesafe aldığınızı ve neler başardığınızı görmek sizi motive edecektir. Yaptıklarınızı görmek hem ilerlemeniz için itici güç hem de hedefinize ulaşmak için başka neler yapmanız gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.

motive-etmek

3. Buzdolabınızın üstüne ya da başka yerlere resimler ve sloganlar asın.

Sizin uğrunda mücadele ettiğiniz şeyleri başarmış insanların resimlerini görmek daima moral vericidir. Hedefinizi ulaşılabilir ve gerçekçi kılar. Benzer şekilde “peşini bırakma!” ya da “yap gitsin!” gibi sloganlar ihtiyacınız olan küçük itici güçler olabilir. Ayrıca ilham verici ve motivasyonel alıntılar okumayı da ihmal etmeyin.

4. Bunu neden istediğinizi kendinize hatırlatın ve sonuca odaklanın.

Kendinize daha sağlıklı olmayı, belli bir terfiyi kazanmak için çalışmayı ya da sadece daha iyi bir yaşam sürmek istediğinizi hatırlatmak, yaptığınız şeyi ve bunu neden yaptığınızı yeniden tesis edecektir. Aniden amaçtan sapma sık görülür. Bazen neyi yapmak için yola çıktığımızı unuturuz ve yeniden canlanmak için sadece küçük bir hatırlatıcıya ihtiyacımız vardır. Sonucu ve hedefinize ulaştığınızda nasıl minnettar ve muzaffer hissedeceğinizi gözünüzde canlandırın.

5. Alışkanlık haline getirin.

Hedefinize ya da amacınıza bir kez ulaştığınızda bunu alışkanlık haline getirin! Eğer bu egzersiz yapmak ya da düzgün yemek yemekse bunu sürdürün. Eğer bu terfi ya da tek seferlik başka bir şey için çalışmaksa, kendinizi daha iyi hale getirme alışkanlığına devam edin. Alışkanlık bir kez oluştu mu bu sizde huy halini alacak ve artık onu düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Yani artık ertelemeyecek, kaçınmayacak ya da bunu tekrar yapmak için motivasyon geliştirmeye çalışmak zorunda kalmayacaksınız.

Kaynak : Marjinal Porter

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.