Anasayfa / Motive Olmak / Seçen sensin, şikayet etme!

Seçen sensin, şikayet etme!

Seçimlerimiz o kadar önemli ki… Dünyaya gelen her insan bir kader programına tabidir. İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah biliyor ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını ‘zorlamaz’. Çünkü Allah, insanın önüne sonsuz seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır. Dolayısıyla sorumlu olan insanın kendisidir… Son zamanlarda o kadar çok “napalım Rabbim böyle istemiş” yorumunu duyorum/okuyorum ki şaşırıyorum. Oysa Rabbim öyle istemiyor, O sana bırakıyor, çünkü sana akıl vermiş, irade vermiş, seçim gücü vermiş. Rüzgarın önünde sürüklenen bir yaprak gibiysen eğer bu senin seçimindir, kaderin böyle yazılmış diye değil…

İki türlü kader vardır: mutlak ve muallak kader. Kesinleşmiş, hiçbir şekilde değişmeyecek olan kader mutlaktır yani dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz… Muallak kader ise henüz askıda olan, bizlerin iş ve eylemlerine göre biçimlenecek olan kaderimizdir. Bizim öz­gür irademizin bu kaderin tayininde rolü bulunduğu, Allah tarafından bi­ze dilediğimiz gibi davranabileceğimiz bir alan bırakıldığını kabul etmek gerek. Çünkü O, in­sanı irade ve karar verme, bunu uy­gulama yeteneğine sahip bir varlık olarak yaratmış. Bize duyacak kulaklar, görecek gözler ve hissedecek gönüller, kendimizi sorgulayacak vicdan vermiş ki biz seçimlerimizi ona göre yapabilelim.

secen-sensin

Bu durumda eşimiz/sevgilimiz ve işimizde mutlak kader olmuyor, onlar bizim seçimimiz. Evleneceğim kişiyi ben seçiyorum diye veya (misâl) çok büyük sıkıntılar yaşadım ilişkimde diye bu bana kaderimin bir oyunu olmuyor :) Aksine bu benim kendimin kendime oynadığı oyun oluyor çünkü Allah koruyan kollayandır, O her şeyi görendir, bilendir. Sana defalarca işaret göndermiştir, yaşatmıştır, bak gör bu iş olmaz olursada mutlu huzurlu olmazsın diye ama sen engel olamadığın bir takım duygularından (inat, hırs, yalnız kalma duygusu, ego, maddi çıkar ve/veya kayıp endişesi , şan şöhret vb) dolayı vazgeçmemişsindir. Mevlana c.rumi’nin dediği gibi işaretleri iyi yorumlamak gerek “dikkat etsen, her an uyanık olsan, yaptığın işin cevabını görürsün. İşaret dilini iyi bilen kişiye açık söylemeye ihtiyaç var mı?” işte bu noktada o adam/kadın veya konu her neyse o hâl senin kaderindir ama bunu tercih eden sensin, seçen sensin diye düşünüyorum (◕‿-)

Sevgilerimle.

Yazan : Hülya Konar

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. nihatdemirkol

  Seçim meselesi oldukça ayrıntılı. Birçok şeyi, seçtiğimizin farkında olmadan seçiyoruz. Mesela biz bir şeyler (işimiz, tv izlemek, düşünmek, yemek yapmak vs) ile uğraşırken çocuğumuz yanımıza geliyor ve bize bir şeyler soruyor ya da yardım istiyor felan. Biz de kendimizce nedenlerle ona çoğunlukla olmaz diyoruz. Al sana “Çocuğumu istemiyorum. Şu an yaptığım şeyi istiyorum.” mesajı/duası. Bu duayı alıyor Allah. Sonra da başımıza boşanma geliyor ve çocuğumuz diğer ebeveyne veriliyor ya da ölüm onu alıp götürüyor veyahut da çocuk bize kalbini kapatıyor, aradaki sevgi bağı yok oluyor. Bİz de tutup başka olay ve kişileri suçluyoruz. İsyan ediyoruz. Bunun gibi. Seçim meselesini iyi kavramak ve uygulamak zorundayız. Bu iş, “…. istiyorum, istemiyorum” ile biten cümleler kurmakla olmaz. Başka bir örnek: Çok yemek ve içmek; “Dünyayı çok seviyorum, ölüm sonrası yaşam ile ilgilenmiyorum.” anlamlarına da gelir.. Bu fikri sadece o davranışımızla da seÇmiş oluruz.

  Teşekkürler Hülya Hanım.

 2. SİZ NEYİN SEÇİMİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ ALLAH AŞKINA YA BIRAKIN BU GEYİKLERİ..İNSAN SADECE KADERİNİ YAŞAR..ZATEN SEÇİM YAPMADAN DOĞDUMUZ ÜLKE ŞEHİR ANNE BABA OLAYINDAN YA GALİP BAŞLIYORSNUZ HAYATA YA MAĞLUP..SOMALİDE DOĞDUNSA BİTTİN..AMA İSVİÇREDE DOĞDUNSA YAŞADIN..BAZI İNSANLARIN DOĞUŞTAN ŞANSLI OLDUĞUNU GÖRÜYORSUNUZ..DİĞERİ ÖMRÜ BOYUNCA APTAL İNSANLARIN YANINDA ÇALIŞMAK ZORUNDA..KİM NEYİ NEDEN HAKEDİYOR?BUNU KİMSE BİLMİYOR..BİLİYORMUŞ GİBİ AHKAM KESMEYİN..REALİTELERE BAKIN..BEN 45 YILDIR MUTLU OLMADIM..NE İŞİMDE NE EŞİMDE..ZEKİYİM..KÜLTÜRLÜYÜM YARDIMSEVERİM MERHAMETLİYİM İKNA GÜCÜM FAZLA..EE PEKİ NE İŞE YARIYOR?NE İŞARET VAR NE BİŞİ..ZATEN FARKEDEMİYORSANIZ O İŞARETMİDİR?HERŞEY KOCAMAN BİR OYUN..BBG EVİNDEYİZ..BİZE BAKIP GÜLÜYORLAR..ACIMA YOK MERHAMET YOK..OLSAYDI DÜNYA NÜFUSNUN %95 İ %1 İÇİN ÇALIŞMAZDI..TUZUNUZ KURU VERİN NASİHATLERİ..OH NE GÜZEL DÜNYA..BIRAKIN BUNLARI..KABUL EDİN..ELİMİZDE HİÇ SEÇENEK OLMADI VAR SANMAK İŞİMİZE GELDİ..PİYON OLDUĞUMUZU KABUL EDEMİYRZ..O KADAR..

 3. bu site kişisel gelişim sitesi ve makalelerde kişisel gelişim makalesi değiller mi? neden makalelerde Allah’tan bahsediliyor? ya ben Allah’a inanmıyorsam? ne derece global bir makaledir bu? konusu evet güzel ama içerisindeki ”İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah biliyor ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını ‘zorlamaz’. Çünkü Allah, insanın önüne sonsuz seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır.” ifadesi sadece Allah’a inanan insanlara itafen yazılmış bir makaledir bence. bu konuda yazarlar daha dikkatli olmalı. Allaha inanmayan biri ‘ben Allaha inanmıyorum o zaman benim başıma gelen olayların sorumlusu kim?’ diye sorgulamaz mı?

 4. İnançsız kişi neyi sorgulasın

 5. meltemm…
  ‘ben Allaha inanmıyorum o zaman benim başıma gelen olayların sorumlusu kim?’ diye sorgulamaz mı?

  demişsin. Neyi sorgulayacaklar yaa. Görünen köyler kılavuz istemez meltem can. ;) Düşünecekler. Sorgulayacaklar amma yargılamayacaklar. İçinden çıkarlar zaten.
  Tanrıya inanıp inanmamak kişilere özel birşeydir tartışma kaldırmaz. Site mükemmel. Bakınız okuyan çoğunluğu hitap edilen kişi topluluğu zaten bellidir. Tutupta dünyanın alakasız kesimi burayı okumaz. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

 6. meltem bu yazılar makale değil değil denemedir. burada yazan şeylere inanmak zorunda değilsin fakat bu konular hakkında farklı görüşler görmek insanı geliştirir. belki de bizleri geliştirmek için o denemeyi yazmışlardır. bir görüşe bağlanmamak farklı görüşleri görebilmek için. kader konusunu daha yakından araştırmanı istiyorum bu konuda doğruluğundan şüphe olmayan bir kitap öneriyorum:Kur’an-ı Kerim.

 7. Bence gayet anlasilir bir yazi. Allah bizlere verdigi seceneklerden hangisi sececegimizi bilerek kaderimizin nasil olacagini belirliyor ve bu secimleri O’nun bize verdigi iradeyle bizler yapiyoruz.

  Bu yazi özellikle Allah inanci olan kisilere adanmistir ama diger insanlarda ayni seyleri yasadiklarinda neden bunlar oluyor vesaire diye kendilerine soruyorlar ve bir “suclu” ariyorlar.

  Yaziyi cok begendim, tesekkürler.

 8. @ Egemen

  Bence bu sayfada olan bütün yazilari okuman gerek. Yoksa acinacak durumundan kurtulman biraz zor.

 9. Başımıza ne geliyorsa başka bir şeyden ya da başka bir nedenden dolayı değil(miş) malesef.
  Hepsi kendi seçimlerimiz.
  Hepsi kendi kararlarımız…

  Doğru seçim yapmamız için örnek olacak bir yazıymış.
  Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.