Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. Seçen sensin, şikayet etme!

Seçen sensin, şikayet etme!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
62 9

Seçimlerimiz o kadar önemli ki… Dünyaya gelen her insan bir kader programına tabidir. İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah biliyor ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını ‘zorlamaz’. Çünkü Allah, insanın önüne sonsuz seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır. Dolayısıyla sorumlu olan insanın kendisidir… Son zamanlarda o kadar çok “napalım Rabbim böyle istemiş” yorumunu duyorum/okuyorum ki şaşırıyorum. Oysa Rabbim öyle istemiyor, O sana bırakıyor, çünkü sana akıl vermiş, irade vermiş, seçim gücü vermiş. Rüzgarın önünde sürüklenen bir yaprak gibiysen eğer bu senin seçimindir, kaderin böyle yazılmış diye değil…

İki türlü kader vardır: mutlak ve muallak kader. Kesinleşmiş, hiçbir şekilde değişmeyecek olan kader mutlaktır yani dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz… Muallak kader ise henüz askıda olan, bizlerin iş ve eylemlerine göre biçimlenecek olan kaderimizdir. Bizim öz­gür irademizin bu kaderin tayininde rolü bulunduğu, Allah tarafından bi­ze dilediğimiz gibi davranabileceğimiz bir alan bırakıldığını kabul etmek gerek. Çünkü O, in­sanı irade ve karar verme, bunu uy­gulama yeteneğine sahip bir varlık olarak yaratmış. Bize duyacak kulaklar, görecek gözler ve hissedecek gönüller, kendimizi sorgulayacak vicdan vermiş ki biz seçimlerimizi ona göre yapabilelim.

secen-sensin

Bu durumda eşimiz/sevgilimiz ve işimizde mutlak kader olmuyor, onlar bizim seçimimiz. Evleneceğim kişiyi ben seçiyorum diye veya (misâl) çok büyük sıkıntılar yaşadım ilişkimde diye bu bana kaderimin bir oyunu olmuyor :) Aksine bu benim kendimin kendime oynadığı oyun oluyor çünkü Allah koruyan kollayandır, O her şeyi görendir, bilendir. Sana defalarca işaret göndermiştir, yaşatmıştır, bak gör bu iş olmaz olursada mutlu huzurlu olmazsın diye ama sen engel olamadığın bir takım duygularından (inat, hırs, yalnız kalma duygusu, ego, maddi çıkar ve/veya kayıp endişesi , şan şöhret vb) dolayı vazgeçmemişsindir. Mevlana c.rumi’nin dediği gibi işaretleri iyi yorumlamak gerek “dikkat etsen, her an uyanık olsan, yaptığın işin cevabını görürsün. İşaret dilini iyi bilen kişiye açık söylemeye ihtiyaç var mı?” işte bu noktada o adam/kadın veya konu her neyse o hâl senin kaderindir ama bunu tercih eden sensin, seçen sensin diye düşünüyorum (◕‿-)

Sevgilerimle.

Yazan : Hülya Konar

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar