Anasayfa / Sizden Gelenler / Sahici bir yaşam için 10 ipucu

Sahici bir yaşam için 10 ipucu

Kendinle iletişim halinde olmak ve kendini bulmak o kadar önemli ki… İletişim kişinin kendinde başlar ve sonra karşı tarafa ulaşmaya başlar. Kaliteli yaşamdan bahsetmek için nelerin bir arada olması lazım? Nasıl sahici bir şekilde yaşayabileceğinizi ve öz benliğinizle bağlantıda kalabileceğinizi bilmek ister misiniz? O zaman gerçekten olmanız gereken kişi olmak için bu adımları izleyin.

1. Her gün tek başınıza sessizce oturun.
Sahici bir yaşam yaşamak demek, kendi sezgilerinize güven duyarak hareket etmek demektir. Birçok insanın kendi hisleriyle ilgili hiçbir fikri yoktur, çünkü çok meşguldürler. Kültürümüz iç huzurundan daha çok üretkenliği yüceltir. Sezgisel sesinizi geliştirin. O sizi her zaman doğru bir şekilde yönlendirecektir. Onu duyabilmeniz gerekir. Dolayısıyla her gün sessizlikte oturun. 10 dakika olsa bile.

2. Oyuncu tarafınızı besleyin: Geçen gün alışveriş merkezinde yere vuran ışıklar karşısında heyecanla zıplayan bir çocuk gördüm. Yetişkin olduğumuz zaman nasıl bu oyuncu ve heyecanlı tarafımızı kaybediyoruz? Sanki yetişkinlik her zaman ciddiliği ve olgunluğu gerektirir diye düşünüyoruz ve önceden yazılmış yetişkinlik rollerini kabul ediyoruz.

Oyuncu doğanızla yeniden bağlantı kurun. Bu birisine şaka yapmak, köpeğinizle oynamak ya da çocuklarınızla gülmek olabilir. Ne gerekiyorsa onu yapın ve büyüleyici merak duygusunu harekete geçirin. Bu her şeyi kontrol etmekten vazgeçmeye çalışma cesaretini de gerektirir.

3. Dışarı çıkın ve doğanın tadını çıkarın: Eğer gerçek benliğinizle buluşmak için tek bir şey yapabiliyorsanız, tercihinizi bundan yana kullanın. Yönünüzü ne kadar kaybetmiş olursanız olun, doğa her zaman sizi kendinize getirir. Doğa nihai öğretmendir.

4. Yoga yapın: Yoga beden, akıl ve ruhun buluşması anlamına gelir. Kişisel gelişim alıştırması değildir ancak onu uyguladığınızda hayatın akışını yakalamaya daha çok yaklaşırsınız. Yoga kendinizi olduğunuz gibi kabul etme alıştırmasıdır. Sahici yaşam kendini kabul etmeyi ve şu an nerede olduğunuzun bilincinde olmayı gerektirir.

5. İncinebilir olun. Gerçek gücünüz buradan gelir: Biz sahici bir yaşama sahip olmak ve daha canlı hissetmek isteriz. Ancak sorun şu ki çoğu zaman kendi duygularımızla ilişiği kesen ve kendimizi uyuşturan da bizizdir. İncinebilir olmak, utanç, korku, suçluluk ve yas gibi zor duygularla yüzleşmek demektir. Ne zaman ki acımızla yüzleşiriz, ancak o zaman ilerleyebiliriz ve sevgi, neşe ve mutluluk gibi duygularla buluşabiliriz.

6. Hayallerinizin peşinden gidin: Hayaliniz çok uzakta bile görünse, bir yerden başlayın! En kötüsü zamanın geçmesini izlemek ve yaşam heyecanınızı azar azar kaybetmektir. Hayallerinizin listesini yapın ve sizin için en heyecan verici olanı seçin.

sahici yaşam

Bu hayale ulaşmak için gereken adımların listesini yapın ve ilk adımı atın. Her defasında önünüzdeki tek bir adıma odaklanacağınızdan bu size zor gelmeyecektir.

7. Farkındalık geliştirin: Bir dahaki sefere çok stres olduğunuzda bunu deneyin. Sadece yavaşlayın. Güç bu andadır. Her şeyi bırakın ve nefes alın. Beşe kadar sayın, beş derin nefes alın. Sonra sizi strese sokan düşünceyi tespit edin ve bu düşüncenin gerçekliğini sorgulayın.

Bu anda olmayı başarırsanız, yaratıcı ifade gücünüze de ulaşabilirsiniz. Bu anda olursanız, evrene açık olursunuz.

8. Her gün kahkahalarla gülün!
Kahkaha iki insan arasındaki en kısa mesafedir.”- Victor Borge
“Beden için sabun neyse, ruh için de kahkaha odur” Yiddiş atasözü

9. Sezgilerinizi takip edin: Bizi hissizleştiren bir toplumda yaşıyoruz. Çoğu zaman duygularımızı dikkate almıyor ve güçsüzlüğümüzü göstermekten kaçınıyoruz. Duygularımıza ulaşamadığımız zaman bize güç veren ve yol gösteren, sahici bir yaşam için vazgeçilmez olan sezgilerimizden de oluyoruz.

10. Diğerleriyle kendinizden bir şeyleri paylaşın.
Sahici olmak kendimizi tüm yönlerimizle kabul etmek anlamına gelir. Özellikle bizi biz yapan hikayeleri kucaklamalıyız. Yolunuzu şekillendiren hikayeleri paylaştığınız zaman diğerleriyle anlamlı bir bağlantı kurmuş olursunuz.

Yazan : Vanessa Simpkins

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.